KONSPEKT LEKCJI - Edukacja regionalna, materiały, Regionalizm i edukacja kulturalna


Konspekt lekcji języka polskiego dla kl. V

- Edukacja regionalna.

Temat : ,, Młodzież wprawdzie nie zna dawnych zwyczajów, ale starsi o nich pamiętają ”

Obrzędy i zwyczaje wielkanocne w naszym regionie .

Opracowała : mgr Bożena Frieda - nauczyciel j. polskiego

w Szkole Podstawowej w Przechlewie.

Zagadnienia lekcji : pogłębienie wiedzy uczniów n/t obrzędów i zwyczajów

wielkanocnych w rejonie pomorskim.

Cele lekcji :

Uwagi dotyczące realizacji lekcji : zajęcia trwają dwie godziny lekcyjne.

Metody pracy : pogadanka heurystyczna, praca w grupach, krzyżówka.

Forma pracy : praca indywidualna i grupowa.

Środki dydaktyczne : tekst J. Chludzińskiego ,,Zdrowia, szczęścia winszujemy”,

krzyżówka, rekwizyty związane z obrzędami i zwyczajami

wielkanocnymi, Słownik j. polskiego.

Pojęcia i terminy : zwyczaj, obrzęd, tradycje, Wielkanoc, Pascha.

Przebieg lekcji :

  1. Wprowadzenie

Lekcja rozpoczyna odczytanie przez kolejnych uczniów opowiadania pt. ,,Zdrowia, szczęścia winszujemy” oraz pogadanka n/t. Świąt Wielkanocnych na Mazowszu, której celem jest rozbudzenie w uczniach motywacji do pracy, np. uczniowie wymieniają mazowieckie zwyczaje :

w poświęconej , wielkosobotniej wodzie i pokropić ją najpierw domowników, potem

wszystkie izby domu, budynki gospodarcze oraz konie i bydło, a resztę wlać do studni.

  1. Sprawozdanie uczniów z rozmów z dorosłymi n/t zwyczajów świątecznych.

  2. Wyjaśnienie przez nauczyciela pochodzenia tematu lekcji: podanie w wątpliwość prawdziwości twierdzenia zawartego w cytacie „ czy rzeczywiście młodzież nie zna zwyczajów , ale starsi o nich pamiętają ” ?

  3. Uczeń czyta :

Wielkanoc to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt w katolickim roku liturgicznym. Zostało ono ustalone w 325 roku na soborze nicejskim. Nawiązuje do żydowskiego święta Paschy. Jest świętem ruchomym i wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca, czyli między 22 marca a 25 kwietnia. To największe chrześcijańskie święto bogate jest

w zwyczaje i obrzędy.

( czas realizacji ok. 10 minut )

Zadanie 1.

W słowniku języka polskiego odszukajcie znaczenie haseł: obrzęd, zwyczaj, tradycja i zapiszcie je w zeszycie ( cztery grupy odczytują wyniki pracy )

( czas 10 min. )

Obrzęd - uroczysty, symboliczny akt odbywający się według tradycyjnego porządku, zwykle będący częścią obchodów jakiejś uroczystości np. obrzęd chrztu, obrzędy wielkopiątkowe.

Zwyczaj - 1) postępowanie , zachowanie się , sposób robienia „czegoś” utrwalony w danej społeczności, uświęcony często tradycją ; zwyczaje i obyczaje ludowe, jakiś zwyczaj upowszechnia się ;

2) właściwy komuś sposób postępowania, przyzwyczajenie, nawyk np. Miał

w zwyczaju wstawać bardzo wcześnie. Ma zwyczaj , codziennie telefonować do matki.

Tradycja - przekazywanie z pokolenia na pokolenie historycznie ukształtowane obyczaje, poglądy, wierzenia, zasady postępowania, sposoby myślenia; zwyczaj.

Dawna stara, dobra, piękna, staropolska tradycja. Tradycje kulturalne, historyczne, ludowe, narodowe, literackie, ludowe .

Zwyczaje mazowieckie :

Zadanie 2.

Na kartonach napiszcie jakie znacie zwyczaje i obrzędy wielkanocne .

  1. Przedświąteczne zakupy, kiermasze: cukrowych baranków, kurczątek, zajączków.

W wielkich dzbanach stoją palmy, piętrzą się wiklinowe koszyczki, cieszą oczy pąki

białych bazi, zielonych gałązek, bukiety pierwszych wiosennych kwiatów. Przede

wszystkim wzrok przyciągają pisanki zrobione we wszystkich barwach tęczy.

  1. Wierni przystępują do powszechnej spowiedzi.

  2. W Wielki Czwartek i w Wielki Piątek odtwarza się sceny męki Pańskiej.

  3. W Wielki Piątek piecze się ciasta - baby, mazurki.

  4. W Wielka Sobotę jest czas na święconki - wiklinowe koszyczki przystrojone bukszpanem, wysłane białymi serwetkami i wypełnione ,święconym pokarmem: kolorowe pisanki, chleb, kawałek kiełbasy, chrzan, sól, cukrowy baranek.

  5. Wielka Niedziela - dzień dla rodziny

  1. Wielkanocny Poniedziałek

Zadanie 3.

Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole ? ( grupy zapisują )

- Liderzy grup wybierają 2 rekwizyty i umieszczają na stole : ksero - baranek, borówki, babka

z owsa, baba wielkanocna, mazurki, kolorowe pisanki, wędlina, chleb, sól, chrzan, ocet, barszcz

wielkanocny, ogórek, pomidor, kotlet schabowy, zupa pomidorowa.

Zadanie 4 .

Samodzielne rozwiązanie krzyżówki wielkanocnej .

- macie przed sobą wielkanocną krzyżówkę, spróbujcie ją rozwiązać .

1

2

3

4

5

6

7

8

9

  1. Z gałązek jakiego drzewa dawniej robiono palmy ?

  2. Malowane jajko.

  3. Roślina na babki wielkanocne.

  4. Co święcimy w Niedzielę Palmową ?

  5. Ciasto wielkanocne.

  6. Powszechnie przyjęty, najczęściej uświęcony tradycją sposób postępowania w pewnych okolicznościach.

  7. Symbol Zmartwychwstałego Chrystusa.

  8. Zespół uświęconych tradycją czynności i praktyk o znaczeniu symbolicznym.

  9. Żydowskie święto, do którego nawiązuje Wielkanoc.

Podsumowanie

Odpowiedzcie ma pytania :

  1. Co uświadomiła nam praca na dzisiejszej lekcji ?

  2. Czy obrzędy i zwyczaje związane z obchodzeniem różnego typu świąt są nam potrzebne ? Dlaczego ?.

  3. Czy należy je podtrzymywać ?.

Ocena pracy na lekcji

Praca domowa

Wielkanoc w tradycji mojej rodziny - opowiadanie z elementami opisu.

Ewaluacja ustna

  1. Czy tak prowadzone zajęcia podobały się ?

2. Jak oceniasz organizację pracy Twojego zespołu ?


