SCENARIUSZ ZAJĘĆ- HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA
Imię i nazwisko nauczyciela: Przedszkole nr
Data zajęcia: .
Temat zajęcia: „Matematyczne wyzwania Kapitana Haka”
Badana umiejętność: Dzieci poprawnie wykonują działania na zbiorach i liczbach.
Cele:
- dziecko posługuje się liczebnikami porządkowymi w zakresie 1-5,
- dziecko słucha i rozumie objaśnienia i polecenia nauczycielki,
- dziecko porównuje liczebność elementów,
- dziecko prawidłowo reaguje ruchem na słuchaną muzykę,
- dziecko klasyfikuje przedmioty wg wybranych cech,
- dziecko posługuje się liczebnikami głównymi
- dziecko rozumie pojęcia dotyczące kierunków w przestrzeni i stronności
swojego ciała,
- dziecko odwzorowuje kształty figur i nazywa je,
- dziecko wycina i nakleja dowolne kształty lub tnie po krzywej
o nieskomplikowanych kształtach,
- dziecko uczy się współdziałać w zespole,
- dziecko uczy się pokonywać trudności i nie zrażać się porażkami,
- dziecko rozróżnia podstawowe kolory.
Metody i formy pracy:
- słowna : objaśnienia, instrukcje, rozmowa, personifikacja
- czynna: pedagogika zabawy KLANZA, zadań stawianych dzieciom do wykonania,
- oglądowe: wizualne środki dydaktyczne, pokaz,
- elementy metody czytania Ireny Majchrzak.
Forma pracy:
Z całą grupą, w zespołach, parach, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- emblematy z rybkami dla każdego dziecka ( w różnych kolorach),
- koperta dla każdego dziecka z naklejonym imieniem,
- wycięte z kolorowego kartonu muszle z naklejonymi imionami,
- pudło „skrzynia skarbów”,
- namalowana sylwetka Kapitana Haka,
- sznurki różnej długości,
- wycięte figury geometryczne,
- nożyczki,
- klej,
- pastele,
- kaseta z nagraniami szumu fal morskich,
- płyta CD „W co się bawić z dziećmi” cz. II , „Piosenki do zabawy: ciało
i przestrzeń” - opracowanie Marty Bogdanowicz,
- gipsowe figurki dotyczące morza lub muszelki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
LP |
Wskaźnik |
Zabawy lub ćwiczenia |
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
|
- próby posługiwania się liczebnikami porządkowymi (dzieci 4-letnie), - prawidłowe posługiwanie się liczebnikami porządkowymi w zakresie 1-5 (dzieci 5-letnie) - dziecko prawidłowo reaguje ruchem na słyszaną muzykę, - dziecko potrafi współdziałać w małym zespole. - dziecko słucha i rozumie polecenia nauczycielki - dziecko klasyfikuje przedmioty wg jednej cechy (wielkości) - 4-latki, - dziecko klasyfikuje przedmioty wg dwóch cech (wielkości i koloru)
- dziecko porównuje liczebność elementów zbioru: mniej, więcej, równo ( dzieci 4-letnie), - dziecko porównuje elementów zbioru z tymi, które mają o 1-2 elementy mniej /więcej ( dzieci 5- letnie), - dziecko rozróżnia kolory.
- dzieci posługują się liczebnikami głównymi (dzieci 4-letnie - do czterech, dzieci 5-letnie - do sześciu) - dzieci odwzorowują kształt figur.
- dziecko rozumie pojęcia dotyczące kierunków w przestrzeni: przed siebie, za siebie, w bok ( dzieci 4-letnie) - dzieci próbują prawidłowo stosować określenia dotyczące stronności własnego ciała (prawa noga, ręka, ucho). - dzieci wycinają i naklejają dowolne formy (4-latki), - dzieci tną po prostej lub krzywej , o nieskomplikowanych kształtach , naklejają (5-latki).
|
Zabawa „Liczenie paluszków”
Zabawa integrująca „Morskie fale”
Zabawa ruchowa „Zagubione rybki”
Zabawa dydaktyczna „Muszelki”
Zabawa „Uwaga rekin!”
Zabawa „Ukryte skarby”
Zabawa ze sznurkami
Ozdabianie swoich skrzyń skarbó |