Scenariusz zajęć plastycznych prowadzonych w przedszkolu
w grupie dzieci 6-letnich.
Prowadzący: Iwona Hajduk
Data zajęć: 27.11.2010
Czas trwania zajęć: 30 minut
Blok tematyczny: Nadchodzi Wiosna
Temat zajęć (wpis do dziennika):
„Pierwsze oznaki Wiosny” - wyklejanie prac kuleczkami z bibuły.
Cel ogólny:
Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się przez sztuki plastyczne.
Cele szczegółowe (operacyjne)-uczeń:
Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych
Wykazuje zainteresowanie sztuką
Rozwija swoją wyobraźnię
Utrzymuje odpowiednie tempo pracy
Dba o porządek w swoim otoczeniu
Metody:
słowna - rozmowa, nauka piosenki
aktywizująca(czynna) - tworzenie prac
oglądowa - ocena wszystkich prac
Formy pracy:
zbiorowa - praca z całą grupą
indywidualna - praca każdego dziecka
Środki dydaktyczne:
Kuleczki wykonane z białej i zielonej bibuły
Obrazek formatu A4 prezentujący przebiśnieg, który dzieci będą wyklejać
Klej
Tekst piosenki
Płyta CD z piosenką
Radiomagnetofon
KWIATKI - BRATKI:
Jestem sobie ogrodniczka,
mam nasionek pół koszyczka
Jedne gładkie, drugie w łatki,
a z tych nasion będą kwiatki.
ref: Kwiatki- bratki i stokrotki
dla Malwinki, dla Dorotki,
kolorowe i pachnące,
malowane słońce.
Mam konewkę z dużym uchem
co podlewa grządki suche.
mam łopatkę oraz grabki,
bo ja dbam o moje kwiatki.
ref: Kwiatki- bratki i stokrotki...
Przebieg zajęć
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Formy organizacyjne, metody, rodzaj edukacji |
Spostrzeżenia, Uwagi |
1.Wita się dziećmi, zaprasza do wspólnej zabawy, wprowadza w tematykę zajęć pytając dzieci: - czym charakteryzuje się wiosna? - jakie są pierwsze oznaki wiosny?
2. Zachęca do wysłuchania wiersza, Zadaje dzieciom pytania: - jakie narzędzia były potrzebne dziewczynce do posadzenia kwiatków? - które z dzieci miało okazję zobaczyć jak sadzi się kwiaty? - które z dzieci mogło same posadzić kwiaty?
3. Rozdaje dzieciom tekst wierszyka, który każde z dzieci powinno wkleić do swojego zeszytu piosenek. Uczy dzieci tekstu, po czym włącza płytę z nagraniem piosenki
4. Śpiewa piosenkę razem z dziećmi, W tym czasie może przygotować materiały potrzebne do zajęcia plastycznego
5. Zaproszenie do zajęcia plastycznego: - przedstawienie konkretnej techniki plastycznej, omówienie na czym polega - objaśnienie zasad pracy
6. Zaprasza dzieci do stolików, Nadzoruje pracę dzieci, Motywuje do działania 7. Nauczyciel przypomina o kończeniu prac
8. Czas na sprzątanie, Nauczyciel pomaga w sprzątaniu
9. Omówienie i wyłonienie najciekawszych prac
10. Podsumowanie: - nauczyciel chwali dzieci - dostrzega fakt, iż każde dziecko włożyło wiele trudu i zaangażowania w wykonanie swojej pracy - tworzy specjalna wystawę prac
11. Podziękowanie za wspólną pracę i dobre zachowanie, Czas na zajęcia dowolne
|
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie.
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela
Dzieci uważnie słuchają wiersza Odpowiadają na pytania nauczyciela, dzielą się z nim swoimi uwagami
Dzieci wklejają tekst do zeszytu, Uczą się go, Słuchają piosenki powtarzając przy tym tekst i zapamiętując melodię
Dzieci śpiewają
Dzieci słuchają tego co mówi nauczyciel
Dzieci zajmują swoje miejsca i zaczynają wykonywać swoja pracę,
Dzieci kończą swoje prace, te które skończyły mogą wywiesić swoje prace we wcześniej przygotowanym miejscu
Dzieci sprzątają swoje miejsca pracy, wywieszają prace, siadają w kole na dywanie
Dzieci wypowiadają się na temat tej techniki plastycznej, Mówią co im się podobało a co nie, Omawiają swoje prace, Wybierają najciekawsze prace z podaniem argumentów dlaczego akurat ta praca im się najbardziej podoba
Dzieci są zadowolone z wykonania swoich prac, Dumne że ich prace będą wywieszone na specjalnej gazetce
Każde dziecko ma teraz czas dla siebie |
Metoda słowna, praca w grupie.
Metoda słowna
Metoda słowna
Metoda słowna, praca w grupie
Metoda słowna
Metoda czynna
Metoda czynna
Metoda czynna
Metoda słowna, Metoda oglądowa, Praca w grupie, Wymiana zdań
Metoda słowna |
Nauczyciel stara się stworzyć miłą, atmosferę w grupie. Wprowadza dzieci w temat zajęć
Każde dziecko chcąc odpowiedzieć podnosi rękę do góry, nauczyciel wybiera jedna osobę - reszta dzieci słucha
Nauczyciel może dołączyć do śpiewania jakąś czynność, np. klaskanie, lub wykorzystać instrumenty muzyczne np. trójkąt, grzechotki
Jeśli dziecko czegoś nie rozumie nauczyciel stara mu się to jeszcze raz wytłumaczyć
Dzieci siedzą grzecznie w kole, czekają aż reszta ich kolegów skończy
Nauczyciel skupiony na wypowiedzi dzieci, stara się zapamiętać jak najwięcej z nich,
|