Woda, Pomoce dydaktyczne


Konspekt do zajęć zintegrowanych dla 5-6 latków

Prowadzący:

Data: 25.01.2014 r.

Temat tygodnia: „Woda, niezwykła ciecz - eksperymenty z wodą

Temat dnia: „Spotkanie z kroplą deszczu

Cele główne:

Cele operacyjne:

Dziecko:

Metody:

Formy:

I podział ze względu na to gdzie odbywają się zajęcia:

II podział ze względu na sposób dochodzenia do wiedzy:

Środki dydaktyczne:

Literatura:

  1. G. Luck, Łatwe eksperymenty dla rodziców i dzieci, wyd. JEDNOŚĆ, Kielce 2003,

  2. A. Erkert, Zajęcia sportowe w przedszkolu - pomysły na każdy dzień, wyd. JEDNOŚĆ, Kielce 2004.

  3. R. Seitz, Co widzisz wokół siebie - zabawy rozwijające zmysł wzroku, wyd. JEDNOŚĆ, Kielce 2001.

Przebieg zajęć

I

  1. Powitanie dzieci Powitalnym tańcem- zabawa integracyjna.

  2. Ćwiczenia poranne.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 10 (metoda zabawowo - naśladowcza)

Naśladowanie ruchów wykonywanych podczas zakładania różnych części ubrania - bluza, spodnie, skarpety, buty, kurtka, czapka.

Naśladowanie ruchów wykonywanych przy rozkładaniu parasola podczas podmuchów silnego wiatru, siłowanie się.

Dzieci chodzą na czworakach, naśladując chowanie się zwierząt pod drzewami, w norkach (czworakowanie, pełzanie, zwijanie się).

Bieg w różnych kierunkach, przeskakiwanie przez kałuże.

Po błocie - chód ciężki, powolny; dalej chód sprężysty i mocny.

Dzieci wdychają czyste, rześkie powietrze po deszczu. Wdech nosem, wydychanie ustami połączone z pracą ramiom. Wdech - ramiona w górę, wydech - ramiona w dół.

  1. „Deszcz, deszczyk” - ćwiczenie rytmiczne.

Nauczyciel wypowiada, jednocześnie grając na bębenku zdania, np. Pada deszcz - kap, kap, kap - w rytmie: ćwierćnuta, ćwierćnuta, półnuta; Pada deszczyk - kap, kap, kap, kap - w rytmie: ćwierćnuta ta, ósemka, ósemka, ćwierćnuta. Dzieci powtarzają i wyklaskują usłyszane zdania.

II

  1. Odczytanie przez nauczyciela listu od Pani Kropli, która wzywa dzieci do

samodzielnego eksperymentowania.

Dzień dobry nazywam się „Kropelka Deszczu”.

Pochodzę z olbrzymiej krainy chmur. Jak wiecie jestem jedną z licznych kropelek,

które widzicie podczas deszczu. Mam dla was pewną misję do spełnieni

- chce abyście poznali mnie bliżej. Mam nadzieję, że niespodzianki, które

przygotowałam na dzisiaj Was zainteresują.

  1. Zagadka słowna:

jest niewielka to jest kropla lub kropelka”.

życia na ziemi, każdy niech o tym dobrze pamięta.

Dzieci podają rozwiązanie zagadek. Analiza sylabowa wyrazów: kropla, woda. Wyróżnianie głosek w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.

  1. Zagadka słuchowa:

Nauczyciel prezentuje nagranie z płyty CD. Dzieci starają się rozpoznać

charakterystyczne odgłosy z płyty: szum fal morskich, górskiego potoku, woda

lecąca strumieniem z kranu, kapiące krople z kranu, padający deszcz, ulewa.

  1. „Właściwości wody” - nauczyciel prezentuje dzieciom szklankę wody i pyta jaka ich zdaniem jest woda. Dzieci zamaczają palce w szklance, wąchają wodę i osobno degustują wodę mineralną niegazowaną. Wypowiadają się na temat wody.

