Scenariusz zajęć plastycznych prowadzonych w przedszkolu
w grupie 6-latków
Prowadzący: Agata Steinberg
Data zajęć: 30.04.2011 r.
Czas trwania zajęć: 30 minut
Blok tematyczny: Wyprawa w kosmos
Temat zajęć (wpis do dziennika):
Malowanie kolorowym piaskiem na temat „Rakietą na odległą planetę” - poznanie nowej techniki plastycznej
Cel ogólny:
Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się przez sztuki plastyczne (PP8).
Cele szczegółowe (operacyjne):
Uczeń -
przestrzega reguł i stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych (PP 1.2)
sprząta po sobie (PP 2.2)
utrzymuje porządek w swoim otoczeniu (PP 2.5)
uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi (PP 3.3)
uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach (PP 5.4)
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych (technika malowanie piaskiem) i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji (PP 9.2)
potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru (PP 14.1)
dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową (PP14.3)
interesuje się pisaniem (PP 14.4)
Metody:
słowna - rozmowa, instrukcje
oglądowa - pokaz, obserwacja
czynna - zadania stawiane do wykonania
aktywizująca - burza mózgów
Formy pracy:
zbiorowa - praca z całą grupą
indywidualna - praca każdego dziecka
Środki dydaktyczne:
granatowa kartka formatu A4 z bloku technicznego
piasek w różnych kolorach np. czerwony, żółty, niebieski, pomarańczowy itd.
kolorowy brokat
klej Wikol
pędzelki do kleju
ceratki na stoliki
fartuszki ochronne dla dzieci
nagranie utworu muzycznego pasującego do „kosmicznego” tematu np. J.M.Jare'a
„kosmiczne” symbole do podsumowania zajęcia: rakieta, gwiazda, księżyc
gwiazdki i cienkopisy do podpisania prac
Bibliografia:
Wiersz pt. „Odliczanie” (autor nieznany)
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Formy organizacyjne, metody, rodzaj edukacji |
Spostrzeżenia, uwagi |
1.Wita się dziećmi i wprowadza do tematu: zaprasza do wspólnej podróży w kosmos. Prosi dzieci o zajęcie miejsc w „rakiecie” i wystarto-wanie w podróż kosmiczną.
2. Recytuje wiersz „Odliczanie” prosząc jednocześnie dzieci o odliczanie od 10 do 0, tak, jak przy starcie rakiety (po każdej kolejnej linijce wiersza dzieci wymieniają kolejną liczbę)
3. Zaprasza do zajęcia miejsc w półkolu na dywanie i do rozmowy przy ilustracjach na temat kosmosu. Rozmowa kierowana pytaniami N.: - Co zobaczymy w kosmosie lecąc rakietą? - Czy dobrze byłoby mieszkać na innej planecie?
4. Zapoznaje z nową techniką plastyczną i szczegółowo objaśnia zasady pracy: N. rysuje ołówkiem np. fragment planety, gwiazdę i używając pędzelka wypełnia klejem narysowany kontur. Następnie posypuje delikatnie piaskiem posmaro-wane miejsce. Zachęca dzieci, aby w podobny sposób zapełniły całą kartkę. Objaśnia, że po wyschnięciu kleju i piasku będziemy delikatnie smarować klejem wybrane miejsca i ozdabiać je brokatem. Wykonując powyższe czynności N. jednocześnie tłumaczy sposób nakładania kleju, piasku i brokatu.
5. Powtarza razem z dziećmi etapy wykonywania pracy, zwraca uwagę na ważne zasady przy malowaniu piaskiem: nakładanie cienkiej warstwy kleju, nabieranie malutkiej ilości piasku i brokatu, nie sypanie całymi garściami, zsypywanie do pojemnika zamiast na podłogę itp. N. pyta czy wszystkie dzieci rozumieją nową technikę.
6. N. prosi dzieci, aby zamknęły oczy i w wyobraźni „zobaczy-ły” obraz, który chcą namalować.
7. Zaprasza do stolików. Towarzyszy dzieciom, zachęca, chwali, motywuje.
8. N. prosi o kończenie pracy. Przypomina o pozo-stawieniu porządku. Wyznacza miejsce do wysuszenia prac.
9. N. ogłasza koniec zajęcia, następuje omówienie i wyłonie- nie najciekawszych prac poprzez przy-dzielanie kosmicznych symboli.
10. Podsumowanie zajęcia: N. chwali wszystkie dzieci, docenia wysiłek każdego i dziękuje za zaangażowanie, Zadaje pytania: - Czy podobała wam się nowa technika? - Czy chcielibyście powtórzyć takie zajęcie w przyszłości?
11. Zaprezentowanie prac na wystawce. N. wręcza dzieciom gwiazdki, prosi o wpisanie na nich swojego imienia i przyklejenie ich do swojej pracy. |
Witają N. i zajmują miejsca w „rakiecie” czyli przy chuście animacyjnej
Dzieci uważnie słucha-ją wiersza. Przy każdej kolejno wypowiadanej liczbie podnoszą i opuszczają chustę animacyjną (statek kosmiczny) i w końcu ,,wylatują” w przestrzeń kosmiczną czyli chowają się pod opadającą chustę.
Dzieci zajmują miejsca na dywanie i włączają się w rozmowę i odpowiadają na pytania, podają swoje pomysły: wymieniają gwiazdy, planety, meteoryty, inne statki kosmiczne itp.
Dzieci obserwują i słuchają N. siedząc na dywanie, z twarzami zwróconym w jego stronę.
Dzieci wymieniają kolejne czynności.
Dzieci zajmują miejsca przy stolikach i wykonują pracę.
