mgr Andrzej Gebel
Gimnazjum w Liczu
KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ
przeprowadzonej w dniu 17 października 2000 r.
Temat lekcji: Rodzina podstawową grupą społeczną.
KLASA: I b gimnazjum
CELE:
uświadomienie uczniom roli rodziny w życiu człowieka
wzmocnienie u uczniów poczucia więzi z rodziną
zrozumienie przez uczniów własnego miejsca w rodzinie.
METODY:
metoda wolnych skojarzeń - uzupełnianie zdań
praca w małych grupach
metoda trybunału.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
arkusze papieru
flamastry
Phipher M.: Bezpieczny dom, dlaczego warto walczyć o rodzinę.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Metodą wolnych skojarzeń uczniowie starają się dokończyć zdanie: Rodzina to...
Uczniowie w czteroosobowych zespołach pracują nad sformułowaniem praw i obowiązków poszczególnych członków rodziny.
Przedstawiciele zespołów prezentują wyniki pracy. Wnioski zapisują na arkuszach papieru. Na podstawie zapisów można będzie określić różne modele funkcjonowania rodziny.
Metoda trybunału. Uczniowie wyłaniają sędziego, prokuratora, obrońcę i ławników. W dwóch kolejnych symulacyjnych procesach uczniowie dążą do rozstrzygnięcia, który ich zdaniem model rodziny: „tradycyjna” czy „rodzina partnerska” i dlaczego ma przewagę nad drugim. Czy jednoznaczne rozstrzygnięcie jest możliwe? Każdy z biorących udział w procesie może skorzystać z głosu doradców.
W podsumowaniu wyeksponować problemy odpowiedzialności wszystkich członków rodziny za prawidłowe jej funkcjonowanie oraz znaczenia rodziny kształtowania się więzi i nabywania postaw społecznych.
Ocena uczniów najbardziej zaangażowanych na lekcji.