Konspekt lekcji
Temat lekcji: Władza sądownicza.
Klasa: II C Gim.
Data: 3.10.2011
I. Założenia metodyczne
1. Cele lekcji:
Poziom I - Wiadomości
Kategoria A - uczeń zna, wie, pamięta:
- postacie: Stanisław Dąbrowski;
- pojęcia: Sąd Najwyższy, trybunał, prokuratura, policja, sędzia, niezawisłość, immunitet, adwokat, radca prawny;
- fakty: Władzę wykonawczą w Polsce sprawują Sądy i Trybunały.
Kategoria B - uczeń rozumie:
- rolę sądów w Polsce.
Poziom II - Umiejętności
Kategoria C - stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych - uczeń potrafi:
- wyjaśnić pojęcia: Sąd, Trybunał, niezawisłość, władza sądownicza,
- wymienić organy władzy sądowniczej, przedstawiając jej hierarchie i powiedzieć, czym zajmują się poszczególne sądy;
- wyjaśnić, na czym polega niezawisłość sądów;
- określić role prokuratora, obrońcy i sędziego w procesie sądowym.
Kategoria D - stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych (problemowych) - uczeń potrafi:
- powiedzieć, kto powołuje na stanowisko sędziego;
- powiedzieć, kto jest obecnie Pierwszy Prezesem Sądu Najwyższego - Stanisław Dąbrowski.
Poziom III - Kształcone postawy i przekonania
Kategoria E, F - uczeń ma świadomość:
- że władzę sądowniczą tworzą Sądy i Trybunały;
- jakie są kompetencje poszczególnych sądów;
- czym zajmuje się prokuratura.
2. Środki dydaktyczne:
- podręcznik „Dziś i jutro kl.2” str. 23-28;
- Konstytucja RP.
3. Metody nauczania:
- praca pod kierunkiem nauczyciela w oparciu o podręcznik;
- praca z Konstytucją;
- pogadanka;
4. Zasady nauczania:
- zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa uczniów;
- zasada trwałości wiedzy.
5. Forma pracy:
- zbiorowa;
- indywidualna.
Struktura i opis lekcji
Fazy lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
I Wprowadzenie |
1.Czynności organizacyjne: Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności.
2.Rekapitulacja wtórna. Nauczyciel zadaje pytania: -Kto sprawuje władzę wykonawczą w Polsce? - Kto mianuje Prezesa Rady Ministrów? - Przed jakim organem za swoją pracę odpowiada Rada Ministrów? - Podaj przykład kompetencji rządu. - Ile lat trwa kadencja prezydenta? - Podaj przykład kompetencji prezydenta. - Jaka zasada została wprowadzona, aby zapewnić współpracę prezydenta i rządu? - Na czym polega zasada kontrasygnaty? . 3.Wprowadzenie tematu. Kto sprawuje władzę sądowniczą? Jaka jest hierarchia sądów polskich i jakie kompetencje mają poszczególne sądy władzy dowiemy się na dzisiejszej lekcji. Nauczyciel zapisuje temat na tablicy. Temat brzmi: „Władza sądownicza”. |
Uczniowie przygotowują się do lekcji.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie zapisują temat do zeszytu. |
II Rozwiniecie |
4.Nauczyciel mówi, że władza ustawodawcza stanowi prawo, władza wykonawcza wciela je w życie. Trzeba też sprawować kontrolę nad prawidłowym przestrzeganiem prawa. Tą kontrole sprawuje władza sądownicza. Która składa się z odrębnych i niezależnych sądów i trybunałów. Nauczyciel poleca przeczytanie art.174 z Konstytucji RP. Zadaje pytanie: W czyim imieniu wydawane są wyroki przez Sądy i Trybunały? Nauczyciel poleca zapisać do zeszytu: Sądy i Trybunały wydają wyroki w imieniu RP.
5.Nauczyciel mówi, że każdemu obywatelowi przysługuje prawo do dochodzenia swoich praw przed odpowiednim sądem. Poleca przeczytać fragment z podręcznika str.23. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania: - Czym zajmują się sądy? - Jak potocznie nazywa się działalność sądów? Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów. Poleca zapisać do zeszytu: Sądy zajmują się rozstrzyganiem sporów i osądzaniu przestępstw (wymiar sprawiedliwości).
