Scenariusz zajęcia w grupie 6-latków
Temat: „W Bajkolandii” - zabawy czytelnicze
Cele:
kształcenie intelektualnego i emocjonalnego stosunku do książki jako źródła przeżyć
i wiedzy;
rozwijanie twórczego myślenia i twórczej ekspresji ruchowej;
doskonalenie umiejętności czytania wyrazów i zdań ze zrozumieniem;
kształcenie umiejętności współpracy w grupie;
budzenie zadowolenia z posiadanych umiejętności, wzmacnianie pozytywnej samooceny;
inspirowanie zainteresowań czytelniczych;
kreślenie znaków literopodobnych oraz kształtu liter małych i wielkich;
Metody:
podająca - instrukcja, ilustracje
poszukująca - ćwiczenia twórczego myślenia
ekspresyjna - elementy dramy
praktycznego działania - ćwiczenia
Formy:
zbiorowa
grupowa
indywidualna
Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze: alfabet ruchomy, piłeczka, sztalugi, obręcze, znaczki w czterech kolorach, napisy, koperty z wyrazami i zdaniami do pracy indywidualnej, puzzle do ułożenia, kartony, zdania do odczytania, klej, kredki, zakładki, płyta CD.
Przebieg spotkania:
Zabawa integracyjno-powitalna w kręgu:
„Jak to miło i wesoło, gdy czytamy wszyscy w koło
czytam ja, czytasz ty, mama z tatą no i my!”.
Rozmowa: Co miłego, co dobrego ...
Wprowadzenie do zajęcia poprzez zagadkę:
„Choć nie ma zamka ani kluczyka
często otwierasz ją i zamykasz.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
wierszyków, bajek i opowieści.
Lista atrybutów - „Książka jest...”
Burza mózgów - „Co można znaleźć w książce...?”
Ćwiczenia z Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona (muz. wesoła i relaksacyjna).
Rozszyfrowanie hasła poprzez zabranie co trzeciej litery (BAJKOLANDIA).
Podział na grupy wg kolorów znaczków i układanie bajkowych obrazków z puzzli.
Odszukanie i przyporządkowanie tytułu bajki.
„Bajkowe skojarzenia” - wybieranie wyrazów lub zwrotów pasujących do danej bajki (praca indywidualna).
Zabawy dramowe - „W krainie bajkowych postaci i przygód”.
Praca indywidualna przy stolikach na różnym poziomie (przeczytaj zdanie i zilustruj je).
Sprawdzenie poprawności wykonania zadań.
Wręczenie zakładek do książki „Potrafię pięknie czytać” i ozdabianie wzorami literopodobnymi oraz literami wielkimi i małymi wg pomysłowości dzieci.
Pożegnanie:
„Miło wszystkim tutaj było
i radości nam przybyło.
Czas pożegnać wszystkich w koło
i uśmiechnąć się wesoło”.