Scenariusz zajęć z dziećmi 5 - 6 letnimi Do hospitacji diagnozującej Nauczyciel prowadzący: Jolanta Bachowska Temat: Bociany i żaby Cel: Poznawanie wybranych środowisk przyrodniczych - łąka. Charakterystyczne zwierzęta - bocian, żaba. Cele operacyjne: - dziecko zna kolejne etapy rozwoju oraz sposób odżywiania żaby - zna zwyczaje oraz sposób odżywiania bocianów - określa liczbę elementów zbiorów - dodaje w zakresie 8 /6-latki/ - reaguje ruchem na sygnał - rozpoznaje piosenkę po melodii - tworzy kompozycję z kół - origami - żaba Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, ilustracja, test obrazkowy, liczmany - bociany i żaby, lizaczki z cyframi, kaseta z piosenkami, koła do origami PRZEBIEG ZAJĘĆ
Sytuacja edukacyjna Cele operacyjne Środki dydaktyczne
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9. - Zagadki „bocian i żaba”
- Rozmowa: - gdzie mieszkają bociany i żaby - czy bociany mieszkają u nas cały rok - gdzie i kiedy odlatują - kiedy wracają - co robią po powrocie - czym się odżywiają - czym się odżywiają żaby - skąd biorą się małe żabki
- Układanie historyjki Obrazkowej - żaba
- Zagadki muzyczne: - piosenki: żabki i bociek - dzieci reagują ruchem na melodię piosenek
- Test obrazkowy
- Zabawa w formie opowieści ruchowej „bociany i żaby”
- zadania z liczmanami „na łące”, przeliczanie elementów, dodawanie w zakresie 8
- „Żaba” wykonywanie techniką origami
- Wycieczka - obserwowanie bocianiego gniazda i na łąkę
Dziecko: - rozwiązuje zagadki
- zna zwyczaje i sposób odżywiania bocianów
- odpowiada na pytania nauczyciela
- zna sposób odżywiania i kolejne etapy rozwoju żaby
- układa historyjkę obrazkową
- rozpoznaje piosenkę po fragmencie melodii
- rozwiązuje test obrazkowy, wpisuje odpowiednie cyfry oznaczające kolejne etapy rozwoju żaby
- przelicza i określa liczbę elementów zbioru - dodaje w zakresie 8
- tworzy kompozycję z kół „żaba”
- uczestniczy w wycieczce, obserwuje zwierzęta w ich naturalnym środowisku
Ilustracja
Historyjka obrazkowa
Kaseta z nagraniami
Testy obrazkowe dla wszystkich dzieci
Liczmany, lizaczki z cyframi
Koła z papieru kolorowego
ZAGADKI Ma czerwone nogi, chociaż nie zmarzł wcale Chce zielony przysmak w mokrej trawie znaleźć Ale przysmak skacze, w stawie sobie pływa Co to jest za pan i jak się nazywa?
Co to za kulki czarne błyszczące Kręcą się w wodzie nagrzanej słońcem Patrzcie, niektóre już mają łapki Wkrótce wyrosną z nich małe żabki
Pływa w wodzie jak ryba Oprócz tego jest znana Że zasypia na zimę I nie lubi bociana
ARKUSZ DIAGNOSTYCZNY
Określający poziom rozwoju kompetencji dzieci w zakresie: Poznawanie wybranych środowisk przyrodniczych oraz kształtowanie pojęć matematycznych STANDARDY A - zna sposób odżywiania i kolejne etapy rozwoju żaby B - zna zwyczaje i sposób odżywiania bocianów C - określa liczbę elementów zbioru D - reaguje ruchem na umówiony sygnał E - rozpoznaje piosenkę po melodii F - tworzy kompozycję z kół - żaba G - dodaje w zakresie 8 WSKAŹNIKI 1. Potrafi zawsze 2. potrafi w wybranych sytuacjach 3. ma trudności
lp Imię i nazwisko A B C D E F G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
|