Bieniek Karol
Grudziądz
Piłka ręczna
Konspekt lekcji wychowania fizycznego z piłki ręcznej (klasa II chłopcy) Gimnazjum
Temat zajęć: Nauczanie celności podań i chwytów różnymi sposobami i w różnych ustawieniach. Doskonalenie rzutów z biegu i z wyskoku.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Liczba osób ćwiczących: 20
Przybory: piłki ręczne, stojaki, materace
Cele lekcji: Nauczanie celności podań i chwytów (cel kształcący).
Doskonalenie techniki rzutów na bramkę z biegu i z wyskoku (cel kształcący).
Utrwalenie przepisów gry w piłkę ręczną (cel poznawczy).
Zasady współdziałania w zespole podczas gry szkolnej (cel wychowawczy).
Metody: ścisła, zadaniowa, zabawowa.
Literatura:
„Taktyczne koncepcje kontrataku i ataku pozycyjnego w piłce ręcznej”
A. Zbylicki, AWF Gdańsk, 1988r.
„Piłka ręczna” J. Czerwiński, AWF Gdańsk, 1983r.
„Zabawy w grach sportowych” M. Bondarowicz, WsiP, Warszawa 1998r.
Tok lekcji |
Treść lekcji |
Czas |
Uwagi |
1. CZĘŚĆ WSTĘPNA 15 min
2. CZĘŚĆ GŁÓWNA 28 min
3. CZĘŚĆ KOŃCOWA 2 min |
Zbiórka w szeregu. Powitanie sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. Podanie tematu lekcji.
Zabawa ożywiająca „Wybijanka z kozłowaniem piłki”
Ćwiczenia wszechstronnie przygotowujące do zadań lekcji:
|
2'
5'
30” 30”
30” 30” 30” 30” 30”
30”
30”
30” 30”
30” 1'
1'
1'
1' 1'
1'
1'
1' 2'
2'
2'
2'
3'
3'
8'
30” 30” 1'
|
Kontrola stroju uczniów do ćwiczeń
Metoda zabawowa, miejsce zabawy ograniczone polem karnym. Metoda zadaniowa i ścisła.
Jedna piłka na ucznia. Piłka trzymana w ręku wykonującym krążenie. Wysokie unoszenie kolan.
Metoda ścisła. Uczniowie ustawieni wszerz boiska.
rys.1
►►►<------> ◄◄◄
►►►<------->◄◄◄
rys.2
►►►<-------> ◄◄◄
►►►<-------> ◄◄◄
rys.3
►►►<-------> ◄◄◄
►►►<-------> ◄◄◄
rys.4
►►►<-------> ◄◄◄
►►►<--------> ◄◄◄
Ćwiczenie wykonywane wzdłuż sali gimnastycznej z jednej strony na drugą. Wyznaczeni bramkarze bronią bramki. Kształtowanie zwinności i gibkości.
Podział grupy na dwa zespoły. Przepisy gry ZPRP
Metoda zadaniowa.
Czynności organizacyjno-porządkowe.
|