reklama, konspekty, KONSPEKT, WOS, klasa II


T: REKLAMA - INFORMACJA CZY PRSWAZJA?

CELE OGÓLNE:

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Po zajęciach uczeń potrafi:

METODY:

- burza mózgów, pogadanka

- pokaz, praca w grupie

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- reklamy z gazet

- plansze, tabela

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Wprowadzenie. Pogadanka, podczas której uczniowie wyrażają swoje zdanie, odpowiadając na pytania:

  • Następnie nauczyciel podaje tematyką zajęć: reklama - informacja czy perswazja?

  • W wyniku „burzy mózgów” uczniowie określają, co to jest reklama (przedstawienie danego produktu w bardzo atrakcyjny sposób); perswazja (przekonywanie z przytoczeniem argumentów popierających słuszność zdania)

  • Zwróć uwagę, że definicja kładzie nacisk na informacyjną funkcję reklamy, tymczasem w rzeczywistości re­klamy mają nie tylko informować, ale przede, wszyst­kim zachęcać potencjalnych klientów do nabycia da­nego towaru lub usługi. Aby to osiągnąć, twórcy reklam posługują się wieloma technikami, żeby nie powie­dzieć trickami.

  • Nauczyciel pyta o przykłady reklam, w któ­rych uczniowie dostrzegają jakiś zabieg perswazyjny, a następnie spróbują określić, do jakich wartości się odwołuje (slogan reklamowy).

  • Rozwinięcie. Nauczyciel dzieli klasę na grupy; każda grupa dostaje materiały z reklamami różnych produktów. Uczniowie mają określić, do kogo skierowane są reklamy i do jakich odwołują się wartości i motywów. Prezentacja wyników, uzupełnienie tabeli, dyskusja.

  • Nauczyciel zwraca uwagę na siłę oddziaływania reklamy na opinie konsumentów.

  • Wyjaśnia także powiązania między środkami masowego przekazu a reklamą. Podkreśla, że umieszczanie reklam w me­diach jest korzystne dla obu stron.

  • Zwraca uwagę na wątpliwości dotyczące roli reklamy w procesie eko­nomicznym oraz że wiele zastrzeżeń budzą reklamy skierowane do dzieci. Wiadomo, że dzieci są wobec reklam prawie bezbronne - nie są w stanie, odróż­nić prawdy od fałszu, więc są niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju manipulacje.

  • Na podstawie dotychczasowych informacji uczniowie sporządzają zestawienie argumentów, za i przeciw pojawieniom się reklam.

  • ZA:

    PRZECIW:

    1. Podsumowanie. Nauczyciel podkreśla, że wobec reklam należy zachować spory dystans, gdyż nie wszystkie informacje na temat reklamowanego produktu są zgodne z prawdą. Celem reklamodawcy jest przede wszystkim przekonanie konsumenta do kupna jakiegoś towaru.

    2. Praca domowa: uczniowie mają za zadanie wykonać jedno z zadań:


