Konspekt lekcji
Temat lekcji: W Egipcie faraonów.
Klasa: Ic Gim.
Data: 03.10.2011
I. Założenia metodyczne
1. Cele lekcji:
Poziom I - Wiadomości
Kategoria A - uczeń zna, wie, pamięta:
- nazwy geograficzne: Egipt Górny, Egipt Dolny, Nil, Syria, Fenicja, Nubia;
- postacie: Totmes III( 1458-1425r p.n.e.) Ramzes II (1279-1213 r p.n.e.);
- pojęcia: „dar Nilu”, faraon;
- fakty: Państwo Egipskie istniało od XXXw. p.n.e. do I w p.n.e. Szczyt swojej potęgi osiągnęło w XIIIw. p.n.e. za panowania Ramzesa II.
Kategoria B - uczeń rozumie:
-dlaczego Nil był tak ważny dla Egiptu,
- jak wyglądała struktura społeczeństwa egipskiego,
- jak traktowano faraonów,
- czym zajmowali się urzędnicy,
Poziom II - Umiejętności
Kategoria C - stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych - uczeń potrafi:
- wskazać na mapie położenie Egiptu,
- wskazać na mapie najważniejszą rzekę w Egipcie,
- wyjaśnić jak wygląda ujście Nilu,
- wyjaśnić, jak nazywamy władców Egiptu,
- wymienić grupy społeczne, które składały się na społeczeństwo egipskie,
- wymienić najsłynniejszego władcę Egiptu - Ramzesa II.
Kategoria D - stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych (problemowych) - uczeń potrafi:
- opisać szczegółowo strukturę społeczeństwa egipskiego, wymieniając, kto jakie ma kompetencje.
Poziom III - Kształcone postawy i przekonania
Kategoria E, F - uczeń ma świadomość:
- jak funkcjonowało państwo starożytnego Egiptu.
- jaka funkcję spełniał faraon.
2. Środki dydaktyczne:
- podręcznik „Śladami przeszłości kl.1” str. 29-31;
- mapa „Afryka i Bliski Wschód”;
- oś czasu.
3. Metody nauczania:
- praca pod kierunkiem nauczyciela w oparciu o podręcznik;
- praca z mapą, osią czasu.
- opis;
- rozmowa nauczająca;
4. Zasady nauczania:
- zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa uczniów;
- zasada trwałości wiedzy.
5. Forma pracy:
- zbiorowa;
- indywidualna.
Struktura i opis lekcji
Fazy lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
I Wprowadzenie |
1.Czynności organizacyjne: Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności.
2.Rekapitulacja wtórna. Nauczyciel zadaje pytania: - Kiedy powstało miasto Babilon? Wskaż na mapie - Kto był najsłynniejszym władcą Babilonii? - W którym wieku panował Hammurabi? - Czego dokonał Hammurabi? - Czym charakteryzowało się prawo Hammurabiego? - Kto rządził w Babilonii w VI w. p.n.e. - Jaki charakter miała religia Babilońska? - Kiedy powstało państwo Asyryjskie? Wskaż na mapie.
3.Wprowadzenie tematu. Dzisiaj porozmawiamy sobie o kolejnym z państw. Leży ono w północnej Afryce. Jakie to państwo i kto w nim mieszkał dowiemy się na lekcji, której temat brzmi: „W Egipcie faraonów”. Nauczyciel zapisuje temat na tablicy. |
Uczniowie przygotowują się do lekcji.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie zapisują temat do zeszytu. |
II Rozwiniecie |
4.Nauczyciel opowiada uczniom o tym, że w Egipcie panowały warunki naturalne zbliżone do tych w Mezopotamii. Nauczyciel zadaje pytanie: - Jaka jest główna rzeka Egiptu? Wskaż ją na mapie. Nauczyciel mówi, że wzdłuż Nilu uprawiano ziemię. Poleca przeczytanie fragmentu z podręcznika „Nil - Serce Egiptu” str. 29. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania: - Kiedy wylewał Nil? - Kiedy chłopi mogli rozpocząć prace polowe? - Kiedy odbywały się żniwa? Nauczyciel przypomina, że podobnie jak na terenie Mezopotamii budowano kanały nawadniające. Zadaje pytania: - Do czego służyły kanały nawadniające? - Jak inaczej nazywamy takie kanały? Nauczyciel poleca uczniom analizę mapki str.29. Zadaje pytanie: - W jaki sposób podróżowano w Egipcie? - Jakie krainy weszły w skład Egiptu podczas panowania Totemesa III (1458-1424r p.n.e.) - W którym wieku panował Totemesa III? Wskaż na osi czasu. Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów. Tłumaczy, dlaczego Egipt nazwany jest „darem Nilu” Poleca zapisanie notatki do zeszytu: Główną rzeką w Egipcie jest Nil. Wzdłuż tej rzeki uprawiano ziemię. Do nawadniania pól budowano kanały nawadniające. Nil był głównym szlakiem komunikacyjnym. Dzięki wylewom Nilu, uzyskiwano wysokie plony, stąd Egipt nazywamy „darem Nilu” 5.Nauczyciel mówi, że początkowo nad Nilem istniały dwa królestwa. Nauczyciel poleca analizę mapki str.29. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania: - Gdzie leży Egipt Górny? - Gdzie leży Egipt Dolny? - Jaki kształt ma ujście Nilu? Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi.
