prawa i wolności, konspekty, KONSPEKT, WOS, klasa II


Temat: HISTORIA PRAW CZŁOWIEKA

 Cele operacyjne:

 Metody i formy nauczania:

 Środki dydaktyczne:

 

Przebieg lekcji:

    1. Czynności organizacyjno-porządkowe

    2. Rekapitulacja wtórna

- Podaj definicje państwa.

- Wyjaśnij pojęcia suwerenność wewnętrzna i suwerenność zewnętrzna.

- Co kryje się pod pojęciem terytorium państwa?

- Co to znaczy, że państwo jest organizacją przymusową?

  1. Wprowadzenie nowego materiału Temat: Katalog praw i wolności człowieka.

  2. Uczniowie indywidualnie sporządzają katalog podstawowych praw mieszkańców Ziemi. Wyniki pracy prezentowane są na forum klasy.

  3. Dyskusja czy sporządzony katalog praw człowieka jest w pełni przestrzegany w naszym kraju.

  4. Praca w grupach - Zadaniem uczniów jest podanie trzech przykładów praw człowieka, które nie podlegają zawieszeniu lub ograniczeniu (prawo do życia, zakaz poddawania ludzi torturom, prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania) oraz wyszukanie trzech praw, które mogą ulec zawieszeniu lub ograniczeniu w sytuacji, gdy niebezpieczeństwo zagraża istnieniu narodu, państwa(prawo do swobodnego poruszania się, prawo do wolności zgromadzeń i stowarzyszeń, prawo do udziału w rządzeniu).

  5. Praca w grupach - Zadaniem uczniów jest przyporządkowanie praw z katalogu praw człowieka do poszczególnych generacji. Wyniki pracy prezentowane są na forum klasy.

  6. Uczniowie samodzielnie, korzystając z podręcznika, wypisują dokumenty stanowiące podstawę systemu ochrony praw człowieka.( Powszechna Deklaracja Praw Człowieka - 1948r., Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - 1950r., Europejska karta Socjalna -1961r., Europejski Trybunał Praw Człowieka,)

  7. Co oznacza pojęcie konwencja - uczniowie wyszukują pojęcie konwencja w Szkolnym leksykonu wiedzy o społeczeństwie( umowa międzynarodowa zawierana w sprawach specjalnych) .

  8. Uczniowie zostają zapoznani z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną praw człowieka:

- Polska Akcja Humanitarna

- Helsińska Fundacja Praw Człowieka

- Komitet Ochrony Praw dziecka

- Polski Komitet UNICEF

- Amnesty International

  1. Rekapitulacja pierwotna. Ułóż krzyżówkę zawierającą zagadnienia poruszane na dzisiejszej lekcji.

  2. Zadanie domowe Wymień prawa i obowiązki obywatela RP na podstawie konstytucji. Wyjaśnij pojęcie jurysdykcja.


