Rduch Tomasz Pluta Dominik
Gr. D1
KONSPEKT
TEMAT: Atak z wyskoku z skrzydła lewego
Data: 11. 11. 2001r.
Klasa: I Gimnazjum
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących: 15
Przyrządy i przybory: piłki
Czas: 45 minut
Cele główne:
Motoryczność: Kształtowanie koordynacji ruchowej, szybkości, zwinności
Umiejętności: nauka ataku z wyskoku z skrzydła lewego
Wiadomości: przepisy do gry w „Piłkę ręczna”
Postawy: współpraca w grupie, w drużynie
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
dozowanie |
Uwagi organizacyjne i metodyczne |
CZ. I Wstępna
Rozgrzewka |
„Nauka ataku z wyskoku z skrzydła lewego”. Zawodnicy występujący jako skrzydłowi zajmują w atakowaniu pozycje najbardziej wysunięte do przodu w celu uzyskania większej swobody w operowaniu piłką, oraz zwiększenia możliwości wykonania skutecznych rzutów do bramki. Na pozycji lewego skrzydłowego występują zawodnicy praworęczni. Do umiejętności technicznych zawodników grających na pozycjach skrzydłowych zaliczyć należy: umiejętność poruszania się na pozycji, stosowania w grze różnych zwodów, zasłon, umiejętność różnorodnego atakowania bramki- i wyróżniamy następujący atak: z wyskoku, z padem, z odchyleniem, oraz sytuacyjny (dobitka, przerzut, oburącz, z obrotem)
|
|
Zbiórka w dwu szeregu
Krótkie omówienie tematu zajęć.
Wszelkie zmiany odbywają się na sygnał prowadzącego.
|
|
Sygnale zmiana na rękę lewą.
|
|
.
Pamiętaj o prostych nogach.
Drużyna, która przegra robi 5 przysiadów.
|
Cz. Główna |
Technika wykonania rzutów polega na umiejętności zwiększania kąta rzutu, poprzez odpowiednie ustawienie stopy w stosunku do linii pola bramkowego, oraz nadanie ciału odpowiedniego kierunku po odbiciu. Prawidłowe ustawienie w momencie odbicia polega na jej ustawieniu (w miarę możliwości) równolegle do linii pola bramkowego. Wyskakując w kierunku linii rzutów karnych, dla uzyskania korzystnego kąta rzutu, wykonuje w locie ćwierć obrót oraz skłon T w prawo.
Ćw. 1. Ustawienie w parach na przeciwko siebie w odległości ok. 10m. Jeden stoi w miejscu udając obrońcę. Drugi biegnie z piłką w kierunku obrońcy. W odległości 1m przed nim wykonuje wyskok w lewoskos i markuje rzut. Ćw. 2. Ustawienie w rzędzie na lewym skrzydle w odległości 12m. Zawodnicy posiadają piłkę stojący w rzędach. Uczeń podaje piłkę w kierunku rozgrywającego i rozpoczyna bieg w kierunku pola bramkowego. Gdy uczeń rozpoczyna bieg rozgrywający wykonuje podanie do wbiegającego skrzydłowego. Po chwycie piłki skrzydłowy wykonuje poprawny rzut na bramkę. Następnie wraca do rzędu. Ćw. 3. Ustawienie w rzędzie z lewej strony boiska. Uczeń podaje do prowadzącego i biegnie lewym skrzydłem. W odległości ok. 3m przed obrońcą dostaje piłkę z powrotem i wykonuje rzut na bramkę. Następnie wraca do rzędu kozłując raz prawą, raz lewą ręką. Ćw. 4. Uczniowie dobierają się trójkami . pierwsza trójka uczniów ustawia się na linii rzutów wolnych jako obrońcy lewego skrzydła. Następna trójka jako atakujący. (zawodnik nr 1 stoi na środku pola ataku, a zawodnik nr 3 jako lewy skrzydłowy. Uczeń nr 1 biegnie z piłką w kierunku swojego obrońcy, widząc to obrońca nr 2 doskakuje do obrońcy nr 1 w celu zablokowania atakującego. W tym momencie nr 1 podaje do zawodnika atakującego nr 2, który również ruszył na przód. Widząc to obrońca nr 3 (skrzydłowy) doskakuje do swojego kolegi nr 2. A w tym momencie zawodnik nr 2 podaje piłkę do skrzydłowego, który wykonuje rzut na bramkę. (odmiana- w bramce stoi bramkarz ). Po wykonaniu 3 razy tego ćwiczenia zmiana obrońców.
|
|
|
Cz. końcowa
Uspokojenie organizmu
Cz. organizacyjna |
W rozsypce leżenie tyłem. Zabawa minutka.
Zbiórka
Omówienie zajęć.
Pożegnanie się z grupą
|
|
W formie „półkola”
W omówieniu zajęć nastawić uczniów na samodzielne doskonalenie ataku ze skrzydła |