Konspekt lekcji-wzór
Imię i nazwisko: |
Karol Bednarz |
|||||
Rok studiów: |
II rok |
|||||
Przedmiot: |
Informatyka |
Klasa: |
1 |
|||
Szczebel kształcenia: |
Gimnazjum |
Czas trwania: |
45min |
|||
Nr programu nauczania: |
DKOS-4015-200/02 |
Klasopracownia: |
20 |
|||
Jednostka metodyczna: |
Oprogramowanie użytkowe |
|||||
Temat poprzedniej jednostki lekcyjnej: |
Poznajemy arkusz kalkulacyjny |
|||||
Temat prowadzonej jednostki lekcyjnej: |
Indywidualne rozliczenia podatkowe przy użyciu komputera |
Data 11.04.11 |
||||
Temat następnej jednostki lekcyjnej: |
|
|||||
Konspekt zatwierdzam |
Data |
Podpis |
Ocena lekcji |
Data |
Podpis |
Część A
Cele operacyjne instrumentalne
1. Wiadomości
1.1. Wiadomości do zapamiętania
Uczeń:
potrafi wymienić jakie programy służą do rozliczeń podatkowych
potrafi zdefiniować pojęcie rozliczenie podatkowe (PIT)
wymienić zasady wypełniania arkuszu PIT.
1.2. Wiadomości do zrozumienia
Uczeń:
poda zasadę wprowadzania danych do arkusza podatkowego, formatowania danych zawartych w arkuszu podatkowym;
wymieni różnice pomiędzy rozliczeniem PIT a rozliczeniem CIT.
2. Umiejętności
2.1. Umiejętności intelektualne
Uczeń:
dokona analizy poprawnego wypełnienia arkuszu
dokona syntezy
dokona właściwego wyboru programu komputerowego potrzebnego do
rozliczenia podatkowego.
2.2. Umiejętności praktyczne
Uczeń:
Prawidłowo wykona postawione przed nim zadanie z uwzględnieniem:
właściwego doboru narzędzia do problemu stworzenia tabel;
obowiązujących zasad formatowania danych zawartych w arkuszu i tworzenia tabel;
dokładności wykonania tabeli i wykresów;
3. Zdolności poznawcze
Uczeń rozwinie:
3.1. Spostrzegawczość:
poprzez analizę prezentowanych materiałów dydaktycznych uczeń potrafi określić czy dane w tabeli da się przedstawić na arkuszu PIT;
3.2. Wyobraźnię
poprzez ukształtowanie modelu wyobrażeniowego efektów
podjętych działań uczeń potrafi wyobrazić sobie arkusz rozliczeniowy PIT;
4. Procesy uczenia się
4.1. Pamięć
uczeń wykaże się gotowością w przywoływaniu z pamięci reguł z zakresu rozliczenia podatkowego;
zbuduje własną zorganizowaną strukturę wiedzy o rozliczeniu podatkowym;
4.2. Uwaga
potrafi skupić uwagę na objaśnieniach nauczyciela dotyczących programu PIT 2007;
w określonych sytuacjach dydaktycznych wykaże się podzielnością
uwagi
4.3. Zainteresowania
inicjowanie zainteresowań związanych z przedstawianiem danych za pomocą programu rozliczeniowego PIT;
Część B
Cele operacyjne kierunkowe
Uczestnictwo w działaniu
uczeń wykazuje gotowość do podjęcia określonych przez nauczyciela
zadań dotyczących rozliczenia podatkowego ;
Podejmowanie działań
uczeń samodzielnie podejmuje czynności związane z realizacją tworzenia rozliczenia podatkowego;
3. Nastawienie na działanie
uczeń konsekwentnie realizuje kolejne etapy ćwiczeń, zmierzające
do rozwiązania zadania;
4. System działań
Uczeń:
uczeń samodzielnie steruje procesem rozwiązania zadania z rozliczenia podatkowego;
Część C
Metody i środki działania
1. Podstawowa strategia dydaktyczna:
Operacyjna,
Metody uczenia się i nauczania:
pokaz z objaśnieniem,
Środki dydaktyczne:
stanowisko komputerowe, oprogramowanie PITY 2007
2. Awaryjna strategia dydaktyczna:
Informacyjna,
Metody uczenia się i nauczania:
Pogadanka,
Środki dydaktyczne:
Podręcznik,
Część D
Struktura lekcji
Czynności organizacyjne.
Powitanie uczniów. Sprawdzenie obecności oraz zadania domowego.
Uświadomienie celów.
Na dzisiejszej lekcji dowiemy się wielu informacji na temat rozliczenia podatkowego. Nauczymy się wypełniać prawidłowo arkusz rozliczeniowy tzw. Pit. Dzięki informacjom, które dziś będą przedstawione będziecie umieli prawidłowo rozliczyć się z podatku i umiejętnie go wypełnić.
