Scenariusz
zajęć logorytmicznych
dla klas I
Temat: „Jesienią w lesie”
Termin: listopad 2006
Uczestnicy: uczniowie klas I
Miejsce: galeria „Za drzwiami”
Funkcje: profilaktyczno - doskonaląca; terapeutyczno - korekcyjna; wychowawcza;
uspołeczniająca
Cele: uwrażliwienie dzieci i zwrócenie ich uwagi na zjawiska wspólne dla muzyki
i mowy tj. rytm, tempo, wysokość dźwięku (melodię), akcent, frazowanie
i artykulację; kształtowanie koncentracji uwagi, poczucia rytmu, nauka rytmicznego mówienia.
Środki dydaktyczne: keybord, magnetofon, płyty CD, koce, wizytówki dla każdego
dziecka
Czas zajęć: 45 minut
Przebieg zajęć:
1. Powitanie - improwizacja muzyczno - ruchowa; zapoznanie uczniów z sygnałami
muzycznymi, które obowiązywać będą podczas trwania zajęć.
2. Zabawa dźwiękonaśladowcza - dzieci naśladują szum drzew - ręce w górze, ciągle
wymawiają głoskę SZ
3. Zabawa z zastosowaniem tekstu - dzieci chodzą po sali w różnych kierunkach
mówiąc tekst:
Spadły z drzewa liście trzy
Czerwony, brązowy , żółty
Czerwony - stop: brązowy - przysiad, żółty - wyprost
4.Zabawa ruchowa przy muzyce - dzieci ruchem przedstawiają wirujące, spadające
liście.
5. Ćwiczenie kształtujące koncentrację uwagi z zastosowaniem elementów kinezjologii
edukacyjnej - dzieci odnajdują swoje pary i stają naprzeciwko siebie - wykonują
ćwiczenia naprzemienne z jednoczesnym wymawianiem słów: czerwony, brązowy,
żółty dzieląc je na sylaby.
6. Nauka piosenki „Posypały się listeczki”
Posypały się listeczki dookoła.
To już jesień te listeczki z wiatrem woła.
Lecą liście, lecą z klonu i kasztana.
Będą z liści bukieciki złote dla nas.
Nazbieramy, postawimy na stoliku,
Będzie radość z tych pachnących bukiecikó
7. Zabawa dżwiękonaśladowcza w parach - improwizacje dzieci
„Wrony”
Siadły wrony na parkanie
zaczynają narzekanie: kra, kra, kra
kro, kro, kro
kre, kre, kre
kru, kru, kru
kry, kry,kry
8. Zabawa słowno - rytmiczno - ruchowa „Mucha i wąż” - dzieci biegają po obwodzie
koła, mówią rytmicznie tekst naśladując muchę i węża:
Mucha bzyczy: bzy, bzy, bzy (2 razy)
A wąż syczy :ssssssssssssssss (przysiad)
9. Relaks. Rozsypka. Leżenie na plecach - wyciszenie
Leżysz na błękitnej chmurce,
Twoje ciało miękko na niej spoczywa.
Leżysz i łagodnie płyniesz z chmurką.
Oddychasz spokojnie. Rozluźniasz się . Płyniesz.
Przeciągasz się.
10. Zakończenie zajęć -- Misiaczki - podziękowania - każdy z każdym.
Temat: Wiosenny spacer.
Cele ogólne:
rozwijanie wrażliwości słuchowej,
rozwijanie różnych form ekspresji,
rozwijanie zainteresowań muzycznych i plastycznych,
Cele szczegółowe:
Dziecko
potrafi naśladować głosy wiejskich zwierząt,
rozpoznaje i nazywa instrumenty perkusyjne,
zna technikę gry na wybranych instrumentach perkusyjnych,
potrafi ilustrować muzykę,
Metody: zabawa integracyjna, opowiadanie, wiersz, zabawa ruchowa, masaż relaksacyjny, działań praktycznych, drama,
Środki dydaktyczne: napisy zwierząt: kogut, krowa, owca, kura,
kaseta z odgłosami zwierząt, emblematy kaczek, instrumenty perkusyjne, emblemat słońca z uśmiechniętą buzią i ze smutną buzią.
Przebieg:
1.Wszyscy się witamy - zabawa integracyjna
Dzieci stają w kręgu
Wszyscy pięknie się witamy Dzieci kłaniają się.
i do kręgu zapraszamy. Podają sobie ręce.
2. Rozpoznawanie głosów zwierząt odtworzonych z kasety magnetofonowej.
3. Kaczka i kaczuszki - ćwiczenie oddechowe
Na makiecie jeziora położone papierowe kaczuszki. Mama kaczka jest na brzegu jeziora. Dzieci dmuchają na kaczuszki tak, by przesuwały się i znalazły się tam, gdzie ich mama.
