KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat: Doskonalenie odbić piłki oburączgórnych oraz zagrywki serwisowej
Klasa: IV – VI Szkoła Podstawowa.
Liczba ćwiczących:
Miejsce ćwiczeń: sala gimn.
Cele szczegółowe w zakresie:
Postaw – uczeń potrafi współdziałać w zespole podczas rywalizacji, przestrzega reguł zabaw i gier.
Umiejętności – uczeń doskonali poznane elementy techniki gry w piłkę siatkową.
Wiadomości – uczeń zna przepisy gry w piłkę siatkową i technikę wykonania elementów technicznych.
Motoryczność – uczeń kształtuje specyficzną umiejętność poruszania się po boisku .
Przybory i przyrządy: piłki siatkowe (jedna na parę), pachołki (8), siatka.
Tok lekcji | Część lekcji | Opis ćwiczenia | Czas | Uwagi i metody |
---|---|---|---|---|
Czynności organizacyjno - porządkowe | Zbiórka, sprawdzenie obecności. Przedstawienie tematu i celów lekcji, uzasadnienie potrzeby ich realizacji. | 2 min | Uczniowie ustawieni w szeregu | |
Zabawa ożywiająca | MURARZ – dzieci stoją w rozsypce po jednej stronie Sali gimn. Jeden wybrany uczeń”murarz” ma za zadanie zbudować mur, składający się z innych uczniów. W tym celu stara się złapać jak najwięcej uczniów w momencie w którym przekraczają oni linię środkową, przebiegając na drugą stronę. Złapany uczeń siada od brzegu na lini środkowej, tworząc mur i zmniejszając przestrzeń do przebiegania. | 3 min | Zabawa odbywa się na Sali gimnastycznej(dzieci ustawione w rozsypce) Metoda zabawowo-klasyczna |
|
Część wstępna | Ćwiczenia kształtujące (w biegu i w miejscu) |
|
5 min | Podczas ćwiczeń w biegu i w pozycji stojącej uczniowie ustawieni na obwodzie koła. |
Część główna | Realizacja tematu lekcji |
|
|
1.2.3.4.Ustawienie w parach(3m od siebie) na całej Sali gimn. 5. Ustawienie po przeciwnej stronie siatki na końcach boiska. 6. Zespoły 4-o osobowe ustawione na boisku w kształcie rąbu.Wygrywa zespół który pierwszy osiągnie 5pkt. Metoda zadaniowo-ścisła |
Część końcowa | Ćwiczenia uspokajające |
|
2 min | Uczniowie ustawieni w rozsypce. |
Podsumowanie i omówienie lekcji | Zbiórka, przypomnienie i omówienie celów lekcji, ocena aktywności | 3 min | Uczniowie ustawieni w szeregu. | |