KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Data zajęcia: 1.XII.2005
Uczestnicy: dzieci sześcioletnie
Temat: „Dom pełen niespodzianek” - wspólnie bawimy się i uczymy
Cele:
- stwarzanie dzieciom sytuacji do osiągania indywidualnych sukcesów, prezentacji swoich umiejętności i wiadomości,
- rozwijanie pamięci, logicznego myślenia, zdolności kojarzenia,
- ukazanie rodzicom, jak w czasie zabawy można uczyć dzieci:
liczenia
wyróżniania głosek w wyrazach
dokonywania analizy i syntezy
utrwalania nazw figur geometrycznych.
Metody: działań praktycznych, słowna, objaśnienia, instrukcji.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Pomoce: wizytówki na krzesełkach, lalka Zuzia, dwie kostki (z obrazkami i kropkami), papierowy domek z oknami oznaczonymi numerami od 1 do 8 z ukrytymi zadaniami oraz zwierzętami mieszkającymi w zoo, koperty dla dzieci z cyframi i literami, patyczki do liczenia, klamerki, duże figury geometryczne, ordery dla dzieci, literki do naklejenia na bluzkach dzieci.
Przebieg:
Powitanie. Witam was, zaczynamy bo już czas. Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy. Nauczycielka przedstawia dzisiejszego gościa - Zuzię, która przybyła by zaprosić dzieci do zwiedzania zoo. Nauczycielka odczytuje dzieciom zaproszenie od Zuzi, w którym informuje, że jest to szczególne zoo, dlatego że zwierzęta w nim się ukryły i ukażą się dopiero po rozwiązaniu każdego z ośmiu zadań.
Zadanie 1 (okienko z numerem 1). Dziecko odpina kopertę z zadaniem, nauczycielka czyta jego treść: „Zabawa z kostką obrazkową”. N. Rzucam kostką do każdego dziecka, podaję polecenie:
- jaką głoskę słychać na początku w nazwie tego obrazka,
- podziel na sylaby nazwę przedmiotu przedstawionego na obrazku,
- podaj inny wyraz rozpoczynający się taką samą głoską, jak wyraz w nazwie obrazka itp. Po rozwiązaniu zadania dzieci otwierają okienko i ukazuje się pierwsze zwierzątko (foka).
Zadanie 2 (okienko numer 2). Dziecko wyciąga kopertę, nauczyciel czyta polecenie:
- podzielcie się na grupy zgodnie z literkami, które macie na przyklejone na swoich bluzeczkach. Każda grupa dostaje papier i mazaki. Rysuje trzy przedmioty rozpoczynające się głoską odpowiadającą literkom na bluzkach dzieci z danej grupy. Każda grupa prezentuje co narysowała.
- grupy dostają plątaninki literowe. Zadaniem ich jest rozwiązanie plątaninki i ułożenie rozwiązania z liter alfabetu ruchomego, np. lalka, kot, tama.
Zadanie 3 (okienko numer 3). Dziecko wyjmuje kopertę, nauczyciel odczytuje polecenie. N. weź dowolny kartonik i połóż go przed sobą, a teraz znajdź kolegę, który ma kartonik w takim samym kolorze co ty. Teraz każdy niech ułoży tyle patyczków jaką ma cyfrę (ile wskazuje cyfra na kartoniku). Policzcie z kolegą ile macie razem patyczków.
Zadanie 4 (okienko 4). Figury geometryczne.
- Jaka to figura? Rozszyfruj kod (na tablicy przypięte są kody rysunkowe: trójkąt czerwony, duży; kwadrat niebieski, mały; koło grube żółte; prostokąt cienki, zielony). Po rozszyfrowaniu kodu dzieci wyszukują odpowiednie klocki.
- Teraz do zabawy zaprosimy rodziców.N.- Proszę by rodzice siedli z dziećmi na wprost siebie, zapraszam do zabawy „powitanie”. Powtarzajcie rytmicznie za mną i róbcie to co ja (gesty).
- Ta- ram - tam - tam - tam (uderzanie o uda) dwa x
- O - gili - gili - gili (łaskotanie partnera po bokach lub policzkach)
- Ta - ram -tam - tam - tam (jw.)
- O - jej! o - jej! (unoszenie rąk w górę)
- O - gili - gili - gili (jw.)
- Ta - ram - tam - tam - tam (jw.)
Zadanie 5 (okienko numer 5). Każde dziecko dostaje kartonik z narysowanymi kropkami. N. Policzcie ile macie kropek na kartoniku i dobierzcie odpowiedni kartonik z cyfrą. Teraz będę rzucać kostką - w pierwszym rzucie policzcie kropki, które wypadną na kostce i tyle kropek dorysujcie na swoim kartoniku. Kolejny rzut kostką - policzcie ile wyrzucono kropek na kostce, a następnie skreślcie tyle kropek u siebie. Ile kropek zostało?
Zadanie 6 (okienko numer 6). To zadanie wykonujemy pod kontrolą rodziców.
- weź trójkąt i przypnij jedną klamerkę na jednym boku, jedną klamerkę na drugim boku, jedną klamerkę na trzecim boku. Policz ile masz klamerek. A teraz przypnij po dwie klamerki na każdym boku, po trzy … .
Zadanie 7 (okienko numer 7). „Wesoła kłótnia między rodzicem a dzieckiem” - zabawa z użyciem wyrazów przeciwstawnych.
- rodzic mówi wyraz - dziecko podaje wyraz przeciwstawny, np.
wysoki - niski
zimny - ciepły
wesoły - smutny
długi - krótki
stary - młody
biały - czarny
duży - mały
szeroki - wąski
gruby - chudy
dobry - zły
piękny - brzydki
Zadanie 8 (okienko numer 8) - zabawa relaksacyjna pt. „masaż”
Rodzic siada z tyłu za dzieckiem. Nauczycielka mówi wierszyk.
Świeci słońce - słońce świeci (ruchy koliste na plecach drugiej osoby)
Przez podwórko idą dzieci (uderzanie piąstkami od dołu do góry wzdłuż kręgosłupa).
Słońce świeci - świeci słońce (ruchy koliste na plecach drugiej osoby)
Są tam kury w piasku grzebiące („grabienie” pleców palcami)
Biegnie mały piesek (uderzanie opuszkami palców)
Idzie duża krowa (uderzanie całą dłonią ułożoną w „łódeczkę”)
Zaczynamy znów od nowa (zamiana miejsc)
Tu płynie rzeczka (ruchy faliste dłonią na plecach drugiej osoby)
Przeszła pani na szpileczkach (uderzanie opuszkami palców)
Przeszły dwa słonie (uderzanie piąstkami)
Przebiegły konie (dynamiczne uderzanie piąstkami)
Przeszła szczypaweczka (szczypanie pleców drugiej osoby)
Wyjrzały słoneczka (ruchy koliste całą dłonią na plecach dzieci)
Spadł drobny deszczyk (uderzanie opuszkami palców)
i przeszedł cię dreszczyk (łaskotanie po szyi)
Zakończenie zajęć i ewaluacja (N. mówi: Wspaniale udało się wam rozwiązać wszystkie zadania, byliście bardzo dzielni, dlatego, każdy z was otrzyma medal „mądrej główki”, który przyniosła wam Zuzia. Rodzice zawieszają na szyi swojego dziecka medal. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik przypina serduszko na uśmiechnięte słoneczko - jeśli zajęcia się podobały, lub na smutną chmurkę - jeśli zajęcia się nie podobały.
Prowadząca: Teresa Bączek-nauczyciel Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie