Być dobrym dla siebie, różna tematyka


Scenariusz zajęć opiekuńczo-wychowawczych z wykorzystaniem metod aktywizujących

TEMAT: Być dobrym dla siebie - wzmacnianie poczucia własnej wartości.

CELE ZAJĘĆ:

SPODZIEWANE EFEKTY:

Uczeń:

PODSTAWOWE TREŚCI:

POMOCE DYDAKTYCZNE:

METODY:

FORMY PRACY:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZĘŚĆ WSTĘPNA (WPROWADZAJĄCA)

Na obraz siebie składa się szereg elementów, których właściwy dobór i zrozumienie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie.

Pierwszym z nich jest tzw. wyobrażenie o własnym ciele, a więc to, jak postrzegamy nasze ciało. W skład tego wyobrażenia wchodzą dwa komponenty: poznawczy, obejmujący percepcję wielkości i kształtu, oraz afektywny, związany z uczuciami, jakie żywimy wobec własnego ciała. Wyobrażenia naszego ciała są ważnym aspektem ogólnego obrazu własnej osoby, a co za tym idzie, poczucia własnej wartości. Istnieje silna presja, aby dostosować się w tej kwestii do wymogów otoczenia; jeśli się to nie udaje jednostka zaczyna traktować własne ciało nie jak przyjaciela, ale jak wroga.

Poprzez zrozumienie własnych fizycznych niedoskonałości i ich akceptację jednostka uczy się budować prawidłowy obraz siebie oraz dąży do samoakceptacji.

Często zdarza się, że czujemy się bezwartościowi, samotni, mamy w sobie poczucie winy, żalu, wstydu, niespełnienia. Mamy uczucie, że życie nie przynosi nam tego, co innym
a co nam się też należy. Zadajemy sobie pytanie - dlaczego, choć we wszystko wkładamy tyle energii i wysiłku efekty zdają się niewspółmierne? To znak, że musimy postarać się poznać, zrozumieć siebie, odnaleźć poczucie własnej wartości a tym samym drogę ku pełniejszemu
i bardziej radosnemu życiu.

Poczucie własnej wartości formuje się w rezultacie uogólnienia doświadczeń dotyczących naszej osoby. Pierwotnym ich źródłem są rodzice, później rówieśnicy, nauczyciele oraz bliższe i dalsze otoczenie. W zależności od stopnia aprobaty i dezaprobaty innych ludzi poczucie własnej wartości może ukształtować się jako zaniżone, zawyżone lub adekwatne.
Osoby, które mają małe poczucie własnej wartości znajdują się w walce same z sobą - mają one żal do losu, że poskąpił im takich a takich cech, obdarzył gorszą urodą lub rodzicami niezbyt, jak na ich gust udanymi. Niezadowolenie z siebie jest siłą, która może stymulować rozwój, lecz gdy przekroczy pewne granice hamuje go, bo kieruje naszą energię na jałowe przeżywanie samoudręki. Wielkie znaczenie ma wobec tego poprawna samoocena, gdyż np. osoby o zawyżonej samoocenie podejmują się zadań, którym nie potrafią sprostać, a osoby, które siebie nie doceniają niepotrzebnie rezygnują z wielu szans rozwoju. Faktem jest, iż często poczucie niższości może narzucać nam sama cywilizacja europejska, która kultywuje ducha współzawodnictwa tj. wyścig wiedzy, sprawności fizycznej, wydajności pracy, urody.
Z filozoficznego punktu widzenia każdy człowiek jest wartością bezwzględną, dającą mu równe prawa ze wszystkimi ludźmi niezależnie od kwalifikacji i zasług osobistych.
Każdy z nas zasługuje na szacunek, powinniśmy więc umieć szanować samych siebie.

Dzisiejsze zajęcia mają za zadanie dostarczyć Wam doświadczeń, które pomogą
w budowaniu adekwatnego, zdrowego poczucia własnej wartości.

WŁAŚCIWA CZĘŚĆ ZAJĘĆ

DRZEWO DECYZYJNE

Każdego dnia warto myśleć o sobie pozytywnie. Każdy z nas ma bowiem cechy charakteru, pewne umiejętności i talenty a także cechy wyglądu zewnętrznego, z których może być dumny i zadowolony. Nasza samoocena ma wpływ na to jak się zachowujemy, jakich wyborów dokonujemy. Pozytywne uwagi ze strony innych otaczających nas ludzi,
a także pozytywne myślenie o sobie samym wzmacniają wiarę we własne możliwości. Na szacunek do siebie samego mają ogromny wpływ informacje zwrotne, jakie otrzymujemy od innych i dlatego tak istotna jest ciepła, pozytywna atmosfera panująca w grupie.

