KONSPEKT DO ZAJĘĆ W GRUPIE 5-6-LATKÓW
Data: 10.02.2010
Miejskie Przedszkole nr 4
Prowadząca: mgr Elżbieta Głowa
Temat: „Bałwankowy bal”- zabawy z cyferkami, w krainie cyferki 9
Cel główny: rozpoznawanie cyfry 9 (6-latki), dopełnianie do 9 (5-latki) i działanie na zbiorach w zakresie 9-ciu,
Cele szczegółowe:
dziecko zna liczbę 9 i jej zapis cyfrowy(6-latki)
działa na zbiorach w zakresie 9
dopełnia zbiór do 9-ciu(5-latki)
utrwala poznane wcześniej cyfry i znaki matematyczne (6-latki)
stosuje cyfry i znaki matematyczne do zapisu działań (6-latki)
potrafi wypowiedzieć się na temat określony
kształci ekspresję ruchową
słucha poleceń nauczyciela
potrafi bawić się w grupie wspólnie z kolegami
Metoda: słowna, zabawowa, zadań stawianych dzieciom, czynna, aktywizująca
Formy pracy : zbiorowa, grupowa, praca indywidualna
Pomoce:
ilustracja przestawiająca tańczące bałwanki
liczmany (bałwanki, kapelusze, miotełki)
cyfry od 0 do 9
znaki matematyczne do przypięcia na tablicę
karty pracy dla 5-latków
karty pracy dla 6-latków
wiersz J. Papuzińskiej „Bal bałwanków"
płyta z piosenką „Zimowa poleczka”
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Czynności organizacyjne
Wysłuchanie wiersza J. Papuzińskiej „Bal bałwanków"
W dzień z ogródka,
Sprzed szkoły, ze skwerka,
Jeden bałwan na drugiego zerkał.
I mrugały węgielkowe oczy:
"Nie zapomnij ! To dziś ! Dziś w nocy !
No, a w nocy, gdy miasteczko spało,
Gdy mróz szyby zamalował na biało,
Żeby przez nie nic się nie widziało,
Wyruszyły bałwany śniegowe.
Gramoliły się przez zaspy, przez rowy,
Na placyk śniegiem zawiany.
I tam zatańczyły bałwany.
Zatańczyły po kolana w śnieżnym puchu.
Kurz się wzbijał z ich grubych kożuchów.
Prószył, prószył śnieg biały.
Z nieba gwiazdy spadały.
A bałwany skakały, skakały, skakały..
3. Rozmowa nt. treści wiersza, omówienie jej
4. Zabawy cyferkami ,zapoznanie z cyferką (9)
a) przeliczanie elementów na tablicy , placyku z bałwankami, dzieci wspólnie z nauczycielem przeliczają ilość bałwanków, miotełek, kapeluszy, porównywanie liczebności zbiorów, czego jest więcej, czego mniej, ile trzeba dodać
b) liczenie przez dzieci palców w obu rękach-5 palców i 4 palców to razem 9 palców, polecenie nauczyciela-klaśnij w dłonie9 razy, podskocz w górę 9razy (dzieci liczą podczas klaskania i podskakiwania)
5.W krainie cyfry 9: pokaz obrazu graficznego cyfry , rysowanie palcem w powietrzu cyfry 9, potem na dywanie i na plecach kolegi
6. Zabawa ruchowa do piosenki pt. „Zimowa poleczka”
7. Praca indywidualna z kartami pracy