akademia pana kleksa, konspekty


Temat: W kuchni pana Kleksa.

Cele operacyjne:

I poziom wiadomości:

uczeń zna:

II poziom umiejętności:

uczeń potrafi:

Metody: praca z lekturą, ćwiczenia w redagowaniu tekstu

Środki dydaktyczne: egzemplarze lektury „Akademia pana Kleksa” (w razie konieczności-

skserowane fragmenty tekstu ), słownik języka polskiego

Przebieg zajęć:

  1. Czynności wstępne - sprawdzenie pracy domowej : uzupełnienie tabelki dotyczącej

osobliwości pana Kleksa.

  1. Nawiązanie do tematu lekcji, zapis.

  2. Odnalezienie w lekturze rozdziału pt. „Kuchnia pana Kleksa” (uczniowie posługują się spisem treści).(Rozdanie kartek z tekstem tym, którzy nie maja książki).

  3. Głośne odczytanie fragmentu opisującego przygotowanie przez pana Kleksa zupy pomidorowej.

  4. Przypomnienie zasad redagowania przepisu kulinarnego:

  • Redagowanie przepisu kulinarnego na podstawie opisu w lekturze:

  • przykładowa notatka w zeszycie uczniowskim:

    Zupa pomidorowa pana Kleksa

    Składniki: 3 kwarty szkiełek pomarańczowych

    garstka białego proszku

    woda

    odrobina zielonej farby

    kilka płomyków świec

    Narzędzia: ogromny rondel (zwrócenie uwagi na problemy ortograficzne oraz regionalizm

    cienki pędzelek „warzecha” i wyraz ogólnopolski „warząchew”)

    łyżka ( warząchew )

    Do rondla wrzucić 3 kwarty pomarańczowych szkiełek, dosypać garstkę białego proszku.

    Dolać wody. Cienkim pędzelkiem wymalować na powierzchni zielone grochy. Na zakończenie

    dorzucić kilka płomyków świec, aby woda zawrzała. Wymieszać.

    1. Ciche odczytanie opisu przyrządzania pieczeni przez pana Kleksa.

    2. Ustne przekształcenie fragmentu lektury w przepis kulinarny.

    3. Czynności końcowe - nagrodzenie najbardziej aktywnych plusami;

    podanie tematu pracy domowej:

    W domu

    do wyboru

    1. Przepis na pieczeń Ambrożego Kleksa.

    2. Wymyśl przepis na ciasto pana Kleksa.

    BIERZEMY UDZIAŁ W LEKCJI KLEKSOGRAFII

    Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV z wykorzystaniem lektury J. Brzechwy

    „Akademia Pana Kleksa”.

    Cele ogólne:

    1. Rozwijanie umiejętności pracy z tekstem.

    2. Kształtowanie czynności redagowania krótkich opisów.

    3. Uświadamianie i przekonywanie o roli książki w życiu ucznia.

    Cele operacyjne:

    Po przeprowadzonej lekcji uczeń potrafi :

    - odpowiedzieć na pytania do tekstu

    - uzupełnić kartę pracy

    - wyjaśnić istotę niezwykłości zajęć w akademii

    - dobierać odpowiednie słownictwo

    - zredagować krótki opis

    - wymienić wartości książek

    Metody:

    - praca z tekstem

    - heurezy

    - ćwiczeń praktycznych

    - burza mózgów

    Formy:

    - praca indywidualna, praca z całą klasą

    Środki dydaktyczne:

    - „Akademia Pana Kleksa” (fragmenty),

    - karta pracy,

    - plansza z krzyżówką,

    - materiały do pracy plastycznej (gazeta, tusz, kartki kolorowe)

    Czas: 45min.

    Przebieg .lekcji:

    1. Nauczyciel rozpoczyna lekcję, krótką pogadanką na temat atrakcyjności zajęć. Uczniowie

    przekazują swoje spostrzeżenia i uwagi. Wspólnie uzupełniają wykres wyrazami

    oceniającymi pozytywnie i negatywnie np.:

    ciekawe nieciekawe

    LEKCJE nudne

    niezwykłe zwyczajne

    2. Rozwiązywanie krzyżówki.

    1. Dom, w którym uczyli się chłopcy. (akademia)

    2. Znajomy golarz. (Filip)

    3. Pan Kleks upiększa nimi twarz. (piegi)

    4. Pan Kleks wysyłał je na księżyc. (oko)

    5. ........... o siedmiu szklankach. (sen)

    3. Zapisanie tematu lekcji.

    Temat: Bierzemy udział w lekcji kleksografii.