Dzieci pracują w skupieniu i tworzą według własnej inwencji twórczej
Dzieci starają się skończyć pracę. Sprzątają, a w tym czasie prace wysychają.
Kilkoro dzieci, które tego pragną oceniają prace innych przydzie-lając kosmiczne symbole trzem pracom które najbardziej im się podobają.
Dzieci odczuwają radość z dobrze wykonanej pracy, każde z nich jest świadome swoich możliwości.
Dzieci podpisują gwiazdki i przyklejają na swoich pracach. Razem z N. przypinają prace na wystawce. |
Praca z całą grupą. Metoda słowna: instrukcje.
Praca z całą grupą. Metoda słowna: instrukcje i metoda czynna: zadanie do wykonania.
Praca z całą grupą, Metoda aktywizująca: „burza mózgów” - swobodne wypowiedzi dzieci
Praca z całą grupą. Metoda słowna: instrukcje i oglądowa: pokaz i obserwacja.
Praca z całą grupą. Metoda słowna: rozmowa.
Praca indywidualna. Metoda czynna: zadanie do wykonania.
Praca z całą grupą. Metoda czynna: zadanie do wykonania.
Praca z całą grupą. Metoda czynna: dyżurni zbierają kleje, pędzle i pojemniki z piaskiem i odnoszą na swoje miejsce. Myją pędzle. Praca z całą grupą. Metoda słowna: rozmowa.
Praca z całą grupą. Metoda słowna: rozmowa.
Metoda czynna - zadanie do wykonania.
|
N. stara się wzbudzić zainteresowanie dzieci tym, co wydarzy się na zajęciu
N. zwraca uwagę na to, aby dzieci zgodnie zajęły miejsce przy chuście, aby nikt się nie przepychał. Recytację wiersza można ubogacić „kosmiczną” muzyką w tle.
N. pokazuje ilustracje układu słonecznego, gwiazd, planet itp. Prosi o zachowanie kultury wypowiedzi. Objaśnia na czym ona polega. Zwraca uwagę na poprawność wypo-wiedzi, chwali za „odwagę” w wyrażeniu swojego zdania
Materiały do pokazu leżą wcześniej przygotowane na stoliku, kartka z bloku przypięta do sztalugi lub tablicy. N. nie narzuca dzieciom konkretnego wzoru pracy, tłumaczy jedynie technikę wykonania. Upewnia dzieci, że poradzą sobie z nią i będą się świetnie bawić.
N. zwraca uwagę na kulturę wypowiedzi, podkreśla jak ważne jest oczekiwanie na swoją kolej podczas, gdy mówią inni.
N. upewnia się, że wszystkie dzieci zapoznały się z techniką i rozumieją jej zasady. Wtedy dopiero może kontynuować zajęcie.
Zwrócenie uwagi na estetykę, solidność wykonania pracy. Malowaniu może towarzyszyć cicha muzyka „kosmiczna”.
N. zwraca uwagę na konieczność pozostawienia po sobie porządku i na zgodne współdzia-łanie w grupie w czasie sprzątania.
Podkreśla rolę wyobraźni dzieci, chwali za kreatywne rozwiązania.
N. zachęca wszystkie dzieci do podpisania prac, ewentualnie pomaga tym, które tego nie potrafią.
|
Wiersz ,,Odliczanie” (autor nieznany)
„W kosmicznej bazie trwa odliczanie - 10
Zaraz rakieta mocy dostanie - 9
Zwiększyć obroty i pobór paliwa - 8
Już para z niej się wydobywa - 7
Włączyć czujniki i zabezpieczenia - 6
Halo, jak mnie słyszycie, Ziemia? - 5
Cała załoga jest już gotowa - 4
Uwaga, Uwaga! Można startować! - 3
Już odpadły boczne przypory - 2
Dym i hałas zrobił się spory - 1
Siła potężna ją w górę wyrwała - 0
W kosmiczną misję wystartowała!!!”
Opis techniki malowanie piaskiem:
Na kartce z bloku technicznego rysujemy ołówkiem kontury obrazu, który chcemy namalować. Kontury wypełniamy klejem przy pomocy pędzelka. Posmarowane klejem miejsca posypujemy różnokolorowym piaskiem wg własnej inwencji, tak, aby powstał zaprojektowany obraz. Po wyschnięciu nadmiar piasku, który się nie przykleił zsypujemy do pojemników.
Kiedy praca wyschnie delikatnie smarujemy klejem miejsca, które pragniemy ozdobić lub szczególnie wyróżnić i posypujemy je niewielką ilością kolorowego brokatu.
Ważne uwagi dotyczące techniki:
Klej nakładamy starannie tylko na te miejsca, na których mają znajdować się elementy naszego obrazu. Staramy się, aby poszczególne elementy miały wyraźne kontury. Nigdy nie zapełniamy piaskiem całej powierzchni kartki (jak w przypadku malowania na kartce pokrytej w całości kaszą manną), bo nie da to efektu o jaki chodzi w naszej technice.
Najlepiej użyć kleju Wikol, ewentualnie dobrego kleju roślinnego.
Zwracamy uwagę, aby dzieci sypały małe ilości piasku i brokatu delikatnie biorąc piasek i brokat w palce, a nie nabierały całymi garściami!
Po wyschnięciu kleju i piasku jego nadmiar delikatnie omiatamy pędzelkiem lub zsypujemy do pojemnika, a nie na stolik ani na ziemię.
Pamiętamy o tym, że brokat jest tylko ozdobą i nie używamy go zbyt wiele. Po wyschnięciu brokatu jego nadmiar zsypujemy do pojemnika. Powstanie w ten sposób szczególnie piękny brokat - różnokolorowy.