  2. Doświadczenie I „Napięcie powierzchni wody”.

Do szklanki napełnionej po brzegi wodą dzieci wrzucają pojedynczo maksymalną

liczbę szpilek tak, aby woda się nie wylała. Następnie obserwują, że powierzchnia

wody w szklance wybrzuszyła się. Zjawisko to świadczy o tym, że woda ma tzw.

"skórkę", dlatego woda tworzy kropelki, zlewa się w kałuże.

  1. Zabawa ruchowa: Dzieci pokazują wodę według własnych pomysłów: pływanie,

chodzenie po kałużach, łowienie ryb.

  1. Doświadczenie III „Rozpuszczalność wody”

Nauczyciel przygotowuje dla dzieci szklanki z wodą (cukier, miód, mąka, sól,

kminek, czysta woda). Prosi wybrane dziecko, by wsypało do pierwszej szklanki

łyżeczkę cukru. Dzieci obserwują zjawisko, jedno z nich miesza cukier w wodzie.

Tak samo postępujemy z resztą substancji- do każdej szklanki wybieramy inne

dziecko. Nauczyciel formułuje wniosek: Teraz widzicie, że nie zawsze patrząc na

wodę można stwierdzić co ona zawiera. Sprawdzenie zawartości szklanki przez

picie wody w pewnych przypadkach mogłaby okazać się ryzykowna.

Bo gdyby była tam woda zanieczyszczona? Dlatego należy pamiętać by nie pić

wody nieprzygotowanej i z niewiadomego pochodzenia.

  1. „Liczymy krople” - zabawa dydaktyczna.

Nauczyciel prezentuje dzieciom papierowe krople, dzieci przeliczają krople i określają ich liczbę liczebnikiem. Podnoszą odpowiedni kartonik z prawidłową cyfrą. Następnie nauczyciel rozrzuca po sali papierowe kropelki. Zaprasza dzieci na „Spacer w deszczową pogodę”. Zadaniem dzieci jest ostrożne spacerowanie, tak aby nie nadepnąć na żadną kropelkę.

  1. Opowieść ruchowa: Dzieci wczuwają się w kroplę wody, przedstawiają ruchem to
    o czym opowiada nauczycielka.
    Jesteś kroplą wody. Leżysz na miękkim, pachnącym płatku żółtego kwiatka.

Jest ci dobrze i miękko. Wygrzewasz się w ciepłych promieniach słońca.

Nagle poczułaś się lekka, leciutka, unosisz się do góry, coraz wyżej i wyżej,

stajesz się częścią obłoczka i płyniesz z nim powoli po niebie.

Teraz obłok zamienia się w ciężką chmurę, jest ci chłodno, coraz chłodniej.

W końcu spadasz wraz z deszczem na ziemię (nauczycielka rytmicznie uderza w bębenek).

  1. Doświadczenie III „Co najszybciej nasiąka wodą?”- na środku sali stoi miska z

wodą i różne przedmioty (wata, papier, folia, wełna, kamień).

Dzieci nazywają zgromadzone przedmioty, dzielą je na dwa zbiory i sprawdzają co nasiąka wodą, a co nie, dlaczego tak się dzieje. Formułują wniosek.

  1. „Kropelkowa kraina” - praca plastyczna.

Wyklejanie obrazka kroplami z plasteliny.

III

  1. „Pada deszcz - świeci słońce” - zabawa orientacyjno - porządkowa.

Dzieci biegają w tempie podanym przez nauczyciela, który wystukuje rytm na bębenku. Na hasło: Pada deszcz! zatrzymują się, naśladują ruchy otwierania parasola i idą pod parasolem. Na hasło: Świeci słońce! dzieci cieszą się i wesoło podskakują.

  1. Podsumowanie zajęć.

Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:

Nauczyciel rozkłada na dywanie małe i duże tekturowe kółka. Prosi dzieci, aby wzięły jedno kółko - duże, jeśli zajęcia sprawiły im radość; - małe, jeśli zajęcia przysporzyły im wiele trudności.

...................………………………

(podpis prowadzącego)

1


