stopa1, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1


2.Wstępne wymiary stopy:

BxL = 1,8 x 2,4 m

H = 0,65 m

As1 = 0,4 m ; as2 = 0,5 m

A1 = 0,5 m ; a2 = 0,6 m

Dmin = 0,75 m

d = 0,15 m

w = 0,35 m

3.zestawienie obciążeń obliczeniowych :

Gr1(n)b*Vbf

Gr1(n)b*(B*L*w+(h-w)/6*((2*L+a1)*B+(2*L+a1)*a2))* γf

Gr1=24*(1,8*2,4*0,35+(0,65-0,35)/6*(2*2,4+0,5)*1,8+(2,4*2+0,5)*0,7))1,1=

= 24*2,1745*1,1=57,4 kN

Gr2 = γ(n)*(B*L*h-Vb)* γf

Gr2 = 17*(1,8*2,4*0,65-2,1745)*1,2 = 12,92 kN

Gr3 = γ(n)b*(B*L-as1*as2)*d*γf)

Gr3 = 24*(1,8*2,4-0,4*0,6)*0,1*1,3 = 12,73 kN

Obliczeniowe obciążenie stopy fundamentowej :

Gr = Gr1 + Gr2 + Gr3 = 57,4+12,92+12,73 =83,05 kN

4.SPRAWDZENIE POŁOŻENIA WYPADKOWEJ OBLICZENIOWEGO OBCIĄŻENIA

STAŁEGO I ZMIENNEGO DŁUGOTRWAŁEGO :

Schemat I , środek podstawy fundamentu w osi słupa :

NrI = PrI + Gr = 1800 + 83,05 = 1883,05 kN

MryI = MyI - HxI*h = 170 - (-20* 0,65) = 183 kNm

erxI = erLI = MryI/NrI = 183/1883,05 = 0,097 m < L/6 = 2,4/6 = 0,4 m

Wypadkowa obciążeń znajduje się w rdzeniu przekroju .

_

_ exs = 0,15 m NrI = 1883,05 kN

MryI = Mry - HxI*h - PrI*es = 183 -1800*0,15 = - 87 kNm

eL = -87/1883,05 = -0,046 m

qmax = NrI/(B*L) * (1+6*eL/L) = 1883,05/1,8*2,4 * (1+6*0,046/2,4) =

= 435,89*(1+0,115) = 486,02 kPa

qmin = NrI/(B*L) * (1-6*eL/L) = 435,89*(1-0,115) = 385,76 kPa

qrmax/qrmin = 486,02/385,76 = 1,26

5.SPRAWDZENIE WARUNKÓWDOTYZĄCYCH POŁOŻENIA WYPADKWEJ

OBCIĄŻEŃ STAŁYCH I ZMIENNYCH DŁUGOTRWAŁYCH I KRÓTKOTRWAŁYCH:

Schemat I :_

_NrI = 2050 + 83,05 =2133,05 kN

_MryI = 390-(-60)*0,65 - 2050*0,15 = 121,5 kNm

MrxI = Mx + Hy*0,65 = 100 + 27*0,65 = 117,55 kNm

Mimośrody : _ _

erLI =MryI/NrI = 121,5/2133,05 = 0,057 m

erBI = MrxI/NrI = 117,55/2133,05 = 0,055 m

erLI/L + erBI/B = 0,057/2,4 + 0,055/1,8 = 0,024 + 0,031 = 0,055 < 0,166

Wypadkowa znajduje się w rdzeniu przekroju .

Schemat II :_

_ NrII = 2140 +83,05 = 2223,05 kN

_MryII = -155-(-35)*0,65 - 2140*0,15 = - 453,25 kNm

MrxII = Mx + Hy*0,65 = 145 -40*0,65 = 119 kNm

Mimośrody : _ _

erLII =MryII/NrII = -453,25/2223,05 = - 0,20 m

erBII = MrxII/NrII = 119/2223,05 = 0,054 m

erLII/L + erBII/B = 0,2/2,4 + 0,054/1,8 = 0,113 < 0.166

Siła znajduje się w rdzeniu . Odrywanie fundamentu od podłoża nie występuje .

