R czna konsp, STUDIA, Konspekty, kons. Piłka Ręczna


Hubert Grzebinoga gr.D1. 13.01.2001r.

1.TEMAT: Metodyka nauczania ataku szybkiego tradycyjnego.

2.MIEJSCE: Sala gimnastyczna.

3.CZAS TRWANIA: 45min.

4.LICZBA ĆWICZĄCYCH: 20os.

5.PŁEĆ:chłopcy

CELE:

-UMIEJĘTNOŚCI: 1.Uczeń potrafi wyprowadzić atak szybki.

2.Doskonalenie kozłowania i rzutu na bramkę.

-MOTORYCZNOŚĆ: Kształtowanie szybkości, koordynacji.

-WIADOMOŚCI: Uczeń poznaje przydatność szybkiego ataku w grze.

-AKCENT WYCHOWAWCZY: Współdziałanie w grupie.

-POMOCE: Piłki do gry w piłkę ręczną 20 szt.

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

CZAS

UWAGI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE

1.Zorganizo-

wanie grupy sprawdzenie gotowości do zajęć.

1.Zbiórka w rozsypce,

2.Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.

2'

-sprawdzenie strojów sportowych.

2.Motywacja.

1.Zapoznanie ucznia z tematem zajęć, krótka charakterystyka zajęć.

2.Motywacja do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.

2'

3.Rozgrzewka

1.Zabawa ożywiająca „Brek z piłką”

W marszu.

2.Krążenia ramion w przód i w tył.

3.Na sygnał podrzut piłki w górę, skłon tułowia z dotknięciem rękami podłoża i złapanie piłki w powietrzu.

W biegu.

4.W biegu kozłowanie piłki prawą ręką na sygnał podanie piłki kozłem do partnera z tyłu.

5.Bieg przekładanką twarzą do środka sali. Na sygnał obrót o 360, bieg twarzą do zewnątrz sali.

Każdy z ćwiczących znajduje sobie miejsce na sali.

6.Krąrzenia tułowia z piłką trzymaną nad głową w prawo.

7.Krążenia piłką wokół tułowia.

8.Toczenie piłki po ziemi wokół nóg po 8 w prawą i lewą stronę.

9.Kozłując piłkę prawą ręką przejście do leżenia i powstanie.

10.W leżeniu na piersiach przetaczanie piłki pod klatką piersiową.

Ćwiczenia w parach.

11.Skrętoskłony z podaniem dwóch piłek partnerowi.

12.Podanie piłek pomiędzy nogami i odbiór nad głową.

13.Podrzut piłki w górę, przysiad i wyskok ze złapaniem piłki w powietrzu.

10'

-„berek” kozłując piłkę musi dotknąć kolegę.

- uczniowie zabierają piłki.

-uczeń trzyma piłkę w jednej z rąk.

- sygnałem jest jeden krótki gwizdek.

- ćw. odbywają się w marszu.

- po trzech podaniach zmiana ręki kozłującej.

- piłkę trzymiemy oburącz przed sobą.

- uczniowie wykorzystują całą powierzchnie sali.

- na sygnał zmiana kierunku.

- krążenia wykonujemy od kostek przez biodra i głowę to samo z powrotem.

- na sygnał zmiana ręki.

- ustawienie plecami do siebie.

- ustawienie plecami do siebie

- na sygnał zmiana.

4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności.

1.Cwiczący z piłkami ustawieni są z piłkami przy linii bramkowej po obu stronach sali gimnastycznej. Podrzucają piłkę w górę i w przód, startują i chwytają ją z powietrza poczym kozłują i wykonują rzut na bramkę z biegu.

0x01 graphic

2.Uczniowie ustawieni są w dwóch rzędach na jednej części sali gimnastycznej. Pierwsi zawodnicy z obu rzędów rozpoczynają szybki bieg do przodu podając między sobą piłkę. Gdy dobiegną do krawędzi sali zwiększają między sobą odległości i zmieniają kierunek biegu. Po dobiegnięciu do kolegów podają piłkę pierwszemu zawodnikowi, a sami ustawiają się na końcu kolejki.

0x01 graphic

3.Uczniowie ustawieni są w dwóch na jednej części sali. Pierwszy zawodnik z rzędu A posiada piłkę i podaje ją zawodnikowi z rzędu B wybiegającemu do przodu. Gdy ten znajduje się w połowie sali gimnastycznej otrzymuje piłkę. Zawodnik po otrzymaniu piłki biegnie kozłując ją do ściany sali gimnastycznej. Podający natomiast biegnie do ściany bez piłki. Na wysokości ściany następuje zmiana kierunku biegu i odwrotność czynności.

0x01 graphic

4.Ćwiczący ustawieni w czterech rzędach na przeciwko siebie. Pierwszy z rzędu A i C rozpoczyna bieg do przodu. Po przebiegnięciu połowy sali, otrzymuje podanie od drugiego zawodnika ze swojego rzędu. Po otrzymaniu podania przyspiesza biegnie z kozłowaniem do rzędu przed sobą i ustawia się na końcu rzędu. Piłkę podaje drugiemu zawodnikowi z rzędu przed sobą.

0x01 graphic

5.Gra w mini piłkę ręczną.

4'

4'

5'

4'

8'

- uczniowie podzieleni są na dwa zespoły po 10 os.

- uczeń powinien rzucić piłkę na bramkę z taką siłą, aby mógł ją opanować po odbiciu się jej od ściany. Po złapaniu piłki idzie na koniec kolejki drugiego rzędu.

- w ćw.biorą udział dwie piłki.

- uczniowie ustawiają się w rzędach 10 osób.

- w ćw.bierze udział jedna piłka.

- w ćw.bierze udział jedna piłka.

- to samo ćwiczenie wykonują uczniowie w rzędzie C i D.

- w ćw.bierzą udział dwie pilki.

- dzielimy klasę na drużyny cztero osobowe.

5.Uspokojenie organizmu.

1.Spokojny bieg dookoła sali

2.Ćwiczenia rozluźniające.

3'

6.Czynności organizacyjno porządkowe.

1. Podsumowanie lekcji.

2. Wyróżnienie osób które najlepiej wykonywały ćwiczenia.

2'

- nie ćwiczący sprzątają sprzęt sportowy.

7.Nastawienie do samodzielnej pracy w czasie wolnym.

1. Zachęcenie do doskonalenia kozłowania i rzutów na bramkę.

1'


