Konspekt do zajęć zintegrowanych dla 5-6 latków
Prowadzący:
Data: 25.01.2014 r.
Temat tygodnia: „Woda, niezwykła ciecz - eksperymenty z wodą”
Temat dnia: „Spotkanie z kroplą deszczu”
Cele główne:
rozbudzanie ciekawości otaczającego świata,
doskonalenie umiejętności prowadzenia obserwacji wniosków z doświadczeń, eksperymentów.
kształtowanie umiejętności reagowania umownym gestem i ruchem na sygnały dźwiękowe.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozwiązuje zagadki tekstowe,
dzieli wyraz na sylaby,
rozpoznaje odgłosy i nazywa zjawiska, które je wydają,
porównuje słuchowo wyrazy: kap, chlap, stuk, puk,
przeprowadza obserwacje doświadczenia,
określa właściwości wody,
utrwala zasadę picia wody wyłącznie przegotowanej,
posługuje się określeniami: rozpuszczalność, powierzchnia wody,
klasyfikuje przedmioty pod względem ciężaru,
porównuje liczebność zbiorów,
inscenizuje ruchem ciała czynności związane z wodą,
przelicza emblematy w zakresie 8,
wykleja kroplę niebieską plasteliną.
Metody:
oparte na oglądzie: pokaz,
oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz,
oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych,
aktywizujące: burza mózgów, sytuacyjna, problemowa.
Formy:
I podział ze względu na to gdzie odbywają się zajęcia:
praca szkolna,
II podział ze względu na sposób dochodzenia do wiedzy:
praca indywidualna, jednolita,
praca z całą klasą, jednolita.
Środki dydaktyczne:
szklanki, woda mineralna,
szpilki,
cukier, miód, mąka, sól, kminek,
łyżeczka,
miska,
wata, papier, folia, wełna, kamień,
papierowe emblematy kropli,
kartki formatu A4,
plastelina,
bębenek.
Literatura:
G. Luck, Łatwe eksperymenty dla rodziców i dzieci, wyd. JEDNOŚĆ, Kielce 2003,
A. Erkert, Zajęcia sportowe w przedszkolu - pomysły na każdy dzień, wyd. JEDNOŚĆ, Kielce 2004.
R. Seitz, Co widzisz wokół siebie - zabawy rozwijające zmysł wzroku, wyd. JEDNOŚĆ, Kielce 2001.
Przebieg zajęć
I
Powitanie dzieci „Powitalnym tańcem”- zabawa integracyjna.
Ćwiczenia poranne.
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 10 (metoda zabawowo - naśladowcza)
„Ubieramy się ciepło” - ćwiczenie dużych grup mięśniowych.
Naśladowanie ruchów wykonywanych podczas zakładania różnych części ubrania - bluza, spodnie, skarpety, buty, kurtka, czapka.
„Rozkładamy parasol podczas silnego wiatru” - ćwiczenie z użyciem siły.
Naśladowanie ruchów wykonywanych przy rozkładaniu parasola podczas podmuchów silnego wiatru, siłowanie się.
„Zwierzęta chowają się przed deszczem” - zabawa z elementem czworakowania.
Dzieci chodzą na czworakach, naśladując chowanie się zwierząt pod drzewami, w norkach (czworakowanie, pełzanie, zwijanie się).
„Kałuże” - zabawa bieżna.
Bieg w różnych kierunkach, przeskakiwanie przez kałuże.
„Przechodzimy przez błoto” - ćwiczenia nóg.
Po błocie - chód ciężki, powolny; dalej chód sprężysty i mocny.
„Po deszczu” - ćwiczenie oddechowe.
Dzieci wdychają czyste, rześkie powietrze po deszczu. Wdech nosem, wydychanie ustami połączone z pracą ramiom. Wdech - ramiona w górę, wydech - ramiona w dół.
„Deszcz, deszczyk” - ćwiczenie rytmiczne.
Nauczyciel wypowiada, jednocześnie grając na bębenku zdania, np. Pada deszcz - kap, kap, kap - w rytmie: ćwierćnuta, ćwierćnuta, półnuta; Pada deszczyk - kap, kap, kap, kap - w rytmie: ćwierćnuta ta, ósemka, ósemka, ćwierćnuta. Dzieci powtarzają i wyklaskują usłyszane zdania.
II
Odczytanie przez nauczyciela listu od Pani Kropli, która wzywa dzieci do
samodzielnego eksperymentowania.
Dzień dobry nazywam się „Kropelka Deszczu”.
Pochodzę z olbrzymiej krainy chmur. Jak wiecie jestem jedną z licznych kropelek,
które widzicie podczas deszczu. Mam dla was pewną misję do spełnieni
- chce abyście poznali mnie bliżej. Mam nadzieję, że niespodzianki, które
przygotowałam na dzisiaj Was zainteresują.
Zagadka słowna:
Służy do mycia, służy do picia, bez niej na ziemi nie byłoby życia.
Co tak wygląd zmieniać może: gdy jej dużo - zwie się morzem, a gdy ilość
jest niewielka to jest kropla lub kropelka”.
Chłodzi nas, myje nas, poi ludzi, pole, las.
Gdy jest ciepło wtedy płynie, a na lód twardnieje w ziemi.