6.Sprawdzenie warunków dotyczących położenia wypadkowej

obciążeń stałych , zmiennych i wyjątkowych :

Schemat I:_

_NrI = 2250 + 83,05 =2333,05 kN

_MryI = 430-(-80)*0,65 - 2250*0,15 = 144,5 kNm

MrxI = Mx + Hy*0,65 = 135 + 35*0,65 = 157,75 kNm

Mimośrody : _ _

erLI =MryI/NrI = 144,5/2333,05 = 0,062 m

erBI = MrxI/NrI = 157,75/2333,05 = 0,068 m

erLI/L + erBI/B = 0,062/2,4 + 0,068/1,8 = 0,064 < 0,166

Wypadkowa znajduje się w rdzeniu podstawy . Nie trzeba sprawdzać szczeliny pod podstawą fundamentu .

Schemat II :_

_ NrII = 2420 + 83,05 = 2503,05 kN

_MryII = -190 - (-55)*0,65 - 2420*0,15 = - 517,25 kNm

MrxII = 170 + 45*0,65 = 199,25 kNm

Mimośrody : _ _

erLII =MryII/NrII = -517,25/2503,05 = -0,21 m

erBII = MrxII/NrII = 199,25/2503,05 = 0,08 m

erLI/L + erBI/B = 0,21/2,4 + 0,08/1,8 = 0,132 < 0.166

Siła znajduje się w rdzeniu . Odrywanie fundamentu od podłoża nie występuje

7.SPRAWDZENIE WARUNKU STANÓW GRANICZNYCH NOŚNOŚCI OD OBCIĄŻEŃ STAŁYCH , ZMIENNYCH I WYJĄTKOWYCH :

NrI = 2333,05 kN

erL = 0,062 m

_ erB = 0,068 m

- _L = L - 2*erL = 2,4 - 2*0,062 = 2,276 m

- B = B - 2*erB = 1,8 - 2*0,068 = 1,664 m

morenowej skonsolidowanej IL=0,15 :

ø(n)u = 22.5 ; c(n)u = 40 kPa

ø(r)u = 22,5*0,9 = 20,25 ; c(r)u = 36 kPa

ND = 6,5 ; NB = 1,5 ; Nc = 15,0

tgø(r) = 0,37

tgδ(r)B = HryI/NrI = 35/2333,05 = 0,015

tgδ(r)B/ tgø(r) = 0,015/0,37 = 0,041

iD = 1,0 ; iC = 1,0 ; iB = 1,0

_

tgδ(r)L = HrxI/NrI = -80/2333,05 = -0,034

tgδ(r)L/ tgø(r) = 0,034/0,37 = 0,09

iD = 0,94 ; iC = 0,92 ; iB = 0,88

ρD(r)*g*Dmin = ∑g(n)Di*g*γf*hi

0x01 graphic
posadzka :

0x01 graphic
ρD1(n)*g = 23 kN/m3 , γf = 1,3

grunt (rodzimy obok fundamentu zostaną wykonane wykopy jamiste)

ρD2(n)*g = 2,0*9,81 = 19,62 kN/m3 , γm = 0,9

ρD(n)*g*Dmin = 23*1,3*0,1 + 17*0,9*0,6 + 19,62*0,9*0,35 = 18,35 kPa

ρB(r)*g = ρD2(n)*g*γm*h = 19,62*0,9*1,8 = 31,78 kPa

_ _ _ _

QfNB= B*L*((1+1,5*B/L)*ND*Dmin(r)D*g*iD + _ _

+ (1- 0,25*B/L)*NB*B*ρ(r)B`*g*iB + Nc*(1+0,3*B/L)*Cu(r)*ic)

QfNB = 1,664*2,276*((1+0,3*0,73)*15*36*1,0+(1+1,5*0,73)*6,5*18,35*1,0+

+ (1-0,25*0,73)*1,5*31,78*1,664*1,0)

QfNB = 3,787*(658,26+249,88+64,846) = 3684,7 kN

m = 0,9*0,9 = 0,81 ponieważ ø(n)u , c(n) , ρ(n) zostały wyznaczone metodą B .

m* QfNB = 0,81*3684,7 = 2984,6 < NrI = 2333,05 kN

Warunek nośności został spełniony z dużym zapasem .

