EDUKACJA EUROPEJSKA
SCENARIUSZ lekcji
TEMAT: Czy warto przystąpić do Unii Europejskiej?
cele główne lekcji:
wytworzenie w świadomości uczniów przekonania o tym, że jesteśmy Europejczykami i przyszłymi członkami w UE,
zapoznanie uczniów z korzyściami i kosztami wstąpienia Polski do UE.
cele operacyjne:
uczeń będzie znał aktualny stan procesów integracji Polski z Unią,
określi, jakie problemy stały i stoją przed Polska w związku ze staraniem się o członkostwo w UE - poznanie polskiej drogi do członkostwa w UE,
sformułuje argumenty przemawiające na rzecz zjednoczenia Polski z Unią jak również związane z tym obawy,
kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania informacji na temat integracji europejskiej i członkostwa Polski w UE,
kształtowanie umiejętności pracy w grupie i dyskusji nad argumentami „za” lub „przeciw”.
metoda pracy:
Praca indywidualna,
Praca w grupach,
Burza mózgów,
Debata,
Za pomocą gier i zabaw umysłowych - krzyżówka.
środki dydaktyczne:
Tekst źródłowy: „Korzyści i koszty polskiego członkostwa w UE” - broszura „15 lekcji o Europie”.
Tekst źródłowy „Czy nasze członkostwo w UE to tylko koszty czy także korzyści” oraz „Co zyska każdy z nas po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej?” - broszura „Unia bez tajemnic”.
Tekst źródłowy: „Młodzi o Unii Europejskiej” oraz „Kilka słów o Unii Europejskiej” - broszury Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Serwisy internetowe instytucji zajmujących się informowaniem o UE i drodze Polski do UE.
Artykuły z prasy codziennej, tygodników, wyniki badania opinii publicznej, informacje z TV itp.
Krzyżówka.
Materiały pomocnicze: arkusze papieru, flamastry.
przebieg lekcji:
Na co najmniej dwa tygodnie przed planowaną lekcją nauczyciel przedstawia cele lekcji, temat, zasady burzy mózgów i prowadzenia debaty.
Praca indywidualna.
Następnie rozdaje częściowo materiały, z których pozyskają potrzebną wiedzę na temat „Czy warto przystąpić do Unii Europejskiej?” i prosi uczniów, aby zastanowili się w domu nad argumentami za i przeciw członkostwa (korzyściami i kosztami wstąpienia Polski do UE). Prosi również, aby korzystać z materiałów i informacji z innych źródeł np. Internet, telewizja, prasa itp.
Burza mózgów (brainstorming)
Na tydzień przed planowaną lekcją nauczyciel dzieli uczniów na dwa zespoły. Otrzymują one arkusze papieru i flamaster. Ich zadaniem jest podanie jak najwięcej argumentów ZA i drugiej grupy - argumentów PRZECIW członkostwu Polski w UE.
Prezentacja pomysłów
Następnie prosi przedstawicieli grup o prezentacje pomysłów, jednocześnie mówiąc, że te argumenty za i przeciw naszemu członkostwu w UE będą pomocne w debacie na temat czy warto wstąpić do Unii Europejskiej, jaka odbędzie się za tydzień.
Debata
Przed rozpoczęciem lekcji nauczyciel przypomina cele i temat lekcji. Ustala czas na przygotowanie argumentów (uczniowie wykorzystują arkusze papieru z argumentami ZA i PRZECIW członkostwu Polski w UE, które wcześniej opracowali - przymocowują je do tablicy), i uczniowie przygotowują się do dyskusji. Następnie grupy otrzymują głos na przemian trzykrotnie. Ustala się łączny czas, jaki ma każda z grup w czasie debaty. Nauczyciel udziela głosu oraz mierzy czas wypowiedzi przedstawicieli zespołów (lub osób chętnych).
Na zakończenie debaty nauczyciel pomaga znaleźć płaszczyznę porozumienia. Jednocześnie informuje, że o naszym członkostwie w Unii Europejskiej społeczeństwo Polskie zdecyduje podczas czerwcowego ogólnonarodowego referendum.
Krzyżówka
Przed zakończeniem lekcji nauczyciel rozdaje uczniom krzyżówkę z głównym hasłem „Mówię TAK!”
Następnie jest podsumowanie zajęć i czynności kończące lekcję.
Opracował:
Stefan Rudzki
3