KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI- waksmundzki, KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI


KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI

  1. NAZWISKO PROWADZĄCEGO: huragan ;

  2. TEMAT JEDNOSTKI METODYCZNEJ: Rysunek techniczny ;

  3. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Podstawy rysunku technicznego ;

  4. CELE LEKCJI:

    1. DYDAKTYCZNE:

POZNAWCZY: - przypomnienie podstawowych zagadnień z zakresu rysunku technicznego ,

- poznanie zalet standaryzacji ,

KSZTAŁCĄCY: - umiejętne przygotowanie stanowiska pracy ,

- umiejętność samodzielnego przygotowania arkusza i doboru odpowiednich narzędzi pracy ,

    1. WYCHOWAWCZE: - znajomość regulaminu pracowni technicznej ,

- poznanie waloru standaryzacji zapisu i oznaczeń ,

- poszanowanie własnej pracy ,

  1. METODY: pogadanka z dyskusją , instruktaż , pokaz czynności ,

  2. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tablica ,przybory kreślarskie ,kreda ,

  3. CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 min.

  4. PRZEBIEG LEKCJI :


OGNIWO

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

ŚRODKI DYDAK-TYCZE

CZAS (w min.)

I. STWORZENIE ŁADU ZEWNĘTRZNEGO I WEWNĘTRZNEGO.

- sprawdzenie obecności ,

- zapisanie tematu na tablicy ,

- uczniowie zajmują miejsca. ,

- witają nauczyciela. zgłaszają obecność, zapisują temat w zeszycie ,

- tablica ,

- dziennik ,

5

II. POZNANIE FAKTÓW I OPRACOWANIE NOWEGO MATERIAŁU.

- zadaję uczniom pytanie o zasadność stosowania odpowiedniego formatu arkusza ,

- podaję zalety korzystania ze znormalizowanych formatów ,

- robię szkic podziału arkusza A0 na mniejsze ,

- zadaję pytanie :co należy umieścić na arkuszu przed narysowaniem rysunku ?

- odpowiedź :ramkę .

A w jakim celu się ją umieszcza ?

- tłumaczę uczniom zalety umieszczenia ramki .

- podaję z notatką do zeszytu odległości ramki od brzegu arkusza,

- zadaję pytanie co jeszcze powinno być na arkuszu ,

- powinna się jeszcze znaleźć tabliczka rysunkowa ,

- zadaję pytanie do czego służy i co się w niej umieszcza ,

- dyktuję do zeszytu :”...służy do opisu przedmiotu wykonywanego ,do wpisania autora pracy ,nazwy przedmiotu ...”,

- omawiam kształt i rodzaje tabliczek ,usytuowanie w zależności od położenia arkusza ,

- szkicuję przykładowy wygląd poprawnie wypełnionego arkusza zwracając uwagę na konieczność stosowania pisma technicznego w wypełnianiu tabliczki ,

- omawiam potrzebę zastosowania odpowiedniej podziałki w zależności od potrzeb ,

- dyktuję definicję podziałki i to gdzie się jaką stosuje ,

- zadaję pytanie co oznaczają poszczególne podziałki w praktyce,

- przechodzę do spraw związanych z odpowiednim doborem ołówków ,

- pytam się klasy o znajomość oznaczeń różnej twardości ołówków ,

- dyktuję do zeszytu jakie są rodzaje ołówków i jakie linie można nimi narysować ,

- wypisuję na tablicy w tabelce podstawowe rodzaje linii rysunkowych ,wraz z ich zastosowaniem ,

- uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi ,

- uczniowie notują w zeszycie,

- uczniowie zgłaszają się i odpowiadają ,

- uczniowie zapisują w zeszytach podane wiadomości ,

- uczniowie przerysowują szkic do zeszytu ,

- uczniowie zapisują w zeszycie ,

- następnie zgłaszają się do odpowiedzi ,

- notatka w zeszycie ,

- uczniowie przerysowują tabelkę do swojego zeszytu ,

- przybory kreślarskie, kreda ,

- tablica , kreda , przybory kreślarskie,

- kreda , tablica ,

20

III. KSZTAŁTOWNIE POJĘĆ.

- w punkcie o formatach rysunków zauważam ,że stosowanie znormalizowanych formatów ułatwia przechowywanie rysunków w teczkach lub szufladach specjalnie do tego przeznaczonych a także ułatwia spinanie pojedynczych arkuszy w jeden większy ,

- przy omawianiu spraw związanych z przygotowaniem arkusza podkreślam znaczenie narysowania ramki w celu np. spięcia kartek lub przytwierdzenia arkusza do deski kreślarskiej .

- uczniowie słuchają i ewentualnie przedstawiają swoje uwagi ,

5

IV. WIĄZANIE TEORII Z PRAKTYKĄ.

- proponuję uczniom żeby sprawdzili na jakich formatach zeszytu notują (A3) i porównali ich wielkość do małych zeszytów i do notatników ,

- podaję dla porównania ,że format A0 ma powierzchnię w przybliżeniu 1 m2 ,

- pytam się klasy co oznaczają poszczególne podziałki i gdzie je wykorzystujemy w konkretnym przypadku ,

- przy omawianiu rodzajów linii rysunkowych każdy przykład zastosowania tłumaczę na konkretnym przykładzie narysowanym na tablicy ,

- uczniowie odwracają zeszyt i sprawdzają format swojego zeszytu i zeszytów z innych przedmiotów ,

- uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi ,

- klasa słucha i rysuje przykłady w zeszycie ,

- kreda , tablica , przybory kreślarskie,

5

V. KSZTAŁTOWANIE UMIEJĘTNOŚCI I NAWYKÓW.

- zwracam uwagę na to ,że im wyższa cyfra tym ołówek bardziej twardy lub miękki ,

- pouczam klasę ,że kształt i rodzaje

tabliczek rysunkowych określają wymogi szkoły lub zakładu pracy w którym wykonuje się rysunek ,

- uczniowie słuchają i notują sobie w zeszycie najważniejsze rzeczy ,

- kreda , tablica ,

3

VI. UTRWALENIE WIADOMOŚCI.

- pod koniec lekcji sprawdzam co uczniowie zapamiętali z lekcji i zadaję po kilka istotnych pytań z każdego punktu który przerabialiśmy ,

- przy omawianiu zwracam szczególną uwagę na to co uczniowie powinni zapamiętać w pierwszej kolejności i przypominam szczegóły które by pomogły te wiadomości utrwalić ,

- uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi ,

5

VII. KONTROLA I OCENA.

- stawiam plusy za aktywność ,

- uczniowie podają swoje nazwiska ,

- dziennik ,

2