ĆWICZENIE 1 - „Filiżanki”

Uczestnicy otrzymują kubek oraz coś czym można kubek napełnić np. kasza. Prowadzący odczytuje tekst: „Wyobraźmy sobie nasze poczucie własnej wartości jako kubek. Kiedy jesteśmy z siebie zadowoleni nasz kubek jest pełny. Kiedy jesteśmy niezadowoleni jest pusty. Nasz kubek może być napełniony przez innych ludzi, kiedy mówią o nas dobrze. Z kolei my możemy napełniać ich kubki, mówiąc dobrze o nich. Kubki opróżniają się jeżeli mówimy
o innych rzeczy złe lub bolesne. Jeśli ciągle będziemy opróżniać kubki innych, nasze też nie będą napełnione. Kiedy mówimy komuś coś dobrego, ale sami w to nie wierzymy, nie napełniamy jego kubka
. Człowiek ten słucha nas, ale do jego kubka nic nie wpada”. Przez chwilę rozmawiamy na temat tekstu. Następnie uczestnicy napełniają kubki innych osób, wypowiadając o nich pozytywne stwierdzenia i przesypując część zawartości swoich kubków. Dzielimy się refleksjami z udziału w tym ćwiczeniu:

ĆWICZENIE 2 - „Dary czterech wróżek”

Uczestnicy otrzymują kartę pracy przedstawiającą 4 wróżki. Do każdej z wróżek dochodzi „chmurka” wewnątrz której jest tekst niedokończonego zdania. Celem tego ćwiczenia jest rozwijanie własnych przymiotów. Każdy uzupełnia niedokończone zdania:

Dzielimy się odczuciami związanymi z tym ćwiczeniem:

ĆWICZENIE 3 - „Dopakuj walizkę”

Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy - ilustrację walizki. Prosi uczniów, aby wewnątrz walizki wpisali jakąś swoja umiejętność czy cechę przydatną grupie. Po „spakowaniu” walizki uczniowie proszą kolegów z grupy o dopakowanie jej. Podają kartkę o jedną osobę dalej. Następna osoba wpisuje na kartce to, co lubi, szanuje bądź podziwia w jej właścicielu. Rozmowa na temat wrażeń i tego, co nam daje to ćwiczenie:

Prowadzący zamyka ćwiczenie mówiąc: „Z taką walizką pewniej i bezpieczniej jest wejść
w życie”.

ĆWICZENIE 4 - „Dolewaj do pełnego dzbana”

Celem ćwiczenia jest zachęcenie do rozwijania mocnych stron własnej osobowości

i wzmacnianie poczucia własnej wartości. Uczniowie otrzymują kartę pracy. Na karcie jest 6 dzbanów. Każdy dzban oznacza jedną zaletę (podpisać pod każdym z nich). Uczestnicy zamalowują taką część dzbana, który odzwierciedla stopień, w którym posiadają daną cechę. Rozmowa na temat, jakie działania mogliby podjąć, aby wszystkie dzbany były pełne. Uczniowie dzielą się refleksjami i odczuciami z tego ćwiczenia.

ĆWICZENIE 5

Uczniowie podpisują swoim imieniem kartę ćwiczeń przedstawiającą postać, następnie w ręce i nogi wpisują:

w prawą rękę: jestem dobry(a) w....

w lewą rękę: w czym chcę być lepszy(a)....

w prawą nogę: w moim życiu ważne jest......

w lewą nogę: jakie jedno słowo chciałbyś (chciałabyś) usłyszeć od ważnej dla Ciebie osoby.....

Następnie uczniowie w grupkach wymieniają się swoimi postaciami nawzajem i wpisują każdej osobie jakąś zaletę, którą w niej dostrzegają.

ĆWICZENIE 6

Uczniowie wymieniają różne zalety a prowadzący zapisuje je na tablicy tak by się nie powtarzały; dalej każdy uczeń dostaje żetony (każdy po jednym) następnie podchodzi do tablicy i przykleja swój żeton obok takiej zalety, która wydaje mu się najważniejsza. W taki sposób grupa otrzymuje pewną hierarchię zalet.

ĆWICZENIE 7

Każdy uczeń w ciągu 10 min przygotowuje swoją wizytówkę tj. napis lub rysunek, który chciałby umieścić na swojej koszulce (T-shirt); ma to być pewnego rodzaju reklama siebie.
Potem następuje prezentacja wizytówek w trakcie kilkuminutowego spaceru po sali. Uczniowie mają możliwość sugerowania kolegom, co jeszcze mogliby dopisać na swojej wizytówce.

RUNDKA KOŃCZĄCA ZAJĘCIA- „Z czym kończysz zajęcia?”

Uczniowie określają swoje samopoczucie po zajęciach. Mówią, co im sprawiało radość a co było dla nich trudne. Które z ćwiczeń szczególnie się im podobało.

ZAKOŃCZENIE

Prowadzący czyta a następnie rozdaje uczniom 16 zasad, które pozwalają na zrozumienie swoich potrzeb i pozwalają na odkrycie swego prawdziwego „ja” („Prawa człowieka wiążące się z asertywnością” - Rees, Graham, 1993).

To proste !

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic


