SCENARIUSZ ZAJĘĆ w przedszkolu pt. " Święto ziemniaka"
Autor: Agnieszka Zagórska
Cele:-
- zachęcenie do kultywowania tradycji związanych ze" świętem ziemniaka"
- wdrożenie do czerpania radości ze wspólnej zabawy
- kształtowanie pozytywnych postaw kulturalnych i właściwych form
zachowania na uroczystości.
Metody:
Czynne- zabawa, słowne: (rozmowa, recytacja, piosenki)
Formy pracy:
Praca z całą grupą
Pomoce: ziemniaki, łyżka drewniana, szarfy, tablica na punkty, karton, farby, noże, deski do krojenia, wykałaczki, bibuła, pinezki, plastelina, nakrętki , listki, emblematy owoców i warzyw, kaseta z piosenką „ Urodziny marchewki”,
Przebieg zajęć:
Święto ziemniaka
Powitanie uczestników w taki sposób, aby wszyscy czuli się powitani.
Osoby, których dotyczyło powitanie, podnoszą w górę ręce i wymachują „na znak powitania'.
Witam wszystkich, którzy przybyli do Krainy Ziemniaka, aby się wspólnie bawić.
Pozdrawiam tych, którzy:
- mają dobry humor
- przybyli pieszo
- przyjechali samochodem
Rodzinne zawody
- odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Święto dziś ziemniaka mamy
Tak więc wszystkich zapraszamy.
Na konkursy i zawody
Na zagadki i podchody.
Niech zjednoczą się rodziny
I niech mają dziarskie miny.
Uśmiech, humor i zabawa
To jest najważniejsza sprawa.
- Podział wszystkich na trzy grupy
(dzieci otrzymują szarfy w trzech kolorach)
- Wyjaśnienie punktacji (zapis punktów na dużej tablicy)
I miejsce - 3 punkty
II miejsce - 2 punkty
III miejsce -1 punkt
I konkurencja
- odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Niechaj cieszą się dzieciaki
I w mig znajdą te ziemniaki
Co ukryte są na łące -
Niech szukają słodkie brzdące.
- „Dziki odkopują ziemniaki” - dzieci z pomocą rodziców szukają wcześniej ukrytych ziemniaków.
Wygrywa drużyna, która odszukała najwięcej ziemniaków.
- przyznanie punktów
wykonanie logo drużyny (które będzie logiem przez wszystkie turnieje)
- wycinanie znaczka z ziemniaka i odbijanie w farbie i na kartonie oraz na tablicy wyników
II konkurencja
- odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Kto potrafi szybko, zgrabnie
Obrać ziemniaczka pięknie i ładnie
Tego mistrzem dziś nazwiemy
I w całej okolicy o tym rozpowiemy.
- „Mistrz obierania ziemniaków” - wybór jednej mamy z każdej drużyny
Obieranie ziemniaków jednakowej wielkości - na czas.
- przyznanie punktów
III konkurencja
- odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Do wiaderka traf ziemniaczkiem
Będziesz sprytnym przedszkolaczkiem
Najpierw celuj, potem rzuć
Zbieraj punkty i piosenkę z nami nuć.
- „Rzut do celu” - wrzucanie ziemniaków do wiaderka z pewnej odległości (wszystkie dzieci)
- przyznanie punktów
IV konkurencja
- odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Teraz niezła będzie górka
Czyja dłuższa będzie skórka
Kto potrafi obrać ładnie
Ile punktów przy tym zgarnie
Niechaj tata się popisze
Dziecku swemu ku uciesze.
- „Która dłuższa” - wybór jednego tatusia z każdej drużyny
Obieranie ziemniaków - mierzenie długości obierek
- przyznanie punktów
- Piosenka „Urodziny marchewki” - z wykorzystaniem opasek z warzywami (wszyscy uczestniczy)
V konkurencja
- odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Cóż się teraz będzie działo
Łyżka, ziemniak, drżące ciało
Iść z nim trzeba ostrożniutko
Słupki mijać pomalutku
Komu ziemniak nagle spadnie
Ma uśmiechnąć się najładniej.
- „Slalom z ziemniakami” - bieg z ziemniakiem na łyżce drewnianej
(wszyscy uczestnicy - w swoich grupach)
- przyznanie punktów
VI konkurencja
- co można zrobić do jedzenia z ziemniaka?
Co można zrobić z ziemniaka?- wiersz
Co można zrobić z ziemniaka?
Mówiąc najprościej:
Sto różnych różności.
Kartoflankę,
Do innych zup dodatki,
Miskę kopytek,
Patelnię frytek,
Ziemniaczane płatki.
A jeszcze (lizać palce!)
Placki smażone na smalcu.
I te super ziemniaki w mundurkach
Z gorąca, chrupiącą skórką,
Wyciągnięte z popiołu, z ogniska,
Gdy mgły się snują dookoła
i iskra pryska.
A my z ziemniaka robimy prosiaka
Hipopotama, królika, krowę:
Cztery zapałki się wtyka,
Ogon i rogi z drucika,
Oczy jarzębinowe,
Uszy z liści jesiennych ozdobią głowę.
I gotowe.
- odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Ziemniaki różne kształty mają
Na wyobraźnię naszą działają
Niech więc powstają ludziki, zwierzaki
I ufoludki, a nawet ptaki
Więc zabierajmy się żwawo do pracy
A prym niech wiodą mali przedszkolacy.
- „Ziemniaczane ludziki' - Wykonanie ludzika z ziemniaków
(wykorzystanie patyczków, drucików, pinezek, nakrętek, liści, kawałków tkaniny itp.) - praca w grupach
- przyznanie punktów (każda grupa po 3 punkty)
- „Tańczymy lambada” - wszyscy uczestnicy
- Podsumowanie punktów na tablicy wyników
- Ogłoszenie wyników i wręczenie dzieciom medali oraz nagród
- odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Już konkurencje są zakończone
Punkty przyznane, nagrody też
Nasze ziemniaki już upieczone
Można je teraz ze smakiem zjeść.
- lubią jeść ziemniaki
Zaproszenie na degustację pieczonych ziemniaków.