SCENARIUSZ HOSPITACJI
DIAGNOSTYCZNEJ
Grupa wiekowa: Dzieci pełnosprawne 4, 5 latki
Dzieci niepełnosprawne:
Adam - l.7 up. umysłowe znaczne
Kaja - l. 4 up. umysłowe umiarkowane
Mateusz - l. 5 niedowład kończyn lewostronny
Patryk - l. 5 cechy autyzmu
Nauczyciel prowadzący: Jadwiga B.
Nauczyciel wspomagający: Magdalena M.
TEMAT: Dbamy o swoje zdrowie
Data: 11.06.2007r.
Cel ogólny:
Zbadanie poziomu wiedzy i zdobytych umiejętności związanych ze zdrowym stylem życia oraz zbadanie sprawności ruchowej.
Cele operacyjne dla dzieci pełnosprawnych:
-wie, jakie produkty należy spożywać, a jakich ograniczać czy unikać
-rozumie potrzebę dbania o czystość osobistą: mycie ciała, rąk, zębów, czesanie, czyste ubrania, wycieranie nosa
-potrafi posegregować odzież w zależności od obrazka przedstawiającego pogodę
-zna sposoby aktywnego wypoczywania po zajęciach w przedszkolu,
-rozumie znaczenie świeżego powietrza dla zdrowia
-potrafi ustawić się w rzędzie i wykonać chód równoważny połączony z przesuwaniem woreczka
- rzuca celnie woreczkiem do obręczy
- potrafi toczyć piłkę slalomem wokół pachołków
-wykonuje skoki obunożne,
-skacze na jednej nodze
-sprawnie czworakuje
-sprawnie przewleka szarfę
- zna i przestrzega zasad współzawodnictwa i zdrowej rywalizacji
Cele operacyjne dla dzieci niepełnosprawnych:
Mateusz, Patryk :
- segregują produkty, które należy spożywać, a które są szkodliwe dla zdrowia
-rozumie potrzebę dbania o czystość osobistą: mycie ciała, rąk, zębów, czesanie, czyste ubrania, wycieranie nosa
-potrafi posegregować odzież w zależności od obrazka przedstawiającego pogodę
-zna sposoby aktywnego wypoczywania po zajęciach w przedszkolu,
-rzuca celnie woreczkiem do obręczy
- z pomocą nauczyciela próbują przejść po ławeczce,
- toczą piłkę; Patryk- czworakuje, skacze na dwóch nogach i na jednej nodze
- przewlekają się przez szarfę,
Adam, Kaja:
- wskazują jabłko spośród innych przedmiotów jako produkt zdrowy
- potrafią kolorować jabłko w konturze,
- ubierają misia i lalę w odzież adekwatną do ich płci
- wyszukują piłki małe i duże, segregowanie wg koloru
- próbuja z pomocą nauczyciela wykonywać ćwiczenia: czworakowanie, rzucanie woreczków do celu, toczą piłkę, przechodzą przez ławeczkę gimnastyczną
Metody: Formy:
-słowna, - indywidualna
- praktycznego działania, - zbiorowa,
-zespołowa
Pomoce dydaktyczne: produkty spożywcze, pytania do konkursu, tabliczki: TAK, NIE, obrazki chmury deszczowej, słońca i śniegu, etykiety odzieży, obrazki przedstawiające aktywny i bierny wypoczynek, tekst wiersza J. Tuwima „Raz, dwa, trzy”, ławeczka gimnastyczna, woreczki, pachołki, piłka lekarska, obręcz, szarfy, naklejki rybki, 2 kontury jabłka, lalka, miś, ubrania dla zabawek, piłki różnego rodzaju,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Lp. |
DZIECI PEŁNOSPRAWNE |
DZIECI O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH |
1. |
Zabawa integrująca: „Podaj swój ruch” |
Biorą udział w zabawie |