6. Nauczyciel mówi uczniom, że władzę sądowniczą oprócz sądów sprawują trybunały. Zadaje pytanie: - Jakie znamy w Polsce trybunały? Poleca przeczytanie art.188 i atr.198 z Konstytucji RP. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania: -W jakich sprawach orzeka Trybunał Konstytucyjny? Poleca przeczytanie art.190 z Konstytucji RP. Zadaje pytanie: - Czy można odwołać się od decyzji Trybunału Konstytucyjnego? Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi. Poleca zapisać do zeszytu: W Polsce funkcjonują Trybunały: Konstytucyjny i Stanu. Trybunał Konstytucyjny bada zgodność z konstytucją ustawy uchwalone przez parlament. Trybunał Stanu kontroluje najważniejszych urzędników. Wyroki Trybunały Konstytucyjnego są ostateczne.
7. Nauczyciel mówi, że sądy nie tylko karzą przestępców i rozstrzygają spory majątkowe. Obecnie sądy rozstrzygają wiele spraw, dotyczących życia codziennego, a nawet mogą niekiedy uratować życie. Nauczyciel pyta uczniów. - Podaj przykłady spraw, którymi zajmują się współczesne sądy? - Jak traktowani powinni być obywatele wobec prawa? (art.32 z Konstytucji RP) Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi. Poleca zapisać do zeszytu: Wszyscy obywatele są równi wobec prawa.
8. Nauczyciel poleca analizę schematu dotyczącej hierarchii sądów polskich str.26-27. Ukierunkowuje prace uczniów zadając pytania: - Jakie mamy grupy sądów w Polsce? - Jakie sądy podlegają Sądowi Najwyższemu? (Nauczyciel mówi, że Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego jest Stanisław Dąbrowski). - W jakich sprawach sądzą sądy administracyjne? - Jak dzielą się sądy powszechne? Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi. Zaznacza, że w Polsce obowiązuje dwuinstancyjność. Polega to na tym, że jeśli ktoś nie zgadza się z wyrokiem sądu I instancji może odwołać się do sądu II instancji. Mówi, że po przystąpieniu Polski do UE, można odwoływać się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Poleca narysować w zeszycie schemat przedstawiający hierarchię sądów polskich.
9.Nauczyciel zadaje pytanie: - Kto pełni najważniejszą funkcje w sądach? -Kto powołuje osoby na stanowisko sędziów? - Czym powinien charakteryzować się sędzia? -Na podstawie art.181 odpowiedz, czym dysponuje sędzia? - Jakie jeszcze przywilej ma zagwarantowany sędzia (art.180)? Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów. Poleca zapisać do zeszytu: Sędziego powołuje Prezydent. Sędziowie muszą być niezawiśli. Sędzia chroniony jest immunitetem i jest nieusuwalny. 10.Nauczyciel poleca przeczytanie fragmentu „Prokuratura i policja” str. 28. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania: - Jakie są zadania prokuratury? Nauczyciel, mówi o zadaniach policji. - Kto może udzielić pomocy oskarżonemu? Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi. Poleca zapisać do zeszytu: Prokuratura zajmuje się ściganiem przestępców, nadzoruje śledztwa, jest oskarżycielem w sądzie. Policja dba o porządek publiczny. Adwokat lub radca prawny zajmują się obroną oskarżonego. |
Uczniowie słuchają.
Uczniowie czytają.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie zapisują.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie czytają.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie zapisują.
Uczniowie czytają konstytucję i odpowiadają.
Uczniowie zapisują.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie odpowiadają na podstawie konstytucji.
Uczniowie zapisują.
Uczniowie analizują i odpowiadają.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie zapisują.
Uczniowie odpowiadają na podstawie wiedzy własnej.
Uczniowie czytają i odpowiadają.
Uczniowie zapisują.
Uczniowie czytają.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie zapisują. |
III Podsumowanie |
11. Rekapitulacja pierwotna. Nauczyciel zadaje pytania: - Kto sprawuje władzę sądowniczą? -Jaki jest podział sądów powszechnych? - Czym zajmują się sądy wojskowe? - Jaką zasadę musi wyznawać sędzia w swojej pracy? - Czym zajmuje się prokuratura?
12. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.
13. Zadanie domowe: Uczniowie maja przygotować materiał z dzisiejszej lekcji znajdujący się w podręczniku. |
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie zapisują zadanie domowe. |