obywatel a władza, konspekty, KONSPEKT, WOS, klasa II


 

T: Obywatel, a władza publiczna w systemie demokratycznym, totalitarnym i autorytarnym.

 

Cele operacyjne:

3. Metody i formy nauczania:

 

4. Środki dydaktyczne:

"Szkolny leksykon wiedzy o społeczeństwie"

Podręcznik "Wiedza o społeczeństwie" M. Gensler, E. Marciniak

 

5. Przebieg lekcji:

a) Czynności organizacyjno-porządkowe

b) Rekapitulacja wtórna:

- Podaj definicje państwa.

- Wyjaśnij pojęcia suwerenność wewnętrzna i suwerenność zewnętrzna.

- Co kryje się pod pojęciem terytorium państwa?

- Co to znaczy, że państwo jest organizacja przymusową?

c) Wprowadzenie nowego materiału

Temat: Obywatel, a władza publiczna w systemie demokratycznym, totalitarnym i autorytarnym.

Formą państwa nazywamy konstytucyjnie określony sposób organizacji życia społecznego i politycznego, inaczej mówiąc, sposób rządzenia w państwie

Państwo demokratyczne to takie, które realizuje następujące zasady ustrojowe: suwerenności narodu, pluralizmu politycznego i społecznego, podziału władz, rządów prawa, respektowania praw człowieka i obywatela.

Poszczególne zespoły zastanawiają się jak należy rozumieć wymienione zasady. Wyniki pracy w zespołach prezentowane są na forum klasy i pod kierunkiem nauczyciela zapisywane w formie notatki:

zasada suwerenności narodu - najwyższą władzę w państwie ma naród; naród - suweren wykonuje swą władzę pośrednio lub bezpośrednio (uczestniczy w referendum, korzysta z weta ludowego lub prawa inicjatywy ludowej).

Pośrednie formy: wybór niektórych organów państwowych np. parlamentu, prezydenta; udział w rządzeniu państwem za pośrednictwem i przy pomocy partii politycznych, związków zawodowych.

- zasada pluralizmu politycznego i społecznego - dopuszcza istnienie w państwie różnych poglądów i przekonań politycznych, wierzeń religijnych, postaw etycznych; ludzie mogą tworzyć różne organizacje, zrzeszenia; dopuszcza działanie opozycji politycznej.

- zasada podziału władz - władza państwowa dzieli się na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

- zasada rządów prawa - działanie organów państwa musi opierać się na obowiązującym prawie

- zasada respektowania praw człowieka i obywatela - w konstytucji powinny być zapisane prawa i wolności obywatelskie podobnie jak prawa człowieka określone w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności

Uczniowie podają własne rozumienie pojęcia "totalitaryzm". Weryfikacja podanych definicji poprzez dyskusję - ustalenie wspólnej definicji

Konfrontacja otrzymanej definicji "totalitaryzm" z definicją zamieszczoną w "Szkolnym leksykonie wiedzy o społeczeństwie", następnie zapisanie jej.

Państwo autorytarne jest .........., choć łagodniejszą niż dyktatura ..................Władza skupiona jest w rękach ............. lub nielicznej grupy; czasami sprawuje ją ........... Elity .............. władzę nie pozwalają na powstanie .............. obywatelskiego, a obywateli postrzegają nie jako........... jednostek lecz jako .......... Interes państwa stawiany jest zawsze .......... interesem ...............

d) Rekapitulacja pierwotna

Ułóż krzyżówkę zawierającą zagadnienia poruszane na dzisiejszej lekcji.

e) Zadanie domowe

Wypisz po trzy przykłady państw demokratycznych, totalitarnych i autorytarnych i wskaż je na mapie

Jak sądzisz, czego obywatele mogą i powinni oczekiwać od państwa, a jakie mogą i powinny być oczekiwania państwa w stosunku do swych obywateli?

 