2. |
Zad. nr 1 Segregowanie produktów, które należy spożywać i tych, które należy ograniczać |
Patryk, Mateusz segregują produkty, które należy spożywać i te, których nie należy spożywać, Adam, Kaja - spośród kilku przedmiotów wybierają jabłko, kolorowanie w konturze jabłka |
3. |
Piosenka „Tak czy nie” |
Śpiewają piosenkę |
4. |
Zad. nr 2 Zabawa „TAK czy NIE” |
Patryk, Mateusz biorą udział w zabawie, Adam i Kaja kończą kolorowanie jabłka |
5. |
Zad. nr 3 Segregowanie odzieży w zależności od pogody i pory roku |
Patryk i Mateusz wykonują zadanie z pomocą n- la, Kaja, Adam - ubierają misia i lalę w odzież adekwatną do ich płci |
6. |
Zabawa ruchowa „Ruch i podskok” |
Biorą udział w zabawie |
7. |
Zad. nr 4 Wybór obrazka przedstawiającego aktywny wypoczynek |
Patryk, Mateusz wykonują zadanie, Kaja i Adam spośród przedmiotów wyszukują piłki małe i duże, segregowanie wg koloru |
8. |
Przypomnienie wiersza pt.: „Raz, dwa, trzy” J. Tuwima - zaproszenie dzieci do zabaw gimnastycznych |
Biorą udział w zabawie |
9. |
Zad. nr 5 : Wykonywanie pozycji wyjściowych do ćwiczeń |
Mateusz, Adam, Kaja z asekuracją n- la, Patryk stara się wykonać poprawnie ćwiczenie |
10. |
Zad. nr 6 : Chód równoważny po ławeczce gimnastycznej połączony ze schyleniem się i z przesuwaniem woreczka |
Patryk z pomocą n- la wykonuje ćw., Mateusz , Kaja i Adam z pomocą nauczyciela wykonują ćwiczenie |
11. |
Zad. nr 7 : Toczenie piłki lekarskiej |
Patryk, Mateusz, Adam, Kaja wykonuja ćwiczenie, |
12. |
Zad. nr 8 : czworakowanie
|
Mateusz, Patryk próbują wykonać ćwiczenie, Adam i Kaja przechodzą pod rozwiniętym sznurem |
13. |
zad. nr 9 a)podskoki obunożne b) podskoki na jednej nodze |
Mateusz skacze na obydwu nogach, Patryk tak jak inne dzieci, Kaja, Adam przechodzi wzdłuż toru |
14. |
Zad. nr 10 : Rzut woreczkiem do obręczy |
Mateusz i Patryk uczestniczą, Kaja i Adam wrzucają woreczek do obręczy |
15. |
Zad. nr 11 Przewlekanie się przez szarfę |
Mateusz, Patryk przewlekają się przez szarfę, Adam i Kaja próbują samodzielnie się ubrać |
16. |
Wspólne dokończenie zdania: „Zdrowy jak….” - przyklejenie dzieciom rybki jako symbol zdrowia. |
Biorą udział w zabawie |
17. |
Zaśpiewanie piosenki „Moja piosenka” ilustrowanej ruchem |
Biorą udział w zabawie |
ZAŁĄCZNIKI
Załącznik nr 1 do zadania nr 2
Myjemy ręce przed każdym posiłkiem.
Przed wyjściem do przedszkola kąpiemy się lub bierzemy prysznic.
Czeszemy włosy, żeby ładnie wyglądać.
Chodzimy w brudnych ubraniach.
Wycieramy nos do rękawa.
Możemy jeść brudnymi rękami.
kiedy ktoś nie myje zębów będzie miał ładny uśmiech.
Mycie zębów szkodzi zdrowiu.
ARKUSZ OBSERWACJI DOTYCZĄCY BADANIA…………………………………………………………………………
STANDARDY |
WSKAŹNIKI |
KRYTERIA |
||
|
|
Potrafią wszystkie dzieci |
Potrafi większość dzieci |
Potrafią niektóre dzieci |
1. Wiedza i zdobyte umiejętności związane ze zdrowym stylem życia |
|
|
|
|
2. Poziom rozwoju sprawności ruchowej |
|
|
|
|