piłka ręczna konspekt obrona 6 0 SKS (AWF)

Temat: Rozbijanie obrony 6:0 atakiem prostopadłym wiążącym. Współpraca zawodników grających na sąsiednich pozycjach.

Cele operacyjne:

Umiejętności:

Motoryka:

Wiadomości:

Akcenty wychowawcze:

Klasa: uczniowie klas gimnazjalnych 1-3

Liczba ćwiczących: 16

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Przybory: piłki do piłki ręcznej, pachołki, znaczniki

Tok lekcji Zadania szczegółowe Dozowanie Uwagi organizacyjno-metodyczne
1. Zorganizowanie grupy

1. Zbiórka w dwuszeregu

2. Powitanie grupy

3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

2’ - zdjęcie zegarków, biżuterii
2. Motywacja do zajęć

1. Podanie tematu zajęć

2. Zachęcenie do aktywnego uczestniczenia na zajęciach

1’
3. Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka

1. Zabawa ożywiająca: „Berek w kole”.

Zawodnicy w leżeniu przodem głowami do środka koła. Dwóch z nich wstaje: berek i jego ofiara. Ofiara może uchronić się od zberkowania uciekając lub kładąc się przy jednej z osób leżących na ziemi. Wtedy osoba ta zostaje nowym berkiem, a dawny berek – ofiarą.

2. UU stają w dwóch rzędach naprzeciwko siebie. Dwie pierwsze osoby z rzędu z piłkami. Pierwszy zawodnik z rzędu podaje piłkę do zawodnika z przeciwnego rzędu, a następnie przebiega na koniec rzędu, do którego podawał piłkę wykonując ćwiczenia kształtujące podane przez prowadzącego. Zawodnik, po otrzymaniu piłki kozłuje nią między pachołkami (slalom) i podaje piłkę do kolejnej osoby z rzędu.

3. Jeden z zawodników wykonuje ruch w kierunku obrońcy, następnie podaje piłkę w tył do partnera, który również imituje atak prostopadły. Zawodnik, który podawał piłkę wraca na pozycję początkową. W tym czasie obrońcy wykonują ruch w kierunku piłki poruszając się w wyznaczonym obszarze. Na sygnał prowadzącego osoby pełniące rolę obrońcy przebiegają do kwadratu po przeciwnej stronie boiska, w biegu otrzymują długie podanie od partnerów, z którymi wcześniej wykonywali ćwiczenie. Po przebiegnięciu do kwadratu pełnią rolę atakujących.

4. Rozgrzewka bramkarza.

Gracze ofensywni ustawiają się w dwóch rzędach. Zawodnik posiadający piłkę wybiega imitując rzut na bramkę i podaje piłkę w tył do zawodnika będącego w drugim rzędzie, następnie ustawia się na pozycji obrońcy i przyjmuje odpowiednią postawę. Uczeń, który otrzymał piłkę wykonuje rzut na bramkę. Po rzucie następuje zamiana rzędów.

2’

4’

4’

2’

- Zawodnicy poruszają się w określonym obszarze.

- Rzędy 4-osobowe naprzeciw siebie.

- Zawodnik po podaniu piłki przebiega na koniec przeciwnego rzędu.

- Ustawienie zawodników jak na rysunku,

- zamiana miejsc na sygnał „hop”,

- obszar ćwiczeń zaznaczony talerzykami,

- zawodnicy atakujący wykonują ruch od i do piłki.

- ustawienie jak na rysunku.

4. Kształtowanie i doskonalenie umiejętności oraz rozwijanie sprawności

1. Obrońcy wykonują doskok do zawodnika z piłką. Zawodnik atakujący nabiega na zawodnika w obronie imitując rzut, a następnie kozłuje piłkę w tył i powtarza to ćwiczenie z następnym obrońcą.

2. Ustawienie jak na rysunku. W czwórkach atak prostopadły wiążący. Po wykonaniu dwóch podań między sobą jeden z zawodników wiąże obrońców i podaje do partnera, który kończy atak rzutem na bramkę.

3. J.W. Osoba która podawała piłkę zbiega między dwóch obrońców.

4. Rozbijanie obrony 6:0. Atak prostopadły wiążący wykonują po kolei wszyscy zawodnicy markując rzut na bramkę. Akcja kończy się rzutem ze skrzydła.

5. J.W. z tym, że po stracie bramki bramkarz szybko wykonuje długie podanie do wybiegających partnerów, którzy ustawiają się przy linii środkowej boiska w celu szybkiego wznowie gry. Zawodnicy, którzy wcześniej atakowali stają się obrońcami i ustawiają się wzdłuż linii pola bramowego w obronie 6:0.

6. Gra szkolna 7x7.

4’

8’

8’

5’

15’

30’

- obrońca jest bierny; nie atakuje piłki, ani zawodnika,

- ważne jest, aby rzuty na bramkę były przede wszystkim celne

- Dwie czwórki ustawione po dwóch stronach boiska przy polu bramkowym,

- Ćwiczenie wykonywane na zmianę,

- obrońcy zbiegają do siebie.

- ustawienie jak na rysunku.

5. Uspokojenie organizmu Zawodnicy wykonują po 2 rzuty karne na bramkę. 2’ - z linii rzutów karnych
6. Czynności organizacyjno- wychowawcze

1. Uprzątnięcie Sali

2. Zbiórka w dwuszeregu

3. Pochwała dla najbardziej zaangażowanych

2’
7. Motywacja do samodzielnej pracy 1. Zachęcenie do doskonalenia gry w piłkę ręczną z kolegami w wolnym czasie. 1’
