Scenariusz zajęcia - Edukacja Środowiskowa
SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ Z ZAKRESU ETYKI ŚRODOWISKOWEJ
TEMAT: DRZEWA WOKÓŁ NAS
Przedstawiona propozycja zajęć edukacyjnych jest skierowana do grupy dzieci 6-letnich. Zakładam, że dzieci w wielu codziennych sytuacjach uczą się rozpoznawanie drzew, a wręcz robią to w sposób naturalny podczas spacerów i pobytu w parku czy w lesie.
Cele:
- rozbudzanie zaciekawienia światem przyrody
- zapoznanie dzieci z rolą drzew w przyrodzie
- rozpoznawanie i nazywanie drzew
- dobieranie liści do drzew, z których pochodzą
- przekazywanie własnych przeżyć za pomocą różnych środków wyrazu
- doskonalenie umiejętności formułowania dłuższych wypowiedzi
- zachęcanie dzieci do stawiania pytań
Środki wspomagające:
plansze przedstawiające drzewa, książki, albumy, nt. drzew, czasopisma, papier, kredki, znaczki identyfikacyjne w czterech kolorach (Żółty, zielony, biały, pomarańczowy), muzyka relaksacyjna „Odgłosy Lasu”, tekst opowiadania, suszone liście.
Przebieg:
1. Muzyka relaksacyjna „Odgłosy lasu”, nauczycielka zaprasza dzieci do wysłuchania opowiadania I. Panfil „Drzewo”.
Na moim podwórzu rośnie ogromne drzewo. Ma gruby pień i wielką koronę z gałęzi. Codziennie widzę drzewo przez okno i przyjaźnię się z nim od lat. Rano zawsze mówię mu „dzień dobry”, a ono porusza na powitanie gałązkami.
Przez całe lato drzewo szumi zielonymi liśćmi i grzeje w cieple słońca. Liście zaglądają do mojego okna i drżą na wietrze. Wieczorami słucham ich piosenek. Szemrzą i szeleszczą ciche melodie i kołysanki. Rano budzi mnie inna muzyka. To ptaki, które mieszkają na drzewie, śpiewają swoje wesołe, dźwięczne piosenki. Przefruwają z gałęzi na gałąź i łopoczą skrzydłami. Latem drzewo jest radosne i roztańczone. Kąpie się w słońcu i ciepłych deszczach. Wyciąga gałęzie do chmur, kiedy nadchodzi burza. Popołudniami kołysze w swych objęciach senne, kosmate trzmiele. Wydaje mi się, że każdy listek uśmiecha się do błękitnego nieba. A potem nadchodzi jesień. Dni robią się krótsze. Poranki wstają szare i mgliste, a wieczorami jest coraz chłodniej. Niektóre ptaki wyprowadzają się z gałęzi drzewa. Lecą w daleki świat, tam, gdzie jest ciepło i słonecznie. Liście powoli żółkną i brązowieją. Czasami jeszcze złocą się w promieniach słońca, ale częściej mokną na jesiennym deszczu. Deszczowe krople grają smętne melodie, a drzewo wydaje się senne i zmęczone. Kiedy wieje silny wiatr, kolorowe liście sfruwają z gałęzi, tańczą, wirują i spływają naziemię. Zdarza się, że żółtobrązowy łaciaty listek wpada przez okno do mojego pokoju. Chowam go wtedy do książki, żeby się ususzył.
Im bliżej zimy, tym mniej liści wisi na drzewie. Odlatują już ptaki, aż nadchodzi taki dzień, że na gałęziach nie ma ani jednego listka. Wtedy drzewo wzdycha głęboko i zapada w długi zimowy sen. Śnieg otula jego gałęzie futrzanymi czapkami i kołnierzami. A drzewo śpi i odpoczywa. Nie budzi go krakanie wron i gawronów, które przysiadają na gałęziach. Nie budzą go odgłosy dzieci lepiących bałwanki. Nie budzą go nawet śnieżyce, zawieruchy i mroźne wichry.
Czasami z najcieńszych gałązek zwisają kryształowe sopelki i drzewo nawet nie wie, jak pięknie wygląda. Patrzę na nie przez okno i chociaż wiem, że śpi, mówię mu codziennie „dzień dobry”. Cichutko to mówię, żeby nie zakłócać jego marzeń, ale wierzę, że mnie słyszy. I myślę, że śni jasny sen o wiośnie, o słońcu i młodych listkach. Śni o ptakach, które wracają z ciepłych krain, żeby założyć w gałęziach nowe gniazda. Dobranoc moje drzewo, spij spokojnie. Odpoczywaj i zbieraj siły na wiosenne przebudzenie.
2. Rozmowa na temat treści:
- Czy człowiek i drzewo mogą się przyjaźnić?
- Co człowiek może zrobić dla drzewa?
- Co drzewo daje człowiekowi?
- Jakie przedmioty, których codziennie używacie są zrobione z drzewa?
- Czego potrzebuje drzewo, aby żyć?
- A gdyby z drzewa nie było żadnych korzyści, to powinniśmy o nie dbać?
3. Zabawa „Cztery pory roku”
Dzieci losują znaczki w czterech kolorach i dzielą się na zespoły:
żółty - lato zielony - wiosna biały - zima pomarańczowy - jesień
Zadanie do wykonania: wysłuchaliście opowiadania o życiu drzewa w czterech porach roku, spróbujcie namalować drzewo o takiej porze roku, jaki wylosowaliście znaczek. Zwróćcie uwagę, jak drzewo wygląda o tej porze roku, jakie zwierzęta je odwiedzają, jak wygląda otoczenie dookoła niego.
Na zakończenie dzieci opowiadają w kilku zdaniach o tym, co namalowały.
4. Zabawa dydaktyczna „Szumi las”
Wybrane dziecko chodzi po kole mówić słowa wyliczanki:
Szumi las, śpiewa las
Wymień drzewo, jakie znasz ...
Dziecko, na którym zatrzymały się słowa wyliczanki podaję nazwę drzewa, a następnie próbuje je odnaleźć wśród zawieszonych ilustracji. Może zdarzyć się, że wymienionego drzewa nie będzie wśród ilustracji, wtedy nauczycielka informuje o tym dzieci.
5. Działanie nt. „Dobieramy liście”
Nauczycielka : w trakcie jesiennych spacerów zbieraliśmy liście, które przechowywaliśmy w książkach lub pod dywanem. Dzisiaj to wszystko zgromadziłam i nadszedł czas, aby przypomnieć sobie, do jakiego drzewa te liście należały. Dzieci oglądają zebrane liście (dębu, klonu, kasztanowca, lipy, brzozy, grabu, buku) i próbują je umieść przy odpowiedniej ilustracji drzewa.
Jeśli występują trudności, dziecko szuka w książce pt. „Drzewa naszych lasów”.
6. Burza mózgów „Dlaczego warto sadzić drzewa ...?
Na dużym kartonie narysowane jest drzewo. Dzieci podają swoje propozycje „Dlaczego warto sadzić drzewa ...?” a nauczycielka zapisuje je na kartonie dookoła drzewa.
7. Refleksja na temat zajęcia „Które drzewo podoba ci się najbardziej i dlaczego ...?” - przy muzyce relaksacyjnej „Odgłosy lasu”.