_ _ _ _

QfNL= B*L*((1+1,5*B/L)*ND*Dmin(r)D*g*iD + _ _

+ (1- 0,25*B/L)*NB*L*ρ(r)B`*g*iB + Nc*(1+0,3*B/L)*Cu(r)*ic)

QfNL = 3,787*((1+0,3*0,73)*15*36*0,92+(1+1,5*0,73)*6,5*18,35*0,94+

+ (1-0,25*0,73)*1,5*31,28*2,276*0,88)

QfNL = 3,787*(605,6+234,9+76,8) = 3473,8 kN

m* QfNL = 0,81*3473,8 = 2813,8 kN > NrI = 2333,05 kN

Warunek nośności został spełniony z dużym zapasem .

Schemat II :

NrII = 2503,05 kN

erLII = -0,21 m

erBII = 0,08 m

_

- _L = L - 2* erLII

- B = B - 2* erBII

tgø(r) = 0,37

tgδ(r)B = HryII/NrII = 45/2503,05 = 0,02

tgδ(r)B/ tgø(r) = 0,02/0,37 = 0,05

iD = 0,98 ; iC = 0,97 ; iB = 0,95

_

tgδ(r)L = HrxII/NrII = 55/2503,05 = 0,022

tgδ(r)L/ tgø(r) = 0,022/0,37 = 0,06

iD = 0,97 ; iC = 0,96 ; iB = 0,94

QfnB = 2,82*1,64*((1+0,3*0,58)*15*36*0,97+(1+1,5*0,58)*6,5*18,35*0,98+

+ (1-0,25*0,58)*1,5*31,78*1,64*0,95)

QfnB = 4,62*(614,94+218,58+63,5) = 4144,23 kN

m* QfnB = 0,81*4144,23 = 3356,8 kN > NrII = 2503,05 kN

Warunek nośności został spełniony z dużym zapasem .

QfnL = 2,82*1,64*((1+0,3*0,58)*15*36*0,96+(1+1,5*0,58)*6,5*18,35*0,97+

+ (1-0,25*0,58)*1,5*31,78*2,82*0,94)

QfnL = 4,62*(608,6+216,35+108,04) = 4310,4 kN

m* QfnL = 0,81*4310,4 = 3491 kN > NrII = 2503,05 kN

Warunek nośności został spełniony z dużym zapasem .

W przypadku rozpatrywanej stopy , wynika , że najniekorzystniejszymi obciążeniami są obciążenia od sumy obciążeń stałych i zmiennych długotrwałych oraz wyjątkowych według schematu II :

NrII = 2503,05 kN

erLII = -0,21 m

erBII = 0,08 m

eL/L = 0,21/2,4 = 0,088 ; eB/B = 0,08/1,8 = 0,044

Z nomogramu (rys. 3.15) wynika ,że siła znajduje się w obszarze I .

qminmax = NrII/B*L * (1*6*eL/L*6*eB/B)

qmax = 2503,05/(1,8*2,4) * (1+6*0,088+6*0,044) = 579,4*1,792 = 1038,28 kPa

qmin = 2503,05/(1,8*2,4) * (1-0,088*6-0,044*6) = 579,4*0,208 = 120,52 kPa



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
fundamenty , Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
osiadanie, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
FUNDAME3, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
FUNDAM 1, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
Fundamenty 2 - zadanie 1, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundame
siły, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
ZADANIE 2c, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
ADANIE 1b, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1, Pal
ADANIE 2b, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1, Pal
ZADANIE 2b, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
ADANIE 2c, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1, Pal
FUNDTEM, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
ADANIE 2, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1, Pale
ADANIE 1, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1, Pale
tabele winklera, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-
ława, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
dobre1, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt

więcej podobnych podstron