W niej się możesz kąpać, piją ją ludzie, rośliny, zwierzęta, bez niej nie byłoby
życia na ziemi, każdy niech o tym dobrze pamięta.
Dzieci podają rozwiązanie zagadek. Analiza sylabowa wyrazów: kropla, woda. Wyróżnianie głosek w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.
Zagadka słuchowa:
Czy można usłyszeć wodę?
Kto z was rozpozna co za chwilę usłyszymy.
Nauczyciel prezentuje nagranie z płyty CD. Dzieci starają się rozpoznać
charakterystyczne odgłosy z płyty: szum fal morskich, górskiego potoku, woda
lecąca strumieniem z kranu, kapiące krople z kranu, padający deszcz, ulewa.
„Właściwości wody” - nauczyciel prezentuje dzieciom szklankę wody i pyta jaka ich zdaniem jest woda. Dzieci zamaczają palce w szklance, wąchają wodę i osobno degustują wodę mineralną niegazowaną. Wypowiadają się na temat wody.
Doświadczenie I „Napięcie powierzchni wody”.
Do szklanki napełnionej po brzegi wodą dzieci wrzucają pojedynczo maksymalną
liczbę szpilek tak, aby woda się nie wylała. Następnie obserwują, że powierzchnia
wody w szklance wybrzuszyła się. Zjawisko to świadczy o tym, że woda ma tzw.
"skórkę", dlatego woda tworzy kropelki, zlewa się w kałuże.
Zabawa ruchowa: Dzieci pokazują wodę według własnych pomysłów: pływanie,
chodzenie po kałużach, łowienie ryb.
Doświadczenie III „Rozpuszczalność wody”
Nauczyciel przygotowuje dla dzieci szklanki z wodą (cukier, miód, mąka, sól,
kminek, czysta woda). Prosi wybrane dziecko, by wsypało do pierwszej szklanki
łyżeczkę cukru. Dzieci obserwują zjawisko, jedno z nich miesza cukier w wodzie.
Co zaobserwowaliście?
Porównajcie tę szklankę ze szklanką , w której jest czysta woda?
Co możecie powiedzieć o tych szklankach?
Tak samo postępujemy z resztą substancji- do każdej szklanki wybieramy inne
dziecko. Nauczyciel formułuje wniosek: Teraz widzicie, że nie zawsze patrząc na
wodę można stwierdzić co ona zawiera. Sprawdzenie zawartości szklanki przez
picie wody w pewnych przypadkach mogłaby okazać się ryzykowna.
Bo gdyby była tam woda zanieczyszczona? Dlatego należy pamiętać by nie pić
wody nieprzygotowanej i z niewiadomego pochodzenia.
„Liczymy krople” - zabawa dydaktyczna.
Nauczyciel prezentuje dzieciom papierowe krople, dzieci przeliczają krople i określają ich liczbę liczebnikiem. Podnoszą odpowiedni kartonik z prawidłową cyfrą. Następnie nauczyciel rozrzuca po sali papierowe kropelki. Zaprasza dzieci na „Spacer w deszczową pogodę”. Zadaniem dzieci jest ostrożne spacerowanie, tak aby nie nadepnąć na żadną kropelkę.
Opowieść ruchowa: Dzieci wczuwają się w kroplę wody, przedstawiają ruchem to
o czym opowiada nauczycielka.
Jesteś kroplą wody. Leżysz na miękkim, pachnącym płatku żółtego kwiatka.
Jest ci dobrze i miękko. Wygrzewasz się w ciepłych promieniach słońca.
Nagle poczułaś się lekka, leciutka, unosisz się do góry, coraz wyżej i wyżej,
stajesz się częścią obłoczka i płyniesz z nim powoli po niebie.
Teraz obłok zamienia się w ciężką chmurę, jest ci chłodno, coraz chłodniej.
W końcu spadasz wraz z deszczem na ziemię (nauczycielka rytmicznie uderza w bębenek).
Doświadczenie III „Co najszybciej nasiąka wodą?”- na środku sali stoi miska z
wodą i różne przedmioty (wata, papier, folia, wełna, kamień).
Dzieci nazywają zgromadzone przedmioty, dzielą je na dwa zbiory i sprawdzają co nasiąka wodą, a co nie, dlaczego tak się dzieje. Formułują wniosek.
„Kropelkowa kraina” - praca plastyczna.
Wyklejanie obrazka kroplami z plasteliny.
III
„Pada deszcz - świeci słońce” - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Dzieci biegają w tempie podanym przez nauczyciela, który wystukuje rytm na bębenku. Na hasło: Pada deszcz! zatrzymują się, naśladują ruchy otwierania parasola i idą pod parasolem. Na hasło: Świeci słońce! dzieci cieszą się i wesoło podskakują.
Podsumowanie zajęć.
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:
Kto był gościem naszych zajęć?
Czego się dzisiaj dowiedzieliśmy podczas zajęć?
Nauczyciel rozkłada na dywanie małe i duże tekturowe kółka. Prosi dzieci, aby wzięły jedno kółko - duże, jeśli zajęcia sprawiły im radość; - małe, jeśli zajęcia przysporzyły im wiele trudności.
...................………………………
(podpis prowadzącego)
1