elektrolity i nieelektrolity, dydaktyka, konspekty


temat lekcji: Elektrolity i nieelektrolity.

klasa: 2 gimnazjum

podręcznik: Chemia Nowej Ery J. Kulawik wyd. Nowa Era 2009

cele ogólne:

poznawcze: uczeń poznaje pojęcia: elektrolit, nieelektrolit, przewodnictwo elektryczne

wychowawcze: kształcenie aktywnego uczestnictwa w lekcji i posługiwania się zdobyta wiedzą, wykorzystanie zdobytej wiedzy w życiu

codziennym

psychomotoryczne: rozwijanie logicznego myślenia

Część lekcji

Czynności uczniów

Czynności nauczyciela

Środki dydaktyczne

Metody

Docelowe

Zadania

WSTĘPNA

Sprawdza pracę domową, w razie problemów pomaga w znalezieniu rozwiązania

Przypominają wiadomości z poprzednich lekcji: definicja mieszaniny, podają podział mieszanin oraz sposoby ich rozdzielenia.

Mieszanina - co najmniej dwie substancje zmieszane ze sobą w dowolnych proporcjach.

Rodzaje mieszanin: mieszanina jednorodna i mieszanina niejednorodna.

Sposoby rozdzielania mieszanin niejednorodnych: namagnesowanie, sedymentacja, dekantacja, sączenie.

Sposoby rozdzielania mieszanin jednorodnych: odparowanie, krystalizacja, destylacja, chromatografia.

Co to jest mieszanina?

Jakie znacie rodzaje mieszanin?

Podaj sposoby rozdzielania mieszanin niejednorodnych oraz mieszanin jednorodnych.

Słowno-naprowadzająca

Poznają temat lekcji.

Informuje uczniów że wodne roztwory niektórych substancji mogą przewodzić prąd elektryczny

Słowno-podająca

Zapisują temat lekcji.

Podaje i zapisuje na tablicy temat lekcji: Elektrolity i nieelektrolity.

Tablica.

Słowno-podająca

GŁÓWNA

Badają przewodnictwo różnych substancji

Uczniowie badają przewodnictwo zanurzając dwie elektrody w danym roztworze i obserwują czy świeci się żarówka co jest potwierdzeniem przewodzenia prądu:

- woda

- kwas solny

- zasada sodowa

- kwas siarkowy

- zasada wapienna

- siarczan potasu

- cukier

- chlorek sodu

- kwas octowy

Przeprowadza z uczniami doświadczenie.

Buduje obwód elektryczny z żarówką , elektrodą miedzianą i żelazną

Obwód elektryczny, roztwory substancji

Oglądowo-naprowadzająca

Podają obserwacje przy których roztworach zapala się żarówka a więc które przewodzą prąd elektryczny

Obserwacje: żarówka pali się przy badaniu kwasu solnego, zasady sodowej, kwasu siarkowego, wodorotlenku wapnia, siarczanu potasu, chlorku sodu, kwasu octowego

Prosi o podanie obserwacji i zapisanie ich w zeszycie.

Oglądowo-naprowadzająca

Podają wnioski.

Wnioski: kwasy zasady sole przewodzą prąd elektryczny a więc są elektrolitami, substancje nieprzewodzące prądu nieelektrolity

Prosi o podanie wniosków i zapisanie ich w zeszycie.

Oglądowo-naprowadzająca

Poznają odczyn badanych substancji

Uczniowie badają substancje wskaźnikami oranżem metylowym, fenoloftaleiną i papierkiem uniwersalnym

Prosi o zbadanie substancji wskaźnikami

Wskaźniki

Oranż, fenoloftaleina i papierek uniwersalny i roztwory substancji

Słowno-podająca

Poznają zachowanie się wskaźników w badanych typach substancji

Poznają zabarwienie wskaźników

woda:

Oranż - pomarańczowy

Fenoloftaleina - bezbarwna

Papierek - bezbarwny

kwas solny:

Oranż - czerwony

Fenoloftaleina - bezbarwna

Papierek - czerwony

zasada sodowa:

Oranż - pomarańczowy

Fenoloftaleina - fioletowa

Papierek - niebieski

kwas siarkowy:

Oranż - czerwony

Fenoloftaleina - bezbarwna

Papierek - czerwony

zasada wapienna:

Oranż - pomarańczowy

Fenoloftaleina - fioletowa

Papierek - niebiesk

siarczan potasu:

Oranż - pomarańczowy

Fenoloftaleina - bezbarwna

Papierek - bezbarwny

Cukier:

Oranż - pomarańczowy

Fenoloftaleina - bezbarwna

Papierek - bezbarwny

chlorek sodu:

Oranż - pomarańczowy

Fenoloftaleina - bezbarwna

Papierek - bezbarwny

kwas octowy:

Oranż - czerwony

Fenoloftaleina - bezbarwna

Papierek - różowy

Wnioskują że

oranż metylowy barwi się na czerwono w środowisku kwaśnym, w zasadowym i w obojętnym na pomarańczowo

Fenoloftaleina barwi się na malinowo w środowisku zasadowym, jest bezbarwna w środowisku kwaśnym i obojętnym

Papierek uniwersalny barwi się na czerwono w środowisku kwaśnym, na żółto w środowisku obojętnym, na niebiesko w środowisku zasadowym

Prosi o zapisanie obserwacji w zeszycie

Prosi o zapisanie wniosków w zeszycie

Słowno-naprowadzająca

Słowno-naprowadzająca

KOŃCOWA

Utrwala zdobytą wiedzę.

Podsumowuje lekcje, powtarza poznane pojęcia i je utrwala.

Słowno-naprowadzająca

Ocenia aktywność uczniów podczas lekcji.

PRACA DOMOWA


