scenariusz wdż (9), 3 # SZKOŁA - prezentacje na lekcje, wdżwr


KONSPEKT LEKCJI Z WYCHOWANIA DO ŻYCIA W RODZINIE

OPRACOWANIE: BOŻENA NEUNERT

TREŚĆ: Wartości związane z płciowością człowieka: męskość, kobiecość, miłość, małżeństwo, rodzina, rodzicielstwo.

Znaczenie odpowiedzialności w przeżywaniu własnej płciowości i budowaniu trwałych więzi.

PROGRAM: Marina Ombach - „Wychowanie do życia w rodzinie”. Program nauczania dla aktualnie działających

liceów i szkół ponadpodstawowych.

TEMAT: WYBÓR PARTNERA ŻYCIOWEGO.

KLASA: III

CELE LEKCJI: Po lekcji uczeń powinien:

  1. Umieć wymienić cechy charakteru i osobowości przydatne w małżeństwie.

  2. Uświadamiać sobie różnice w oczekiwaniach i poglądach na sprawy małżeńskie u różnych osób.

  3. Dostrzegać potrzebę pracy nad sobą jako koniecznego warunku udanego życia małżeńskiego.

METODY I TECHNIKI PRACY Z GRUPĄ:

Niedokończone zdania, ankieta, mini wykład, praca w grupach,

dyskusja, metoda „karo”

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Tablica lub stojak z arkuszami papieru, kreda, pisaki, kartki dla dziewcząt z niedokończonym zdaniem:

Chciałabym, aby mój mąż był..., i dla chłopców „ Chciałbym, aby moja żona była.... , kartki z tytułem:

„Moje cechy cenne dla trwałej więzi małżeńskiej”, cegiełki z hasłami określającymi ważne zagadnienia

małżeńskie, arkusze papieru z rozpisanym „karo” ,kartki A, B, C, D, każda z trzema poglądami na jedną

kwestię związaną z funkcjonowaniem małżeństwa, klej.

PRZEBIEG LEKCJI:

CZYNNOŚCI

DOCELOWE

UCZNIÓW

ZADANIA

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

Uczniowie:

1.Zapoznają się z zadaniami lekcji.

2.Dokonają autorefleksji na temat:

  • jakie są ich oczekiwania wobec partnera życiowego,

3.Zastanowią się nad sobą, swoimi cechami

charakteru pod kątem:

  • co są w stanie zaoferować swojemu

życiowemu partnerowi,

  • nad jakimi cechami u siebie powinni

popracować, aby je posiadać.

4.Dokonają konfrontacji swoich poglądów

z poglądami innych, nauczą się pracy

w zespole, dyskusji, kompromisu.

5.Uświadomią sobie mnogość i

różnorodność zagadnień związanych z

życiem małżeńskim i poglądów na nie.

Uczniowie:

1.Witają się z nauczycielem

2.Siadają na obwodzie koła na krzesłach.

3.Słuchają informacji nauczyciela.

4.Wypowiadaja się na temat: „Kiedy ludzie

powinni decydować się na zawarcie

związku małżeńskiego?

5.Wykonują zadanie - każdy indywidualnie

kończy zdanie podając dwie

najważniejsze według niego cechy

- dziewczęta - „Chciałabym, aby mój

mąż był....

- chłopcy -„ Chciałbym, aby moja żona

była... .”

  1. uczeń zbiera kartki, czyta cechy

  2. kolejny uczeń zapisuje je na tablicy,

jeśli się powtarzają stawia kreski,

następnie zakreśla te, które zostały

wymienione najczęściej.

  1. uzasadniają wybór cech

d) na kartkach zatytułowanych :„Cechy,

które chcę zaoferować mojemu

partnerowi życiowemu” rysują serce,

i na dowolny sposób wpisują cechy

posiadane i te, które chcą u siebie

wypracować.

6.W grupach uzgadniają ważność haseł na

cegiełkach, szeregują je wg metody

„karo”( naklejają na kartkach).

- liderzy grup omawiają wykonane

zadanie,

- wypowiadają się.

7.Czytają hasła na kartkach,

- na każdej kartce zakreślają w ramkę

pogląd, który im najbardziej odpowiada

- wszyscy chodzą po klasie z kolejnymi

kartkami, dzieląc się swoim poglądem na daną kwestię i poznają poglądy

innych,

  • chętni uzasadniają swoje poglądy.

8.Słuchają podsumowania nauczyciela

  • chętni mogą włączyć się do

podsumowania.

9.Żegnają się z nauczycielem.

Nauczyciel:

1.Wita się z uczniami.

2.Podaje zadania, cele lekcji, motywuje do

aktywnego udziału w zajęciach.

3.Zadaje pytanie: „Kiedy ludzie powinni

decydować się na zawarcie związku

małżeńskiego? -zachęca do krótkich

wypowiedzi. Zapisuje je na tablicy.

4.Podsumowuje dyskusję stwierdzając,

że każdy z nas ma określone oczekiwania

wobec partnera życiowego.

5.Proponuje przeprowadzenie ankiety na

temat najbardziej pożądanych cech dla

trwałości więzi małżeńskiej.

