RODZICE - AKTYWNI UCZESTNICY ZAJĘĆ |
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W KL. III |
ELWIRA SZYMANEK |
Temat dnia: Już czas pomyśleć o Bożym Narodzeniu
Skojarzenia słowne wokół tematu „Święta Bożego Narodzenia”.
Głośne i ciche czytanie wierszy o tematyce świątecznej. Układanie
i zapisywanie życzeń świątecznych. Dodawanie i odejmowanie
liczb w zakresie 1000. Projektowanie i wykonanie ozdób
choinkowych.
Cele ogólne:
- czyta cicho ze zrozumieniem oraz głośno, poprawnie, wyraziście
- wzbogaca słownictwo o wyrazy związane ze świętami
- wykazuje inwencję twórczą
- zna strukturę liczb, potrafi ułożyć treść do formuły matematycznej
- potrafi współdziałać w grupie
- wzmocnienie współpracy z rodzicami
- możliwość pokazania rodzicom, jak pracuje ich dziecko
- stworzenie ciepłej atmosfery
- szanowanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego
Metody pracy: podające- objaśnienie poleceń, aktywizujące- układanie treści zadań, praktyczne działanie.
Formy pracy: zbiorowa , grupowa , indywidualna
Środki dydaktyczne: teksty wierszy o tematyce świątecznej, zapis formuł
matematycznych, schemat choinki, blok rysunkowy, wycinanka.
Aktywność uczniów: polonistyczna , matematyczna , plastyczno - techniczna
Uczeń:
- odczuwa przywiązanie do tradycji
- doskonali piękne czytanie
- rozumie i wykonuje polecenia
- rozumie potrzebę właściwego zachowania się w różnych sytuacjach
- rozumie konieczność pomocy i serdeczne stosunki w rodzinie
Przebieg zajęć
1. Powitanie dzieci i gości.
Cieszę się ogromnie z naszego dzisiejszego spotkania. Życzę, byśmy je przeżyli w atmosferze radości i rodzinnego ciepła.
2. Odczytanie powitania przez dzieci:
„ Witajcie nam goście wspaniali w ten przedświąteczny czas. Wielka radość w naszych sercach płynie , że spotykamy się tutaj jak w wielkiej rodzinie ..
3. Podanie tematu zajęć i motto zajęć.
Dzisiejszy temat zajęć to „Już czas pomyśleć o Bożym Narodzeniu”
Motto zajęć: „Nie jestem sama
wokół mnie wielki świat
w szkole koledzy, pani
a w domu - tata i mama”.
4. Przypomnienie , że zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, a wraz z nim wiele przygotowań.
Na dzisiejszych zajęciach razem z rodzicami przygotujemy się do tego
okresu.
5. Klasa wcześniej została podzielona na grupy.
Przydzielenie stanowisk; przypomnienie zasad współpracy: wybieramy
lidera- osobę odpowiedzialną za kierowanie pracą, mówimy do siebie
szeptem, ustalamy plan działań, czynności wykonujemy zgodnie z
przydziałem.
Omówienie zadań.
Zadanie 1. Skojarzenia słowne „ Z czym kojarzą Ci się Święta Bożego
Narodzenia-na kartce wycięta choinka i na niej wpisują
skojarzenia.
Zadanie 2. Wykonanie kartki świątecznej , ułożenie życzeń i napisanie życzeń.
Zadanie 3. Ułożenie treści zadania o tematyce świątecznej do podanego
działania.
57- (27 + 6) =
63 - 7 · 8 =
37 + 6 · 5 =
9 · 3 + 11 =
4 · 9 + 7 =
Zadanie 4.
Ozdoba choinkowa-różne materiały.
- Lampion wigilijny
- Łańcuch choinkowy
- Koszyczki i gwiazdki
- Bombka na choinkę
- Pomarańczowy kwiatek
Zadanie 5.
Prezentacja świątecznego wiersza.
-Danuta Gellnerowa - „Wesołych Świąt ''
- Włodzimierz Melzacki - „ Wesołych Świąt”
- Elżbieta Spławińska - „Leśna choinka”
- Stanisław Ciesielczuk - „ Święty Mikołaj”
- Danuta Gellnerowa - „ Wieczór Mikołajowy”
6. Praca przy stanowiskach.
Zajęcia przy każdym stanowisku trwają 10-12 min.
Po tym czasie każda grupa wykonuje następne zadanie, a wykonane prace składa na wspólnym stole.
Prośba do rodziców: aby swoimi pomysłami, doświadczeniem wspierali i
pomagali dzieciom przy wykonywaniu zadań.
7. Grupy prezentują swoje prace-krótkie omówienie wykonanych prac.
8. Recytacja wiersza przez wybranego uczestnika grupy.
9. Podsumowanie zajęć „Prawda czy plotka”?
Uczniowie mają kartki w dwóch kolorach: czerwonym i zielonym.
Nauczyciel czyta zdania:
Karp to ptak….
Nazwy świąt piszemy wielką literą….
Czasowniki to nazwy zwierząt….
Święta Bożego Narodzenia są w grudniu….
Jeżeli zdania są prawdziwe podnoszą w górę zielona kartkę, jeżeli fałsz to
czerwoną.
Wręczenie rodzicom podziękowań za udział w zajęciach i prośba o
wypełnienie ankiety.
10. Pożegnanie.