KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat: Doskonalenie wybranych elementów gry w piłkę ręczną.
Klasa: IV – VI Szkoła Podstawowa.
Liczba ćwiczących:
Miejsce ćwiczeń: boisko szkolne.
Cele szczegółowe w zakresie:
Postaw – uczeń potrafi współdziałać w zespole podczas rywalizacji, przestrzega reguł zabaw i gier.
Umiejętności – uczeń doskonali poznane elementy techniki gry w piłkę ręczną.
Wiadomości – uczeń zna przepisy gry w piłkę ręczną i technikę wykonania wybranych elementów gry.
Motoryczność – uczeń kształtuje swoją szybkość, zwinność i koordynację ruchową.
Przybory i przyrządy: piłki ręczne, pachołki (12), znaczniki.
Tok lekcji | Część lekcji | Opis ćwiczenia | Czas | Uwagi i metody |
---|---|---|---|---|
Czynności organizacyjno - porządkowe | Zbiórka, sprawdzenie obecności. Przedstawienie tematu i celów lekcji, uzasadnienie potrzeby ich realizacji. | 2 min | Uczniowie ustawieni w szeregu | |
Zabawa ożywiająca | Berek ranny – zabawa poega na dotknięciu uciekających uczniów w celu pozbycia się roli „berka”. „Zberkowany” uczeń goni pozostałych trzymając się za miejsce w które dotknął go poprzedni „berek”. | 4 min | Zabawa odbywa się na ograniczonym polu (połowa Sali gimn). Metoda zabawowo-klasyczna |
|
Część wstępna | Ćwiczenia kształtujące (w biegu i w miejscu) | W biegu:
|
10 min | Podczas ćwiczeń w biegu i w miejscu, uczniowie ustawieni na obwodzie koła. Metoda naśladowcza ścisła, zadaniowa. |
Część główna | Realizacja tematu lekcji |
|
25 | 1,2,3 Uczniowie ustawieni w 2-ch rzędach przodem do przeciwnych bramek.Jeden rząd ustawiony z lewej strony bramki a drugi z prawej. 4. Uczniowie tworzą dwa rzędy na środku boiska. Nauczyciel koryguje wykonanie ćwiczeń 1,2,3,4. 5.Uczniowie oznaczeni kolorowymi znacznikami,tworzą drużyny atakujące w kierunku przeciwnych bramek. Metoda zadaniowa |
Część końcowa | Ćwiczenia uspokajające |
|
2 min | Uczniowie ustawieni w rozsypce. Metoda zadaniowa. |
Podsumowanie i omówienie lekcji | Zbiórka, przypomnienie i omówienie celów lekcji, ocena aktywności | 2 min | Uczniowie ustawieni w szeregu. | |