Politechnika Lubelska
Wydział Podstaw Techniki
Opracowanie konspektu lekcji techniki metodą laboratoryjną
Michalak Łukasz
E.T.I 6.4
Szkoła: Gimnazjum
klasa: II
czas lekcji: 45 minut
Temat: Właściwości rezystorów. Odczytywanie wartości i obliczanie tolerancji.
Cele lekcji
Ogólny
- poznanie właściwości rezystora i sposobu odczytywania jego wartości
Operacyjne
kształcący
- potrafi odczytać wartości rezystancji z kodu paskowego
- potrafi obliczyć wartość tolerancji
Poznawczy
- zna zastosowanie rezystora
- zna sposób odczytywania wartości rezystorów
Wychowawczy
- uczeń stosuje się do zasad bezpieczeństwa
- zachowuje porządek na stanowisku
- postępuje wg instrukcji
Metody pracy: pogadanka, ćwiczenia laboratoryjne
Środki dydaktyczne: kreda, tablica, załącznik 1 – oznaczenie kodu paskowego, załącznik 2 – karta ćwiczeń laboratoryjnych, zestawy rezystorów, miernik cyfrowy
Formy pracy: praca z cała klasą, praca w grupach
Faza lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia | Czas |
---|---|---|---|
Organizacja lekcji | - wprowadzenie porządku w klasie - sprawdzenie listy obecności |
- uczniowie zajmują miejsca uciszają się i zgłaszają swoja obecność | 5 |
Przygotowanie do ćwiczeń laboratoryjnych | - nauczyciel opisuje funkcje rezystora - zadaje uczniom pytania: gdzie stosuje się rezystory? W jakim celu są one stosowane? - rysuje na tablicy symbol rezystora z kodem paskowym - opisuje sposób odczytywania wartości w oparciu o kod paskowy - opisuje obliczanie tolerancji rezystora - przeprowadza ćwiczenia z odczytywania wartości z cała klasą |
- uczniowie przepisują symbol i oznaczenia rezystora - odpowiadają na zadawane pytania - słuchają w jaki sposób odczytuje się wartość oporu - biorą udział w ćwiczeniu pokazowym |
10 |
Ćwiczenia laboratoryjne | - dzieli uczniów na grupy czteroosobowe - rozdaje zestawy rezystorów do pomiarów - rozdaje instrukcje do ćwiczeń z załącznika 2 - rozdaje karty z kodem paskowym z załącznika 1 - za pomocą miernika sprawdza wyniki pomiarów uczniów |
- zajmują miejsca w grupach przy stanowiskach - przystępują do badania otrzymanych rezystorów - wyniki zapisują w zeszycie - podają nauczycielowi rezystory do sprawdzenia |
25 |
Zakończenie zajęć | - zbiera używane zestawy rezystorów i zestawy instrukcji - sprawdza porządek pozostawiony w klasie - żegna się z klasą |
- sprzątają stanowiska - oddają pomoce naukowe - żegnają się z nauczycielem |
5 |
Zadanie do wykonania – odczytaj wartość rezystancji z otrzymanych rezystorów, wyniki zapisz w tabelce.
Ostatnim paskiem zazwyczaj są: złoty, srebrny
Ostatni pasek jest odsunięty od reszty
Sprawdzając oznaczenie pasku możesz korzystać z tabelki ze wzorem
Nr. Rezystora | Odczytana wartość |
---|---|
1 | |
2 | |
3 | |
4 | |
5 |