Scenariusz lekcji z wychowania do życia w rodzinie
Temat: Ślub i wesele
Cele zajęć:
Ø uczenie się podejmowania wspólnych decyzji,
Ø analiza treści przysięgi małżeńskiej,
Ø stworzenie okazji do refleksji nad przeżyciami towarzyszącymi
rozstaniu.
Materiały pomocnicze:
Ø rekwizyty ( welon, muszka),
Ø teksty przysięgi małżeńskiej,
Ø nagranie marszu Mendelssohna.
Przebieg zajęć:
I. Wprowadzenie
Przejście z okresu przedmałżeńskiego w małżeństwo symbolizują ceremonia ślubu i złożenie przysięgi małżeńskiej. Poprzedza je wiele przygotowań : kupno obrączek, garnituru, zaplanowanie przyjęcia weselnego, przygotowanie zaproszeń, wybór świadków. Zaproszone osoby uzgadniają prezenty ślubne , prosząc często przyszłą parę o podpowiedzi czy sugestie. W wielu krajach przyjął się zwyczajsporządzania ,, weselnej listy marzeń”. Narzeczeni ustalają spis prezentów , jakie pragną otrzymać , informując krewnych przyjaciół, przyjaciół którym ze sklepów ją złożyli. Ofiarodawca wybiera prezent z owej listy według swojego gustu i możliwości finansowych.
II. Ćwiczenie : Przyjęcie weselne
Prowadzący sugeruje , by uczestnicy losowo dobrali się w dwójki i wyobrazili sobie , że jako przyszła para muszą zaplanować:
Ø ceremonię ślubną ( stroje, obrączki, świadkowie, oprawa ceremonii),
Ø przyjęcie weselne ( liczbę gości, miejsce),
Ø weselną listę prezentów,
Ø tekst zaproszenia na ślub,
Ø noc poślubną,
Ø podróż poślubną.
Po zakończeniu ćwiczenia pary prezentują swoje propozycje i określają , które z zadań budziło najwięcej kontrowersji.
III. Ćwiczenie: Przysięga małżeńska
Prowadzący proponuje zapoznanie się z formułami przysięgi małżeńskiej w różnych obrządkach ( urząd stanu cywilnego, kościół katolicki, kościół adwentystów, kościół ewangelicko - augsburski). Spośród chętnych wybiera cztery trójki, w których dwie osoby grają parę młodych , trzecia - mistrza ceremonii - tekst przysięgi. Trójki odgrywają ceremonię zaślubin. Po odegraniu scenek prowadzący proponuje dyskusję wokół następujących zagadnień:
Ø jakie znaczenie dla przyszłego życia ma przysięga złożona przez oboje małżonków ?
Ø czy istotniejsze jest , którą z formuł przysięgi małżonkowie złożyli,
czy jak tę przysięgę realizują ?
Ø czy jest możliwe zgodne, trwałe i szczęśliwe pożycie bez przysięgi
małżeńskiej ?
Teksty przysięgi
1. W urzędzie stanu cywilnego
Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, ze wstępuję w związek małżeński z ……………… i przyrzekam , ze uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe, trwałe.
2. W kościele katolickim
Ja ……………………..biorę ciebie………………….. za żonę/ męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy święci.
3. W kościele adwentystów
Po pytaniu o dobrowolność wyboru i pragnienie wytrwania ze sobą aż do śmierci duchowny stawia pytanie : Czy ślubujesz wierność miłość i uczciwość małżeńską ?
4. W kościele ewangelicko- augsburskim
Pastor pyta :…………….., czy ślubujesz obecnego tu ( obecną tu )………………. miłować , szanować jako małżonka ( małżonkę), dzielić z nim ( z nią) radość i smutek , szczęście i nieszczęście i nie opuszczać go ( jej ), dopóki Bóg , przez śmierć , was nie rozłączy ? Jeżeli tak , odpowiedz: ślubuję.
W podsumowaniu uczniowie:
Ø analizują teksty przyrzeczeń ,zwracając uwagę na powtarzające się
niezależnie od obrzędu elementy przysięgi ( miłość, wierność,uczciwość itp. )
Ø dyskutują nad powagą i znaczeniem przysięgi małżeńskiej.
IV. Ćwiczenie : Zerwanie zaręczyn
Czasami zdarza się, mimo zaawansowanych przygotowań do ślubu, że któryś z partnerów chce zrezygnować z małżeństwa. Jeśli ma wątpliwości stara się opóźnić termin ślubu. Gdy jest pewien słuszności swojej decyzji zerwania zaręczyn, powinien zastanowić się , jak to zrobić.
Prowadzący proponuje , aby chętni odegrali scenkę pod tytułem : zerwanie zaręczyn.
Wyobraź sobie , że pozostały dwa tygodnie do ustalonego terminu ślubu. Kupiliście obrączki, stroje ślubne. Zaprosiliście gości, a wasi rodzice wpłacili w restauracji zadatek na wesele. Tymczasem poznałeś (łaś) kogoś, kto wydaje się być twoją prawdziwą miłością, lub dowiedziałeś ( łaś ) się, że twój przyszły partner jest alkoholikiem, czy też doszedłeś (łaś ) do wniosku , że decyzja o małżeństwie jest przedwczesna. Zagraj zerwanie zaręczyn.
Zakończenie lekcji
Na zakończenie aktorzy i obserwatorzy dzielą się swoimi odczuciami. odczuciami razie potrzeby scenę zerwania można wielokrotnie udoskonalać odgrywając kolejne wersje.