KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI
Data: 6-18 10 2003 Przedmiot: Technika Klasa: III Gimnazjum
Temat jednostki metodycznej: Materiały konstrukcyjne.
Temat jednostki lekcyjnej: Materiały budowlane przeznaczone do budowy domu.
Cele lekcji:
Uczeń:
P - Zna podstawowe materiały budowlane stosowane podczas budowy domu.
K - Umie rozróżnić materiały budowlane ze względu na pochodzenie, przeznaczenie, ich budowę fizyczną.
W- Nabywa umiejętność porządkowania wiadomości z wybranego materiału
Metody pracy nauczyciela:
Wykład informacyjny, pokaz z instruktażem, ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
Plansze dydaktyczne z wyszczególnionymi materiałami budowlanymi
Forma organizacji pracy uczniów :
Indywidualna i grupowa
Czas trwania lekcji:45 min.
Prowadzący lekcję: www.wychowanietechniczne.prv.pl
Część szczegółowa lekcji i przebieg lekcji: |
|||
Ogniwa lekcji: |
Przebieg lekcji, czynności: |
Czas |
|
|
Nauczyciela |
Ucznia |
|
1.Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego |
Powitanie i sprawdzenie obecności |
Podporządkowanie się uczniów |
3 min. |
2. Poznanie faktów i opracowanie nowego materiału |
Wprowadzenie do tematu i zapisanie tematu lekcji na tablicy: „MATERIAŁY BUDOWLANE PRZEZNACZONE DO BUDOWY DOMU ” |
Uczniowie przepisują temat lekcji do zeszytu. |
2 min. |
3. Kształtowanie pojęć |
Nauczyciel przedstawia historyczne podstawy budownictwa oraz omawia materiały budowlane wykorzystywane do budowy domów. Cegła - najpierw wypalana na słońcu, później w piecach opalanych drewnem. Kamień - piramidy, średniowiecze zamki. Podstawowe materiały konstrukcyjne to: - kamień - drewno - stal - beton - żelbet - tworzywa sztuczne
Nauczyciel mówi, że jest kilka pojęć i zagadnień dotyczących materiałów budowlanych, które każdy uczeń powinien znać. Beton - tworzywo uzyskiwane przez połączenie cementu ze żwirem oraz domieszką wody. Beton zbrojony - element konstrukcyjny wykonany z betonu, posiadający specjalne wzmocnienie z prętów bądź drutów stalowych.
|
Uczniowie słuchają i notują w zeszytach. |
15 min. |
|
Nauczyciel rozdaje kartki z wyszczególnionymi materiałami budowlanymi i prosi uczniów o przerysowanie do zeszytu |
Uczniowie przerysowują do zeszytów. |
10 min |
|
Nauczyciel objaśnia zastosowanie poszczególnych materiałów podczas budowy domu |
Uczniowie słuchają |
|
|
|
|
|
4. Wiązanie teorii z praktyką |
Nauczyciel zapisuje na tablicy wybrane materiały konstrukcyjne i prosi uczniów o wpisanie przykładów ich zastosowania
Ceramika - Glazura, terakota Kamień naturalny - podłogi, elewacje, parapety Drewno - Więźba dachowa, ściany, schody, okna, drzwi Beton zbrojeniowy Beton zbrojeniowy (żelbet) - ściany, stropy, schody Metale (stal, aluminium, ...) - barierki, pręty zbrojeniowe, schody Tworzywa sztuczne - PCV, okna, elementy wykończeniowe Materiały ocieplające - sturopian, wata szklana |
Uczniowie przepisują do zeszytów |
10 min. |
|
|
|
|
6. Utrwalenie wiadomości |
Nauczyciel zadaje pytania kontrolne dotyczące zastosowania poszczególnych materiałów budowlanych. 1. Jakie materiały zapewniają najlepsza izolacyjność cieplną 2. Jakie są najtrwalsze 3. Jakie zapewniają największe bezpieczeństwo w czasie pożaru. |
Uczniowie odpowiadają na pytania. |
5 min. |
KLASYFIKACJA MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
4
MATERIAŁY BUDOWLANE
ZALEŻNIE OD ICH BUDOWY FIZYCZNEJ CZYLI RODZAJU TWORZYWA Z JAKIEGO SĄ WYKONANE
ZE WZGLĘDU NA
ICH PRZEZNACZENIE:
ZE WZGLĘDU NA
SPOSÓB OTRZYMYWANIA:
KONSTRUKCYJNE
KAMIENIE NATURALNE
POCHODZENIA NATURALNEGO
CEGŁA
STAL
KAMIEŃ
KAMIENIE SZTUCZNE
WYROBY Z METALI
DREWNO I WYROBY Z DREWNA
TWORZYWA SZTUCZNE
SZKŁO BUDOWLANE
CERAMIKA
SPOIWA
DESZCZUŁKI
TAPETY
PANELE
FARBY
WYKOŃCZENIOWE
GRZEJNIKI
KSZTAŁTKI
RURY
INSTALACYJNE
PAPY, LEPIKI
WEŁNA
MINERALNA
STYROPIAN
IZOLACYJNE
ŻELBET
SZKŁO
BETON
WAPNO
CEGŁY
CEMENT
POCHODZENIA PRZEMYSŁOWGO
TRZCINA
DREWNO
GLINA
PIASEK