SCENARIUSZ LEKCJI PIŁKI KOSZYKOWEJ
Temat: Doskonalenie zagrywki dolnej.
Cel lekcji: doskonalenie zagrywki dolnej.
Umiejętności: uczeń doskonali wykonanie zagrywki dolnej, stosuje poprawą terminologię poznanych ćwiczeń i sytuacji.
Sprawność motoryczna: uczeń posiada odpowiednią siłę ramion, kształtowanie precyzyjnej koordynacji.
Wiadomości: uczeń zna zasady współdziałania w zespole, zna przepisy gry w piłkę siatkową.
Postawy i motywacje: uczeń potrafi współdziałać w zespole, doskonalić zagrywkę sposobem dolnym.
Środki dydaktyczne: piłki siatkowe, siatka, materace.
Liczba uczniów: 20
Klasa: II rok
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
TOK LEKCJI |
TREŚĆ
|
REALIZACJA CELÓW |
CZAS
|
UWAGI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE |
1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji.
3. Wzbudzenie motywacji do ćwiczeń. TOK LEKCJI |
- Zbiórka w dwuszeregu. - Sprawdzenie gotowości - Sprawdzenie obecności.
- Podanie tematu i zadań lekcji.
- Zwrócenie uwagi na rolę doskonalenia elementu technicznego w grze.
TREŚĆ |
Wzbudzanie motywacji
REALIZACJA CELÓW |
2 min.
CZAS |
Ustawienie ćwiczących w dwuszeregu. Sprawdzenie czystości strojów, rąk, biżuteria i zegarki muszą być zdjęte.
Nauczyciel pełni rolę obserwatora, który jest koordynatorem przebiegu zajęć, czuwa nad bezpieczeństwem uczniów.
UWAGI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE |
4. Rozgrzewka: a) bieżna
b) kształtująca
c)specjalistyczna
|
- krążenia i odmachy RR w biegu w przód i w tył, - bieg odstawno - dostawny - „przeplatanka” - na sygnał:
- krążenia G w prawą i lewą stronę, przód i tył, na boki, - zgięcia i wyprosty rąk w nadgarstkach oraz ruchy okrężne w stawach dłoni, - przyciskamy łokieć prostej ręki szyi pod brodą patrząc się w stronę naciąganego barku, - zaplatamy ręce za głową i odchylamy łokcie maksymalnie ku tyłowi, - obroty T w lewo i prawo (ramiona rozluźnione, stopy rozstawione nieco więcej niż szerokość barków), - skłony T w przód, w prawą i lewą stronę (stopy jw.), - stojąc w lekkim rozkroku zginamy prawe kolano, lewe utrzymując proste, pogłębiamy zgięcia prawego kolana - przysiad podparty - wyrzut nóg w tył (najpierw obie nogi, potem naprzemiennie), - siad prosty - pochylamy T do przodu i wytrzymujemy 5 sekund, - leżenie przodem z jednoczesnym uniesieniem rąk i nóg.
- z podporu leżąc przodem uginanie RR (dziewczyny 5, chłopcy 10), - wstajemy, stajemy do siebie tyłem łapiemy się za przedramiona i wykonujemy 10 przysiadów, - rozluźniamy mięśnie.
|
Kształcenie sprawności motorycznej
Kształcenie sprawności motorycznej
Kształtowanie precyzyjnej koordynacji |
3 min.
7 min.
2 min. |
Ćwiczący wykonują w lewo zwrot, bieg dookoła sali (pierwsza osoba zaczyna bieg, pozostali biegną za nią. Ćwiczący musza zachować stałe odległości od siebie, aby przy zmianie kierunku ruchu nie uderzali się, a przy kroku odstawno - dostawnym nie deptali się po stopach)
Ćwiczący zatrzymują się, stojąc po obwodzie koła, każdy stoi w bezpiecznej odległości od siebie (ok. 1,5 m). Przy pochylaniu tułowia kręgosłup jest prosty.
Ćwiczenie wykonywane w parach. |
LEKCJI |
TREŚĆ |
REALIZACJA CELÓW |
CZAS |
UWAGI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE |
5. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.