4. Zwierzęta z podwórka - zabawa z elementem dramy
Dzieci otrzymują kartki z napisami: kogut, krowa, owca, kura. Odczytują je. Dzieci mające takie same napisy łączą się w grupy. Każda grupa stara się ruchem i głosem naśladować odczytane z nazwy zwierzę.
5. Masaż relaksacyjny
Dzieci siadają w parach, jedno za drugim. Masowanie pleców.
Słońce świeci, słońce świeci - ruchy koliste rozcierające
przez podwórko idą dzieci, - uderzanie na przemian piąstkami po plecach,
Słońce świeci, świeci słońce, - ruchy koliste rozcierające
są tam kury w piasku grzebiące. - robią z rąk grabki i „grabią” nimi plecy
Biegnie piesek, - uderzają szybko opuszkami palców,
idzie krowa, - uderzanie prawej i lewej ręki
zaczynamy znów od nowa.
6. Skoki konika - zabawa ruchowa
Dzieci naśladują konika: skaczą, przebiegają z miejsca na miejsce w różnych kierunkach. Na sygnał zatrzymują się w miejscu.
7. Wiosenny spacer - opowiadanie nauczyciela
Pewnego dnia konik wybrał się na spacer. Cicho szumi wiatr. Drzewa poruszają się na wietrze. Nagle zrywa się silny wiatr. Zaczyna padać deszcz. Drzewa mocno kołyszą się. Deszcz pada coraz większy. Głośno dudni o ziemię. Konik szybko biegnie. Po chwili deszcz zmniejsza się. Przestaje padać. Wychodzi słoneczko, wiatr cichnie. Konik spokojnie wraca do stajni.
8. Ilustracja muzyczna opowiadania Wiosenny spacer
Dzieci z pomocą instrumentów perkusyjnych tworzą ilustrację muzyczną opowiadania.
9. Malowanie ilustracji do opowiadania Wiosenny spacer
10. Ewaluacja zajęć : Jest mi wesoło, jest mi smutno
Sala podzielona jest na 2 części. Jedna część oznaczona jest emblematem uśmiechniętego słoneczka, druga smutnego. Dzieci stoją na środku sali. Przechodzą na wybraną stronę sali, która określa ich stan emocjonalny
Temat: Uważnie patrzę i słucham.
Cele ogólne:
doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej,
poznanie własnych możliwości.
Cele szczegółowe:
Dziecko
dokonuje analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej wyrazów,
dostrzega różnice i podobieństwa w obserwowanych przedmiotach,
właściwie reaguje na zwycięstwo i porażkę,
Metody: zabawa ruchowa, działań praktycznych, zabawa dydaktyczna,
niedokończonych zdań.
Środki dydaktyczne: instrumenty perkusyjne, karta pracy, zestaw rysunków,
rozsypanka wyrazowa.
Przebieg:
1.Zabawa Krasnoludki i wielkoludy
Dzieci przy dźwiękach tamburyna chodzą na palcach jak krasnoludki, a przy dźwiękach bębenka jak wielkoludy, mocno uderzając stopami o podłogę.
2.Zabawa Policz i podskocz
Nauczyciel uderza w bębenek. Wskazane dziecko podskakuje tyle raz, ile było uderzeń, głośno przy tym licząc.
3.Zabawa Dokończ
Nauczyciel zaczyna mówić, dzieci kończą podając odpowiednie porównanie.
silny jak... mądry jak... wesoły jak... pracowity jak...
4.Zabawa Pokaż rysunek
Wskazane dziecko pokazuje rysunek:
kasa - kasza, tacka - taczka, nos - sos, półka - bułka,
dróżka - gruszka, zebra - żebra, pasek -piasek, nosze - noże.
5.Ćwiczenie Ułóż w pary
Każde dziecko otrzymuje rozsypankę wyrazową.
Układa w pary wyrazy, które zaczynają się tą samą sylabą.
Kartoniki układa jeden pod drugim.
nora koza woda mama kasa
noga kosa wozy mapa kara
6.Ćwiczenie logorytmiczne Drzewa
Dzieci powtarzają za nauczycielem wierszyk. Wykonują ruchy zgodnie z treścią wiersza.
Koło małe, koło duże,
głowa prosto, ręce w górze.
Ręka prawa, ręka lewa,
tak kołyszą się nam drzewa.
5.Ćwiczenie klasyfikacyjne Taki sam
Dzieci otrzymują kartę pracy. Znajdują takie same obrazki i kolorują je.
6.Ewaluacja zajęć
Dzieci siadają w kole. Zastanawiają się, co było ważnego tego dnia, co zabiorą ze sobą do domu. Kolejno mówią: Pakuję swoją walizkę i wkładam do niej...