Rozwinięcie celów dydaktycznych w struktury wiedzy i umiejętności
Potocznie mówiąc PiT jest to rozliczenie podatkowe za dany rok, które trzeba dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego. Gdybyśmy jednak chcieli ująć sprawę fachowo, powinniśmy powiedzieć iż PiT to podatek dochodowy od osób fizycznych, czy też osobisty podatek dochodowy.
Skrót PiT wywodzi się od angielskiego znaczenia Personal Income Tax i oznacza on powszechnie stosowany na świecie podatek od dochodów, które uzyskują osoby fizyczne, czyli od wynagrodzeń ze stosunku pracy, emerytur, rent, wszelkich zasiłków oraz podatek od prowadzenia własnej działalności gospodarczej, czy też wykonywania wolnego zawodu, działalności twórczej, naukowe, oświatowej, artystycznej, literackiej oraz publicystycznej.
Ćwiczenie:
Rozlicz państwa Kowalskich wspólnie, uwzględnij w sporządzonym zeznaniu kwoty podlegające odliczeniu, poniesione przez nasze małżeństwo podczas trwania rozliczanego roku podatkowego ( dane jak w grupie trzeciej):
darowiznę na rzecz komitetu rodzicielskiego - 120 zł
bilety miesięczne pani Kowalskiej - 720 zł
kurs dokształcający pani Kowalskiej -2000 zł i pana Kowalskiego 1500 zł
świadczenia zdrowotne pani Kowalskiej - 400 zł i pana Kowalskiego - 600 zł
Podsumowanie i uogólnienie.
POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI ZDOBYTYCH NA LEKCJI POPRZEZ ODPOWIADANIE NA PROSTE PYTANIA ZADAWANE PRZEZ NAUCZYCIELA:
1. W jaki sposób wpisujemy dane w arkuszu rozliczeniowym?
2. Do czego służy rozliczenie podatkowe?
3. W jaki sposób obliczamy podatek przy pomocy programu komputerowego?
Uświadomienie uczniom, co będzie przedmiotem działania na lekcji następnej.
Na następnej lekcji dowiemy się jak dokonać rozliczenia podatkowego CIT.
Praca domowa ucznia
Zadanie domowe:
Wypełnić zeznanie podatkowe rodziców, dokonać odliczeń. Wyniki pracy wkleić do zeszytu.
Część E
Wymagania na poszczególne stopnie szkolne
(jednostka lekcyjna)
Ocena |
Wiadomości |
Umiejętności |
1 niedostateczny |
Uczeń nie spełnia kryteriów na ocenę dopuszczającą. |
Uczeń nie spełnia kryteriów na ocenę dopuszczającą. |
2 dopuszczający |
- wyjaśnia pojęcie formuły w arkuszu kalkulacyjnym - zna budowę okna arkusza kalkulacyjnego i potrafi nazwać poszczególne elementy (komórka, adres komórki, linia poleceń, menu) |
|
3 dostateczny |
uczeń spełnia kryteria dla oceny „dop”, a ponadto: - wyjaśnia pojęcia: arkusz kalkulacyjny, kolumna, wiersz, pasek formuły, obszar, pole nazwy, obszar roboczy, komórka aktywna, formuła, |
uczeń spełnia kryteria dla oceny „dop”, a ponadto: - projektuje prosty arkusz z zestawieniem danych
|
4 dobry |
uczeń spełnia kryteria dla oceny „dst”, a ponadto: - definiuje proste formuły
|
uczeń spełnia kryteria dla oceny „dst”, a ponadto: - projektuje arkusz by był czytelny, estetyczny i można było łatwo wstawiać do niego dane - wykorzystuje różne sposoby wprowadzania zmian do komórek arkusza podatkowego |
5 bardzo dobry |
uczeń spełnia kryteria dla oceny „db”, a ponadto: - wyjaśnia pojęcia wykres, tabela, - zna zasady tworzenia oraz modyfikowania wykresów,
|
uczeń spełnia kryteria dla oceny „db”, a ponadto: wykorzystuje kombinacje klawiszy i skróty klawiszowe w pracy z programem do rozliczeń podatkowych
|
6 celujący |
uczeń spełnia kryteria dla oceny „bdb”, a ponadto: - uczeń zna metody ochrony arkuszy, skoroszytów i komórek, |
uczeń spełnia kryteria dla oceny „bdb”, a ponadto potrafi korzystać z funkcji występujących w arkuszu, wyrazić wyniki obliczeń za pomocą różnych rodzajów wykresów, opisywać wykres |