    4.Odczytanie fragmentu lektury „Akademia Pana Kleksa” dotyczącego przebiegu lekcji

    kleksografii.

    5. Uzupełnienie kart pracy.

    KARTA PRACY

    NIEZWYKŁA LEKCJA KLEKSOGRAFII

    W akademii lekcje rozpoczynają się o godzinie ................. rano. Chłopcy uczą się tam bardzo..................... . Pan profesor powiedział do swoich uczniów:

    „Ja wam po prostu pootwieram .................... i naleję do nich ..................... .
    „Kleksografia polega na zrobieniu ..................., które rozmazuje si
    ę na papierze po złożeniu

    kartki na pół. Często przybierają one różne kształty figur, .................. i .................. . Mogą one ułożyć się w ...................., do których uczniowie układali ............................. .

    Na lekcji kleksografii uczono się jak trzeba .......................... z atramentem i .......................

    interesujące opowieści do powstałych kleksów - obrazków.

    Wyrazy: głowy, oleju, siódmej, chętnie, kleksów, zwierząt, postaci, obrazki, historyjki,

    atramentem, ułożyć, obchodzić.

    6. Głośne odczytanie tekstu „Niezwykła lekcja kleksografii” (karta pracy).

    7. Wykonywanie kleksów ( Uczeń może wykonać kilka kleksów. Następnie wybiera ten,

    który będzie opisywał).

    8. Opisywanie kleksów (tytuł, kształt, wielkość, kolor, czy coś lub kogoś przypomina).

    9. Odczytanie prac.

    10. Przykładowe prace uczniów.

    Czy to fiołek, czy to bratek,

    Może to kosmiczny statek.

    Czy to ryba, czy to ptak

    Bardzo dziwny wyszedł znak.

    A K A D E M I A

    F I L I P

    P I E G I

    O K O

    S E N

    Dziwne jest to zwierzę

    Co mi wyszło na papierze.

    Motyl

    Motyl, motyl kolorowy

    Bardzo zwinny, odlotowy.

    Lata wszędzie, tu i tam

    Bo już taki jego plan.

    11. Podsumowanie lekcji.

    12. Wyjaśnienie pracy domowej:

    Wpisz do zeszytu opis swego kleksa

    Konspekt lekcji do lektury klasy czwartej - Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy

    Temat: „Szkoła moich marzeń” (o Akademii Ambrożego Kleksa).

    J.m.: 90 min.

    Cele: ► sprawdzenie rozumienia samodzielnie przeczytanego tekstu,

    ► sprawdzenie umiejętności czytania poleceń,

    ► rozbudzenie wyobraźni poprzez przekład intersemiotyczny

    (obraz-słowo),

    ► kształcenie umiejętności redagowania krótkich tekstów inspirowanych

    tekstem literackim,

    ► kształcenie umiejętności współpracy w grupie.

    Metoda: słowna- podająca, przekład intersemiotyczny.

    Przebieg lekcji:

    1. Zapisanie tematu lekcji.

    2. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat szkoły, do której uczęszczają.

    3. Pytania o naukę w Akademii Pana Kleksa poparte odpowiednimi cytatami

    tekstu z rozdziałów Akademii Pana Kleksa - Osobliwości Pana Kleksa

    i Nauka w Akademii:

    a/ Gdzie znajdowała się szkoła?

    b/ Kto mógł do niej uczęszczać?

    c/ Jaki jest rozkład dnia w Akademii?

    d/ Jakich przedmiotów uczył Pan Kleks?

    e/ Czy poza nauką uczniowie mają czas na zabawy i rozrywki?

    f/ W jaki sposób odpoczywają: nauczyciel i chłopcy?

    4. Uczniowie podzieleni na grupy opisują budynek Akademii Pana Kleksa

    kierując się następującymi zadaniami przydzielonymi na kartach pracy:

    a/ Znajdź w tekście odpowiednie fragmenty.

    b/ Na podstawie informacji przekazanych przez narratora wykonaj schemat.

    c/ Pokoloruj schemat.

    4/ Wykorzystaj w opisie podane niżej słownictwo:

    szkoła, budynek, gmach, kondygnacje, piętra, różnorodne cegiełki; sale

    lekcyjne, pokoje sypialne, sala jadalna, klasy, sekrety Pana Kleksa; piętro

    wyżej, piętro niżej, na tym samym piętrze, obok, jest, znajduje się, widać,

    umieszczono, można znaleźć.

    5. Wraz z kolegami z grupy sporządź dokładny plan szkoły i jej okolic

    zaznaczając na nim:

    - ulicę Czekoladową,

    - budynek Akademii,

    - park (doły, jary, wąwozy),

    - mur oraz oszkloną bramę i żelazne furtki.

