PIOSENKA Porządki u chmurki - III-IV, SCENARIUSZE do hospitacji z LEKCJI muzyki


Aleksandra Pilarska

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI

DLA KLASY IV

(czas trwania lekcji 45 min.)

Temat: Nauka piosenki Porządki u chmurki .

Cel główny:

∼ nauka zapisu nutowego

∼ nauka piosenki Porządki u chmurki

Cele szczegółowe:

Uczeń:

∼ wie co to jest pięciolinia oraz klucz wiolinowy

∼ potrafi napisać i zaśpiewać gamę C - dur

∼ umie określić podany na pięciolinii przez nauczyciela dźwięk

∼ umie odtworzyć śpiewane przez nauczyciela dźwięki

∼ umie zaśpiewać na sylabie „la” gamę durową

∼ potrafi powtórzyć za nauczycielem ćwiczenia emisyjne (rozśpiewanie)

∼ rozpoznać charakter (tryb) wysłuchanych melodii

∼ określić, z czym kojarzy mu się zima

∼ zinterpretować przeczytany tekst,

∼ zaśpiewać piosenkę Porządki u chmurki

Ponadto dzieci uczą się współpracować w grupie, przełamywać bariery związane z publicznym wystąpieniem na forum klasy oraz kształcą wyobraźnię muzyczną.

Formy:

Metody:

Pomoce dydaktyczne:

PRZEBIEG LEKCJI:

Czynności wstępne:

1. Nauczyciel gra na pianinie gamę durową, następnie śpiewa tą gamę. Po usłyszeniu nauczyciel proponuje wstanie i zaśpiewanie gamy C - dur na sylabie „la”.

2. Nauczyciel wprowadza rozmaite ćwiczenia oparte na gamie, wprowadza również dźwięk „b”(dźwięk ten jest obniżenie dźwięku „h” w gamie C - dur; na pięciolinii zapisany jest na 3 linii.

Aby powstał dźwięk b należy wstawić przy kluczu znak bemol „♭” , jeżeli chcemy podwyższyć dźwięk b stawiamy znak „♮” ).

3. Zapisywanie dźwięków na pięciolinii - ćwiczenie.

Nauczyciel zapisuje na tablicy metrum oraz cyfry. Zadaniem uczniów jest zamienić cyfry na dźwięki, zgodnie ze stopniami gamy C - dur , uwzględniając również obniżony 7 stopień.

Podaje również rytm jaki wystąpi w taktach. Każda cyfra odpowiadać będzie jednej wartości rytmicznej (w ostatnim takcie wystąpi jedna cyfra - wartość rytmiczna).

Ćwiczenie 1:

¾ 1 І 4 4 1 5 5 1 І 6 6 4 2 2 2 І 7 7 7 6 5 4 І 5 1 ٦ 1 І 4 ٦ ІІ

przedtakt

¾ ......|............................|.............................|............................|...................|.............||

  1. Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy. Każda z nich otrzymuje planszę z napisanym na środku hasłem ZIMA. Zadanie uczniów polega na wypisaniu na otrzymanej planszy haseł kojarzących im się z tą porą roku. Jest to tzw. mapa pojęciowa.

Przeprowadzenie krótkiej pogadanki na temat zimy.

5. Nauka piosenki Porządki u chmurki .

PORZĄDKI U CHMURKI

1. U chmurki u chmurki porządki i szum,

Sprzątanie sprzątanie sprzątanie,

Bo trzeba wyczyścić i górę i dół,

Na wielki karnawał witanie

Ref.

Lecą, lecą śnieżne płatki,

Już świat pokryły puchem białym,

Już chmurki zimowe zamiotły swój dom

I kurzem tym świat przysypały.

2. Jak szary kłębuszek, jak owca lub kot,

wygląda ta chmurka na niebie,

a kiedy do góry podniesiesz swój nos,

posypie śnieżynki na Ciebie.

Ref. Lecą , lecą.....

- Przeczytanie (przez każdego ucznia indywidualnie - „po cichu”) tekstu piosenki (rozdaje tekst piosenki).

- Nauczyciel pyta uczniów, co rozumieją przez wyrażenie „porządki u chmurki”.

- Interpretacja tekstu.

- Prezentacja piosenki - nauczyciel gra na instrumencie piosenkę; poleca

zastanowienie się nad charakterem poszczególnych części piosenki.

- Interpretacja melodii

- Dwukrotne zaśpiewanie piosenki.

- Zaśpiewanie piosenki z podziałem na grupy (np. chłopcy - dziewczęta):

I gr śpiewa zwrotkę, II - refren.

6. Podsumowanie - rozwiązanie krzyżówki.

P

I

O

S

E

N

K

A

    1. Może być 1, 2 , 3 lub 7 w gamie.

    1. Np. „sol”, „si”, „re” .

    2. Obniża dźwięk.

    3. Znak który kasuje bemol.

    4. Np. ¾ , 3/8 , 2/4.

    5. Piszesz na niej nuty.

    6. Piosenka składa się z ............. oraz refrenu.

    7. Zbudowana jest z 8 dźwięków.

Zakończenie lekcji:

3


