Ośrodek dnia Górnik, Pedagogiczne


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Ośrodek tygodnia: Różne zawody

Ośrodek dnia: Górnik

Przedmiot i czas trwania zajęć: 2 h funkcjonowanie w środowisku, plastyka

Klasa: VI życia „d”

Zajęcia przeprowadziła: mgr Grażyna Piechocka - Kranc

Data i miejsce zajęć: 04.12.2002 r., Zespół Szkół Nr 30 Specjalnych

w Bydgoszczy

Cele edukacyjne:

- wzbogacenie wiedzy o otaczającym świecie,

- zapoznanie z pracą wykonywana przez górnika,

- wzbogacenie czynnego i biernego słownictwa.

Cele zoperacjonalizowane:

A. Uczeń zna:

-bogactwo naturalne jakim jest węgiel,

- pochodzenie węgla,

- narzędzia i przybory potrzebne górnikowi,

- datę 04. 12. - święto górnika - Barbórka,

B. Uczeń rozumie:

- wartość węgla w codziennym życiu człowieka,

-że praca górnika jest niebezpieczna i ciężka,

C. Uczeń potrafi:

- zaznaczyć na mapie część Polski, gdzie wydobywa się węgiel,

- rozwiązać krzyżówkę,

- estetycznie wykonać pracę plastyczną,

- wskazać różnice w ilości węgielków: mniej, więcej, tyle samo,

Cele rewalidacyjne:

- rozwijanie uwagi, pamięci oraz myślenia w toku obserwacji, mowy czynnej i biernej.

Metody:

- oparte na słowie;

- oparte na obserwacji;

- oparte na praktycznym działaniu;

Zasady:

- stopniowania trudności:

- indywidualizacji wymagań;

- wzmocnień pozytywnych,

- poglądowości.

Formy pracy: zbiorowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne:

- krzyżówka mała dla dzieci i etykietki z hasłami,

- krzyżówka duża i etykiety z hasłami

- ilustracje przedstawiające postacie z różnych zawodów

- etykiety z wyrazem GÓRNIK,

- obraz przedstawiający górnika, kilof, wagon, latarkę, windę, kask, naturalny

węgiel,

- obrazek konturowy przedstawiający pracującego górnika,

- węgiel do rysowania, klej, nożyczki

- tekturowe węgielki,

- kalendarz

Przebieg zajęć:

I Zajęcia wstępne:

1. Wzajemne powitanie się

2. Zajęcia porządkowe:

2.1. Sprawdzenie listy obecności.

3. Obserwacja stanu pogody i zmian atmosferycznych zachodzących w środowisku.

4. Ustalenie dnia tygodnia i miesiąca. Zapisanie na tablicy.

5. Omówienie spraw aktualnych szczególnie absorbujących dzieci.

6. Przypomnienie tematu z ostatniej lekcji.

7. Wprowadzenie do tematu lekcji.

II Zajęcia właściwe:

1.Wyciąganie węgla z worka Seguina,

    1. określanie zawartości worka,

    2. określanie cech węgla: barwy, kształtu, wielkości.

  1. Rozmowa kierowana na temat wydobywania węgla,

    1. Kto wydobywa węgiel,

    2. Wyszukiwanie postaci górnika wśród innych obrazów,

    3. 0x08 graphic
      0x08 graphic
      0x08 graphic
      Wprowadzenie etykiety z wyrazem górnik i umieszczenie jej na tablicy

0x08 graphic
GÓRNIK

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
GÓR NIK

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
G Ó R N I K

  1. Czytanie prostego zdania:

TO JEST GÓRNIK.

  1. Praca w zeszycie.

    1. Przepisanie daty i tematu lekcji.

    2. Wklejenie ilustracji przedstawiającej górnika i etykiety z wyrazem GÓRNIK.

    3. Rozdanie krzyżówek i umieszczenie dużej na tablicy

    4. Wspólne rozwiązanie krzyżówki na tablicy ( zał. 1)

    5. Przyklejenie małych krzyżówek w zeszycie i przepisanie lub wklejenie haseł.

    6. Przyklejenie małych krzyżówek w zeszycie i przepisanie lub wklejenie

haseł.

5. Zabawa matematyczna.

5.1. Odszukiwanie w klasie „ukrytych węgielków”.

5.2. Przeliczanie.

5.3. Ustalenie -kto ma najwięcej, kto najmniej, kto tyle samo.

6.Rozdanie obrazków konturowych przedstawiających górnika w kopalni.

(zał. 2)

6.1. Ustalenie co przedstawia obrazek i dominującego koloru.

    1. Przyklejenie brakujących narzędzi i przyborów niezbędnych górnikowi, kolorowanie obrazka.

6.3. Porządkowanie miejsca i wystawa prac.

III Zajęcia końcowe:

1. Podsumowanie dnia pracy.

2. Ocena pracy dzieci i zachowanie się w ciągu dnia

3. Pożegnanie się z dziećmi w miłej atmosferze.

Opracowała: mgr Grażyna Piechocka - Kranc

KRZYŻÓWKA

1

2

3

4

5

6

1. Pod ziemią wozi się w nim węgiel.

2. Święto górnika.

3. Oświetla drogę górnika.

4. Zjeżdżają nią pod ziemię górnicy.

5. Wydobywa go górnik.

  1. Chroni głowę górnika.

ZAŁĄCZNIK 1.

KRZYŻÓWKA

1

W

A

G

O

N

2

B

A

R

B

Ó

R

K

A

3

L

A

T

A

R

K

A

4

W

I

N

D

A

5

W

Ę

G

I

E

L

6

K

A

S

K

1. Pod ziemią wozi się w nim węgiel.

2. Święto górnika.

3. Oświetla drogę górnika.

4. Zjeżdżają nią pod ziemię górnicy

5. Wydobywa go górnik.

  1. Chroni głowę górnika.