6. Nauczyciel poleca przeczytanie fragmentu „Faraon władcą Egiptu” str.30. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania: - W którym wieku Egipt Górny połączył się z Egiptem Dolnym? - Jak nazywamy króla Egiptu? - Jak traktowano Faraonów? - Czym zajmowali się chłopi, gdy wylewał Nil? Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi. Poleca zapisać do zeszytu: Państwo Egipskie zjednoczyło się ok. 3 tys. p.n.e. Władcą Egiptu jest Faraon.
7. Nauczyciel poleca analizę schematu przedstawiającego, strukturę społeczeństwa egipskiego. Ukierunkowuję pracę uczniów zadając pytania: - Kto nie posiadał żadnych praw w państwie? - Jaka grupa społeczna była najliczniejsza w starożytnym Egipcie? - Kogo rekrutowano na żołnierzy? - Jakie oddziały występowały w armii egipskiej? - Kto umiał pisać i liczyć? - Czym zajmowali się kapłani? - Kto reprezentował Faraona? - Jaką funkcję spełniał Faraon w Egipcie? Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów. Rysuje na tablicy schemat przedstawiający strukturę społeczeństwa egipskiego. Poleca przepisanie go do zeszytu.
8.Nauczyciel poleca przeczytanie fragmentu: „Urzędnicy” str.31. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania: - Czym zajmowali się urzędnicy? - Kto stanowił najliczniejszą grupę wśród urzędników? - Czym zajmowali się pisarze? Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów. Poleca zapisać do zeszytu: Urzędnicy zajmowali się poborem podatków i nadzorem budowli. Najliczniejszą grupa urzędników to pisarze. Zajmowali się oni finansami, kontrolą magazynów i spisami ludności.
9.Nauczyciel mówi, że najbardziej wykształcona grupa społeczna byli kapłani. Znali matematykę i astronomie oraz umieli pisać i czytać. Potrafili dokładnie przewidzieć wylewy Nilu. Poleca przeczytanie fragmentu „Kapłani” str.31. Zadaje pytania: - Kto jest najwyższym kapłanem egipskim? - Z czego utrzymywali się kapłani? - Co składano na ofiarę bogom? - Gdzie żyli najbardziej wpływowi kapłani Egiptu? Wskaż na mapie. Nauczyciel poleca zapisać do zeszytu: Kapłani byli najbardziej wykształceni w Egipcie. Potrafili przewidzieć, kiedy wyleje Nil. Odgrywali ważną role w państwie.
10. Nauczyciel opowiada o tym, że dzięki swemu położeniu nie był tak narażony na ataki wroga jak Mezopotamia. Państwo Egipskie przetrwało ok. 3 tys. lat. Szczyt swojej potęgi Egipt osiągnął za panowania Ramzesa II (1279-1213 p.n.e.) Nauczyciel zapisuje lata panowania faraona na tablicy. Zadaje pytanie: - W którym wieku panował Ramzes II? Wskaż na osi czasu. Nauczyciel mówi, że Egipt upadł w 31 r. p.n.e. na wskutek ekspansji rzymskiej. - Określ lata, w których istniało państwo Egipskie? Wskaż na osi czasu. Nauczyciel poleca zapisać do zeszytu: Egipt szczyt potęgi osiągnął w XIII w p.n.e. za panowania Ramzesa II. Państwo upadło w 31 r. p.n.e. pod wpływem rzymskim. |
Uczniowie słuchają.
Uczniowie odpowiadają i wskazują na mapie.
Uczniowie czytają.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie analizują.
Uczniowie odpowiadają i wskazują na osi czasu.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie zapisują.
Uczniowie analizują.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie czytają.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie zapisują.
Uczniowie analizują.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie zapisują.
Uczniowie czytają.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie zapisują.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie czytają.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie zapisują.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie odpowiadają i wskazują na osi czasu.
Uczniowie słuchają.
Uczniowie odpowiadają i wskazują na osi czasu.
Uczniowie zapisują.
|
III Podsumowanie |
12. Rekapitulacja pierwotna. Nauczyciel zadaje pytania uczniom: - Jaka jest główna rzeka Egiptu? - Czemu Egipt nazywany jest „darem Nilu” ? - Kiedy zjednoczyło się państwo egipskie? - Kto panował w Egipcie? - Wymień z jakich grup ludności składało się społeczeństwo Egipskie? - Kiedy istniał starożytny Egipt?
13. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.
14. Zadanie domowe: Nauczyciel poleca przygotować materiał z dzisiejszej lekcji znajdujący się w podręczniku. |
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie zapisują zadanie domowe. |