Scenariusz lekcji wychowania fizycznego z lekcji piłki koszykowej, Uczelnia


Scenariusz lekcji wychowania fizycznego z lekcji piłki koszykowej

Prowadząca: Emilia Łączna, wychowanie fizyczne, stacjonarne

Temat: „Nauczanie kozłowania.”

Cele lekcji:

Umiejętności:

- uczeń potrafi prawidłowo kozłować piłkę wysoko w biegu i nisko w miejscu

Sprawność motoryczna:

- uczeń kształtuję koordynację wzrokowo- ruchową

- uczeń wzmacnia siłę kończyn dolnych podczas kozłowania niskiego

Wiadomości:

- uczeń zna przepis odnoszący się do błędu „kroków”, wie jak interpretuje się wykonanie kroku w piłce koszykowej

- uczeń zna przepis „błąd kozłowania”

Postawy i motywacje:

- uczeń jest zmotywowany do udziału w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych,

- uczeń potrafi współpracować ze współćwiczącymi

Środki dydaktyczne: piłki koszykowe,

Liczba uczniów: 16

Klasa: IV Szkoła Podstawowa

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Tok lekcji

Treść lekcji

Realizacja celów

Uwagi organizacyjno- metodyczne

I.Część wstępna

(10'-15')

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.

3. Rozgrzewka

a) bieżna

b) kształtująca

c)specjalistyczna

II. Część główna

(20'-25')

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.

III. Część końcowa (3'-5')

5. Uspokojenie organizmu.

6. Czynności organizacyjno- porządkowe.

Podsumowanie lekcji.

7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.

1. Zbiórka

2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

3. Podanie tematu lekcji.

4. Zwrócenie uwagi na rolę nauczania elementu technicznego w grze.

„Zabawa ożywiająca”

Berek kibelek- nauczyciel wyznacza jednego berka. Osoba złapana przez berka kleka na jednym kolanie z ręką uniesioną na wysokości barków. Aby wybawić złapaną osobę należy delikatnie usiąść (przykucnąc) na kolanie partnera i „spuścić wodę” opuszczając złapanemu rękę w dół.

Ćwiczenia w truchcie i marszu:

-pół skip A - bieg z wysokim unoszeniem kolan

- skip C- bieg z uderzaniem pietami o pośladki

- krok odstawno- dostawny przodem i tyłem do środka koła

- krok skrzyżny przodem i tyłem do środka koła

- marsz w przysiadzie

- marsz na czworakach

- marsz w podporze tyłem

- powstanie i bieg dookoła Sali

- skoki dosiężne do kosza

Ćwiczenia wykonywane w miejscu:

- postawa stojąc, rozkrok na wysokości bioder, ramiona w górze i skłony boczne tułowia,

- pozycja j.w.,obszerne krążenia tułowia,

- pozycja j.w., skłony w przód z pogłębieniem,

- stopy i kolana złączone, krążenia kolan,

- krążenia w stawie skokowym, najpierw prawą potem lewą nogą,

- przysiady o nogach złączonych,

- przysiad podparty, naprzemienne wyrzuty nóg w tył,

- przejście wyskokiem do stania.

- uczniowie ustawieni w dwójkach po przeciwnych stronach Sali gimnastycznej przodem do siebie, wykonują podanie sprzed klatki piersiowej do partnera po czym wykonują siad prosty, współćwiczący po podaniu również wykonuje siad prosty,

- ustawienie jak wyżej, uczniowie wykonują podania do siebie zza głowy, po czym wykonują przysiad podparty i szybko wracają do pozycji wyjściowej. Współćwiczący wykonuje to samo.

Bieg, wyścig (4 rzędy po 4 osoby):

- Każdy przedstawiciel z rzędu, pojedynczo, na sygnał gwizdka z pozycji leżenia przodem wykonuje szybkie powstanie i szybki bieg do linii środkowej boiska.

- ćw. j.w. tylko z siadu skrzyżnego,

- ćw. j.w. tylko z pozycji leżenia tyłem

Technika:

  • pokaz z objaśnieniem

1. Siad skrzyżny, ćwiczący stara się tak uderzyć piłkę samymi palcami, aby ją kozłować,

2.Siad skrzyżny, ćwiczący wykorzystując same koniuszki palców kozłuje piłkę przed sobą tak, aby przemieszczała się ona z lewej strony na prawą,

3.Siad rozkroczny, ćwiczący stara się kozłować piłkę najpierw z prawej strony następnie między nogami, a potem z lewej strony. Po wykonaniu ćwiczenia prawą ręką wykonujemy to samo lewą ręką,

4. W pozycji stojącej ćwiczący wykonuje wysokie i mocne odbicia piłki prawą ręką. Następnie ćwiczący stopniowo obniża postawę ciała poprzez ugięcie kolan, a tym samym obniża wysokość kozła. Ćwiczący schodzi do przysiadu. Po wykonaniu ćwiczenia prawą ręką, powtarza je lewą ręką,

5. Ćwiczący kozłują piłkę w marszu idąc w kole jeden za drugim

6. Ćwiczenie j.w. tylko ćwiczenie wykonywane w truchcie,

7.Ćwiczenie j.w. tylko wykonywane w biegu

8. Ćwiczący powracają do marszu i poruszając się jeden za drugim w kole kozłując piłkę raz prawą raz lewą ręką,

9. Ćw. j.w. tylko wykonywane w truchcie, na sygnał nauczyciela następuje obrót i ćwiczący kozłując ze zmianą ręki kozłującej biegną w przeciwnym kierunku.

Taktyka:

1.Uczniowie w dwójkach prowadzą piłkę kozłowaniem w kierunku kosza podając sobie piłkę kozłem, osoba znajdująca się z prawej strony wykonuje rzut do kosza po zatrzymaniu na jedno tempo.

2. Ćwiczący w truchcie kozłując wykonują podania sprzed kl. piersiowej w trójkach, posuwają się do przodu, po podaniu piłki do któregoś z partnerów biegnie mu za plecy i tak robi każdy ćwiczący, Osoba która znajduje się blisko kosza zatrzymuje się na jedno lub dwa tempa i wykonuje rzut do kosza.

Gra szkolna „7x7”

„Zabawa uspokajająca”

Kolory- uczniowie tworzą koło, prowadzący wybiera jednego ucznia, który siada w środku koła i trzyma piłkę. Następnie wykonuje on podania do współćwiczących i wypowiada przy tym różne kolory. Osoba, która złapie na kolor czarny wchodzi do środka.

1.Zebranie przyborów i sprzętu.

2.Zbiórka.

3.Omówienie lekcji. Wskazanie najczęstszych błędów i najlepiej ćwiczących.

4.Wdrażanie uczniów do aktywności poza zajęciami.

PiM 1

S1

PiM 1, 2

U1, PiM 1

U1, S1, PiM1

U1, S1, S2

U1, PiM1

U1, PiM1

U1, PiM1

U1, PiM1,

S1

U1, PiM1,2

S1

U1, PiM1,2

S1

U1, PiM1,2

S1

W1, W2

PiM 1, 2

x x x x x x x x x x

x x x x x x x x x x

N

Zwrócenie uwagi na zdjęcie zegarków, biżuterii itp.

Gdy grupa ćwiczących jest duża można wyznaczyć dwóch „berków.”

Ćwiczący ustawieni są w dwóch rzędach, twarzami w kierunku kosza.

Uczniowie ustawieni są w trzech rzędach, twarzami do kosza.

Wszyscy uczniowie siedzą w siadzie skrzyżnym.

Wyznaczenie uczniów do zebrania sprzętu i przyborów.


