nr 09 czas świąt - czas radości, KONSPEKTY


15.12.2009

KONSPEKT

Temat: Czas Świąt - czas radości.

Cele:

Metody: asymilacji- rozmowa kierowana, waloryzacyjna- impresyjna, ekspresyjna, praktycznego działania.

Środki dydaktyczne: płyta z kolędami, odtwarzacz CD, brystol, biały papier do drukarki, marker, pluszowa wiewiórka, orzechy, koszyczek, różnego rodzaju bombki (szklane, styropianowe, plastikowe, z materiału), szablony bombek z kartonu, gotowe pudełko z okrągłymi otworami różnej wielkości, kredki, gotowe elementy do dekorowania kartonowych bombek, klej, zielona farba, rękawiczki dzieci, małe szablony choinek,

Przebieg:

  1. Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.

  2. Wprowadzenie do opowieści ruchowej - stworzenie zimowego krajobrazu: darcie białego papieru, rozsypywanie po sali, robienie papierowych kul; przygotowanie do „spaceru”: szukanie „ukrytych” rękawiczek - dobieranie do pary.

  3. Opowieść ruchowa: Pewnego dnia dzieci postanowiły, że pójdą na spacer. Wstały rano, umyły się, ubrały i wyszły (dzieci naśladują wszystkie czynności). Szły do parku - marsz (z pomocą rodzica) przy świątecznej piosence lub kolędzie. W parku było bardzo dużo śniegu, postanowiły, że porzucają się śnieżkami - dzieci rzucają się śnieżkami z papierowych kul.
    Zmęczyły się, więc postanowiły odpocząć - kołyszą się przy muzyce spokojnej. Nagle zauważyły wiewiórkę, która szukała w ziemi, pod śniegiem orzechów. Dzieci postanowiły jej pomóc. Wspólnie z nią odgarniały śnieg w poszukiwaniu orzechów. Znalezione orzeszki dzieci wrzucały do koszyka. Ponieważ pozbierały już wszystkie orzeszki, znów postanowiły się pobawić. Położyły się na śniegu i zrobiły anioła - dzieci robią anioła. Dzieci poczuły się bardzo zmęczone zabawa. Przeciągały się. Chwyciły się za ręce i razem wróciły do przedszkola.

  4. Obserwacja bombek różnego rodzaju ( szklanych, satynowych, plastikowych). Odpowiedzi na pytanie, „Co to?” Określanie barwy, kształtu, wielkości i rodzaju materiału.

  5. Wymawianie wyrazów: bombka, bombki.

  6. Uzupełnianie bombkami trzech otworów różnej wielkości - kształtowanie pojęć: duża, średnia, mała.

  7. Dopasowywanie bombek: czerwonych i niebieskich do właściwych choinek. Każda choinka ma przypiętą bombkę w innym kolorze.

  8. Tworzenie choinki z dłoni dzieci - odbijanie pomalowanych na zielono dłoni na białym brystolu.

  9. Wysłuchanie wiersza - zagadki H. Ożogowskiej pt. „Kto to?”.
    Na podwórku już od rana, dziwny gość zawitał.
    Nie rusza się, nic nie mówi, o nic się nie pyta.
    Twarz okrągła, nos - kartofel, oczy dwa węgielki.
    Szyi nie ma, nóg nie widać, a jak beczka wielki.
    Koszyk stary jak kapelusz ma na czubku głowy.
    Któż to taki? Czy już wiecie? To bałwan śniegowy!

  10. „Rysowany wierszyk” pt. „Bałwanek”.
    Zrobię kulę, zrobię dwie, skleję i trzymają się!
    Trzecia kula - oto głowa - i figurka już gotowa!
    Oczy - czarne plamki dwie.
    Prosty nos, buzia w skos i fajeczka żarzy się.
    Rózga, czapka nieco krzywo i skończone nasze dziwo.

  11. Wspólne wykonywanie bałwana na narysowanym szablonie ze skrawków porwanego wcześniej papieru i kolorowej bibuły.

  12. Zakończenie zajęć. Podziękowanie dzieciom za udział. Wspólne zaśpiewanie kolędy.


