scenariusz na wdż, 3 # SZKOŁA - prezentacje na lekcje, wdżwr


Scenariusz lekcji wychowania do życia w rodzinie

POZIOM NAUCZANIA - gimnazjum klasa III

TREŚĆ PROGRAMOWA - Podstawowe informacje o rozwoju seksualnym człowieka i tożsamość płciowa - kobiecość i męskość.

TEMAT LEKCJI - Kobieta i mężczyzna - dwie różne istoty

CELE - Po przeprowadzonej lekcji uczeń powinien:

METODY PRACY - pogadanka, praca w grupach, rozmowa nauczająca lub wykład

ŚRODKI DYDAKTYCZNE - arkusze papieru, pisaki, aforyzmy, przysłowia, powiedzenia o kobietach i mężczyznach (załącznik nr 1), cechy kobiet i mężczyzn (załącznik nr 2)

LEKTURA DLA NAUCZYCIELA (można zainteresować nią uczniów)

CZAS LEKCJI - 45 min.

PRZEBIEG LEKCJI

Sala lekcyjna przygotowana do pracy w grupach, na tablicy lub ścianie zawieszone wcześniej aforyzmy i przysłowia o kobietach i mężczyznach.

  1. Po powitaniu uczniów nauczyciel zwraca uwagę na umieszczone
    w klasie aforyzmy, prosi o ich odczytanie i poprzez krótką pogadankę (pytania - co sądzicie o tych powiedzeniach? O czym mówią aforyzmy?) „wywołuje” i zapisuje na tablicy temat lekcji
    (7 min).

  2. Podział uczniów na grupy (maks. 5 - osobowe), osobno chłopcy
    i dziewczęta, każda grupa otrzymuje arkusz papieru, pisak oraz kopertę z cechami kobiet i mężczyzn (poszczególne cechy na osobnych paskach papieru).

Wprowadzenie i wyjaśnienie zadania w grupie: Każdy człowiek jest inny. Różnią się między sobą kobiety, różni są mężczyźni, ale istnieją jednak pewne cechy i zachowania charakterystyczne dla większości mężczyzn, czy też zwykle właściwe dla kobiet. Na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń, pamiętając, że nie rozpatrujecie indywidualnych przypadków, tylko stosujecie uogólnienie podzielcie cechy z koperty na typowo kobiece i typowo męskie. Zapiszcie te cechy wyraźnie na arkuszach papieru po stronie kobiety lub mężczyzny (12 min).

  1. Uczniowie prezentują wyniki pracy w grupach (7 min).

  2. Rozmowa nauczająca lub wykład (w zależności od aktywności grupy) wyjaśniający problem - „Z czego wynikają różnice między kobietą a mężczyzną?”

Nauczyciel przedstawia rozwój seksualny człowieka lub kieruje rozmową uczniów tak, by podkreślić, że:

  1. Podsumowanie i wyciągnięcie wniosków.

Uczniowie zgłaszają wnioski wynikające z lekcji (wyznaczona osoba zapisuje je na arkuszu papieru)

ZAŁĄCZNIK NR 1

ZAŁĄCZNIK NR 2

KOBIECOŚĆ

MĘSKOŚĆ

macierzyństwo

ojcostwo

wrażliwość

odwaga

delikatność

siła fizyczna

kierowanie się emocjami

kierowanie się rozumem

wrażliwość na słowa i gesty

wrażliwość na obraz

intuicja i wyczucie

skłonność do teoretycznych rozważań

podzielność uwagi

koncentracja na jednym zadaniu

zwracanie uwagi na estetykę, piękno

zwracanie uwagi na przydatność

lubi mówić i mieć słuchaczy

woli działać niż mówić

uleganie nastrojom, zmienność

stałe reakcje organizmu

potrzebuje bezpieczeństwa uczucio - wego (chce ciągłych zapewnień o miłości)

w erotyce reaguje głównie na bodźce wzrokowe

zachowanie seksualne jest związane z zaangażowaniem emocjonalnym

pobudzenie seksualne może być niezależne od zaangażowania uczuciowego

2