    6. Zadanie domowe.

    Na podstawie planu wykonajcie makietę Akademii Pana Kleksa. Możecie

    wykorzystać dowolne materiały.

    Temat: Akademia pana... czyli szkoła naszych marzeń.

     

    (zajęcia trzygodzinne: 2 godziny języka polskiego + plastyka - podsumowanie pracy nad lekturą)

    Cele Uczeń:

    -          umie planować pracę

    -          umie wykorzystać zdobytą na lekcjach wiedzę i umiejętności

    -          potrafi twórczo myśleć i działać

    -          umie zredagować przepis

    -          nazywa cechy postaci

    -          rozumie pojęcie rymu i potrafi go zastosować

    -          dba o estetykę wykonywanej pracy

    -          umie współdziałać w grupie

    -          prezentuje efekty pracy

     Metody: metoda projektu, metoda zajęć praktycznych

     Formy: praca w grupach

     Środki dydaktyczne: kaseta z nagraniem piosenki „Witajcie w naszej bajce”, kartki z poleceniem dla grup (załącznik)

     Materiały:, karton, linijka, nożyczki, klej, kolorowy papier, czasopisma, kredki, flamastry

     Przebieg zajęć

    1. Krótkie wprowadzenie. Wysłuchanie piosenki: „Witajcie w naszej bajce” z filmu „Akademia Pana Kleksa”.

    Przypomnienie, że świat utworu Jana Brzechwy to świat fantastyczny. A dziś uczniowie zaproszą nauczyciela do swojej „bajki”, do świata, w którym wszystko się zdarzyć może.

    2. Nauczyciel instruuje, jaką ma propozycję dla uczniów, jak należy pracę wykonać. Wszystko zawarte jest w liście do uczniów, który za chwilę otrzymają. Uczniowie powinni go uważnie przeczytać i wracać do niego przez cały czas wykonywania pracy, by o niczym nie zapomnieć. Konieczny jest dobry podział pracy, i wykorzystanie uzdolnień uczniów w grupie. Podział klasy na grupy czteroosobowe. Rozdanie poleceń.

    3. Wykonywanie folderów. Nauczyciel czuwa nad właściwą pracą uczniów, pomaga, doradza, jak podzielić pracę, by wszyscy brali udział w wykonaniu folderu.

    4. Prezentacja efektów pracy i ocena.

    5. Samoocena uczniów. Wpis w zeszycie: Jestem zadowolony, bo........ Nauczyłem się, że ..................

     6. Zorganizowanie wystawki prac.

     Załącznik

     Drodzy Uczniowie!

     Wiem, że byliście zachwyceni AKADEMIĄ PANA KLEKSA - fantastyczną szkołą, która powstała w wyobraźni Jana Brzechwy. Przekonaliście mnie nieraz, że i Wy macie bardzo ciekawe pomysły. Na pewno w świecie Waszej wyobraźni istnieje szkoła, w której chcielibyście się uczyć. Jak wygląda? Czego i w jaki sposób można się nauczyć? Jakie tam czekają atrakcje? Jestem ogromnie ciekawa, dlatego też zachęcam Was do wspólnej pracy nad folderem:

     SZKOŁA NASZYCH MARZEŃ

    Zareklamujcie ją w ciekawy sposób, by kandydaci na uczniów wybrali właśnie Waszą szkołę. Przekonajcie ich, że będą mogli się wiele nauczyć i jednocześnie miło i ciekawie spędzać czas, że nie zabraknie różnych smakołyków w szkolnej stołówce, a przede wszystkim, że spotkają tam wspaniałego nauczyciela.

    Na kolejnych stronach foldera umieśćcie następujące informacje:

    1.       Nazwa szkoły (wielkimi literami) i rekwizyt nawiązujący do zajęć w szkole.

    2.       Portret nauczyciela i pięć jego najważniejszych cech, umiejętności itp.

    3.       Ilustracja ukazująca wygląd budynku i jego otoczenie.

    4.       Propozycje przynajmniej trzech rodzajów zajęć, z których jedne będą bliżej przedstawione (podacie informacje o przebiegu takich zajęć).

    5.       Ulubione potrawy i przepis na specjalność szkolnej kuchni.

    6.       Dwuwersowa rymowanka reklamująca szkołę.

    Życzę, aby realizacja zadań, które stoją przed Wami, była także okazją do wspaniałej zabawy.

     Na wykonanie pracy macie 60 min czasu. Później wybrany spośród Was kolega/koleżanka zaprezentuje folder. Czas prezentacji: 3 min.

     