TOK LEKCJI |
- wyścig z pozycji startowej, przewrót w przód na materacu, bieg na czworaka do drugiej linii ataku, na linii końcowej obiegamy piłkę i biegniemy z powrotem, na materacu przewrót w przód.
- uczeń zagrywający wykonuje zagrywkę na partnera sposobem dolnym, partner sposobem górnym podaje piłkę zagrywającemu.
- uczeń wykonuje zagrywkę sposobem dolnym przez siatkę na wyznaczone punkty (materace), po zagrywce przechodzi na koniec kolejki i wykonuje 5 „pompek”.
- gra „kto lepiej zagrywa”: zawodnicy pierwszej drużyny „A” wykonują zagrywkę na pole przeciwnika w określone miejsce (materace). Za każde trafienie piłki w materac uczniowie zyskują jeden punkt. Drużyna „B” po wykonaniu zadania przez zagrywających sami wykonują zagrywkę. Wygrywa drużyna, której zawodnicy zdobędą więcej punktów.
- gra „palant siatkarski” : zawodnicy drużyny „A” kolejno wykonują zagrywkę na pole drużyny przeciwnej. Po udanej zagrywce zawodnik obiega boisko dookoła i kończy na linii końcowej. W tym czasie drużyna „B” stara się rozegrać piłkę między sobą, piłka musi być odbijana kolejno przez wszystkich zawodników.Za każde podanie 1 punkt. Przy zagrywce nieudanej drużyna przeciwna otrzymuje 10 punktów. Po wykonaniu zagrywki przez jedną drużynę, następuje zmiana. Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej punktów.
TREŚĆ |
Wiadomości.
Kształtowanie umiejętności.
Kształtowanie umiejętności.
Kształtowanie umiejętności, postaw i motywacji.
Kształtowanie umiejętności postaw i motywacji.
REALIZACJA CELÓW |
5 min.
3 min.
3 min.
5 min.
10 min.
CZAS |
Uczniowie stojąc w dwu szeregu odliczają do dwóch dzieląc się na dwie drużyny. Stoją na jednej połowie, za linią końcową, jeden za drugim. Każdy uczeń z grupy startuje pojedynczo, kończy bieg, gdy dobiegnie do pierwszej osoby ze swojej grupy, która kontynuuje wyścig.
Podzieleni uczniowie stają na bliższych im liniach bocznych na całej szerokości boiska. Osoby stojące bliżej okna wykonują zagrywkę do partnera stojącego naprzeciwko. Zmiana. (jedna piłka na dwie osoby, niećwiczący podaje piłki)
Ustawienie materacy. Uczniowie idą do bliższej linii końcowej, dzieląc się w ten sposób na dwa zespoły. ustawiają się w szeregu. Zagrywka wykonywana pojedynczo.
Uczniowie podzieleni jw. Drużyna „A' ustawiona w szeregu na linii końcowej boiska, każdy ma piłkę. Drużyna „B” ustawiona na drugiej połowie zbiera piłki po zagrywce drużyny przeciwnej. Zebranie materacy (wybrani uczniowie)
UWAGI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE |
6. Uspokojenie organizmu.
7. Czynności organizacyjno porządkowe i podsumowanie lekcji.
8. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.
|
- marsz z głębokim wdechem i wydechem, - marsz na palcach i krawędziach zewnętrznych stóp.
- zebranie piłek i materacy, - zbiórka, - omówienie lekcji: najczęściej wykonywane błędy, wyróżnienie najlepszego zespołu i najlepiej ćwiczących.
- nastawienie do samodzielnej pracy z piłką siatkową, wskazanie utylitarności ćwiczeń, zachęcenie do kontynuowania gier, np. |
Kształcenie postaw i motywacji.
Kształcenie postaw i motywacji. |
5 min. |
Dookoła sali. Wdech nosem, wydech ustami. Bezpieczna odległość między uczniami.
Wyznaczeni uczniowie zbierają sprzęt. Dwuszereg |
Prowadząca:
|
1
CZĘŚĆ GŁOWNA
CZĘŚĆ WSTĘPNA
CZĘŚĆ KOŃCOWA