Uzaleznienie- zniewolenie ciała i umysłu, Pedagog, KONSPEKTY PEDAGOGA


TEMAT: Uzależnienie- zniewolenie ciała i umysłu

Uczestnicy: … klasa gimnazjum

Czas zajęć: 45 minut

Cele:

Metody: metoda zadaniowa

Formy: burza mózgów, techniki decyzji grupowej

Środki: kolorowe kartki, 4 arkusze papieru, markery, taśma.

TOK ZAJĘĆ:

  1. Przywitanie się z grupą [1 min.]

  2. Identyfikatory [5 min.]

Każdy uczestnik dostaje kolorową karteczkę, na której ma napisać swoje imię oraz narysować symbol, który obrazuje jego dzisiejszy nastrój. Następnie przykleja karteczkę w widocznym miejscu. W rundce omawiamy swoje nastroje.

  1. Wprowadzenie do tematu [2 min.]

  2. Sposoby walki z problemami [10 min]

Wszyscy jesteśmy w życiu narażeni na trudne sytuacje, problemy, których się boimy, a którym musimy stawić czoło. Każdy z nas inaczej reaguje na sytuację stresową, tak jak, każdy z nas inaczej uprzyjemnia sobie życie. Istnieje mnóstwo sposobów, żeby nasze życie uatrakcyjnić, zwalczyć stresy i własne niedoskonałości. Uczniowie dzielą się na dwie grupy. Pierwsza na dużym arkuszu papieru wypisuje konstruktywne sposoby walki z problemami, druga destrukcyjne. Obie grupy prezentują swoje propozycje. Podsumowanie- których sposobów jest więcej i które są łatwiejsze.

  1. Uzależnienia- skojarzenia [7 min]

Każdy uczestnik dostaje kolorową karteczkę, na której pisze jak rozumie słowo „uzależnienie”. Następnie po kolei podchodzą do tablicy i przyklejają swoje propozycje. Później tworzymy grupową definicję tego słowa.

  1. Co uzależnia [7 min]

Prowadząca zadaje pytanie, od czego można się uzależnić. Uczniowie podają wszystkie substancje uzależniające, które są im znane (burza mózgów). Ochotnik zapisuje propozycje na arkuszu szarego papieru. Omówienie zadania.

  1. Kto i dlaczego? [10 min]

Dzielimy klasę na dwie grupy. Grupa A- wypisuje cechy charakteryzujące osobę uzależnioną- uwzględnia cechy wewnętrzne i zewnętrzne (dyskusja czy uzależnienie jest tylko stanem ciała, czy również stanem umysłu) Grupa B- wypisuje przyczyny sięgania po środki uzależniające. Następnie grupy prezentują swoje prace.

  1. Podsumowanie i zakończenie zajęć [3 min.]

Uczestnicy po kolei kończą zdanie „Na dzisiejszych zajęciach dowiedziałam/-em się, że.....”