- rozdaje kartki z niedokończonym

zdaniem.

- dzieli tablicę na dwie części, jedną

oznacza słowem „żona”, drugą „mąż”

6.Pyta: „Dlaczego właśnie te cechy

wybraliście? Uzasadnijcie wybór.

7.Zachęca do dokonania autorefleksji.

Rozdaje kartki i proponuje poniżej tytułu

narysować serce, i wpisać wg

własnego pomysłu cechy, które dana

osoba posiada i te które wg niej są godne

starań (np. wewnątrz serca już posiadane,

wokół niego te drugie).

8.Proponuje kolejne ćwiczenie,

- dzieli uczestników na cztery grupy

metodą odliczania

- rozdaje grupom kartki z rozpisanym

„karo”, koperty z cegiełkami, klej

- objaśnia zadanie,

- prosi o wybór liderów grup, którzy

omówią efekt pracy,

- pyta czy były w grupach trudności z

ustaleniem hierarchii ważności haseł,

jeśli tak to dlaczego?

- zwraca uwagę na mnogość spraw

mających wpływ na to, jak silna jest więź małżeńska.

9.Zachęca do udziału w ostatnim ćwiczeniu

- rozdaje każdemu 4 kartki ( A,B,C,D)

ze stwierdzeniami dotyczącymi

funkcjonowania małżeństwa,

- objaśnia ćwiczenie

- proponuje uzasadnić poglądy

najbardziej w grupie popularne.

10.Podsumowuje lekcję odwołując się do

wypowiedzi uczniów,

  • zbiera spostrzeżenia z ćwiczeń

  • przypomina, co powinna dać dzisiejsza

lekcja.

11.Żegna się z uczniami

ZAŁĄCZNIK NR 2 ( hasła na cegiełkach - praca w grupach - metoda „karo”)

1.SPRAWIEDLIWY PODZIAŁ ZADAŃ

2.JEDNAKOWE POCHODZENIE SPOŁECZNE

3.PODOBNY ŚWIATOPOGLĄD

4.MIEĆ WSPÓLNYCH PRZYJACIÓŁ

5.WSPÓLNE DĄŻENIE DO ROZWOJU WEWNĘTRZNEGO

6.RÓWNOWAGA MIĘDZY ZAINTERESOWANIAMI WSPÓLNYMI A RÓŻNYMI

7.ZGODNOŚĆ W WYCHOWANIU DZIECI

8.ZGODNOŚĆ SEKSUALNA I EROTYCZNA

9.POCZUCIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

10.WZAJEMNE ZAUFANIE

11.DUŻO WSPÓLNYCH ROZRYWEK

12.CZĘSTE ROZMAWIANIE ZE SOBĄ

13.DOSTATECZNA ZNAJOMOŚĆ SIEBIE NAWZAJEM

14.UMIEJĘTNOŚĆ SŁUCHANIA I WCZUWANIA SIĘ

ZAŁĄCZNIK NR 1 (niedokończone zdania, ankieta)

CHCIAŁABYM, ABY MÓJ MĄŻ BYŁ...

CHCIAŁBYM, ABY MOJA ŻONA BYŁA...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK NR 4 (kartki A B C D przedstawiające poglądy na różne kwestie)

A 1. Równouprawnienie nie istnieje. Ostatecznie i tak rozstrzyga mężczyzna.

2. Każdy ze współmałżonków ma swoje dziedziny, za które jest odpowiedzialny, w które

drugi nie powinien się wtrącać.

3. Wszystkie problemy i sprawy w małżeństwie powinny być przez oboje małżonków

równoprawnie omówione i rozstrzygnięte.

B 1. Seks jest najważniejszym czynnikiem szczęścia w małżeństwie.

2. Dla harmonii w małżeństwie rozmawianie i chęć wzajemnego rozumienia się

ważniejsze są niż sam seks.

3. Seks nie ma żadnego wpływu na harmonię w małżeństwie.

D 1. Wychowanie dzieci jest sprawą wyłącznie matki.

2. Wychowanie dzieci jest sprawą wspólną, jest troską ojca i matki. Dlatego powinni

oboje porozumiewać się w sprawach wychowawczych i uzgadniać metody wychowawcze.

3.Ostatnie słowo w problemach wychowawczych ma ojciec.

C 1. Do szczęścia w małżeństwie jest konieczne, aby wszystko załatwiać wspólnie.

osobistej ( wzajemnie).

2. Oboje małżonkowie powinni godzić się na pewien rozsądny zakres wolności

osobistej (wzajemnie)

3. Małżeństwo nie może nakładać więzów, dlatego małżonkowie powinni zapewnić

. sobie pełną wolność.

ZAŁĄCZNIK NR 3 (kartki z rozpisanym „karo”- pozycja 1- najważniejsze miejsce,

pozycja 5- najmniej ważne miejsce)

1

3 3 3

4 4

5


Procedura sprawdzania osiągnięć uczniów:

Po zrealizowaniu serii lekcji z zakresu:

- miłości

- małżeństwa

- rodziny

- rodzicielstwa

przeprowadzę ankietę.



