Scenariusz lekcji historii kl.I gimnazjum
Temat :Unia Polski z Litwa 1385
Cele lekcji:
Uczeń:
Pamięta:
Daty-1374,1385
Postaci-Ludwik Andegaweński ,Jadwiga ,Władysław Jagiełło
Rozumie:
-pojecie poznane w toku jednostki metodycznej
-przyczyny podpisania unii polsko-litewskiej w Krewie
-pozytywne i negatywne skutki wynikające z podpisania układu dla obu stron
Umie:
-prawidłowo operuje pojęciami poznanymi w toku jednostki lekcyjnej
-zaznacza na mapie chronologicznej daty
-przedstawia rozwój terytorialny państwa krzyżackiego
-korzysta z tablic genealogicznych
-umie ocenić znaczenie unii dla przyszłego rozwoju państwa polskiego
Środki dydaktyczne :tablice genealogiczne Piastów i Jagiellonów ,mapa ”Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie 1320-1370”, podręcznik
Metody :praca z podręcznikiem ,mapa, tekstem źródłowym ,drzewo decyzyjne, rozmowa nauczająca
Przebieg lekcji
1.Czynności organizacyjno -porządkowe
2.Rekapitulacja wtórna
-uczniowie na podstawie mapy określają kształt terytorialny państwa polskiego oraz przyjaźnie i wrogo nastawionych sąsiadów
-uczniowie przypominają jaki stan państwa pozostawił Kazimierz Wielki
3.Wprowadzenie nowych treści
-podanie przez nauczyciela tematu lekcji
-korzystając z tablicy genealogicznej Piastów uczniowie odpowiadają na pytania:
*Kto objął tron w Polsce po śmierci K. Wielkiego?
*Jakie pokrewieństwo łączyło K .Wielkiego z jego następcą?
-nauczyciel przedstawia plany dynastyczne Ludwika Andegaweńskiego .Informuje o wydaniu przez niego przywileju(wyjaśnia pojecie) dla szlachty. Stawia uczniom pytanie ”Co chciał osiągnąć król nadając szlachcie tak znaczne ulgi? Po wysłuchaniu odpowiedzi uczniów, ustaleniu politycznych intencji władcy uczniowie zaznaczają na taśmie chronologicznej datę 1374.Następnie zapoznają się z informacjami o Jadwidze zawartymi w podręczniku.
-Nauczyciel w krótkim wykładzie ilustrowanym mapa i materiałami z podręcznika przedstawia rozwój państwa krzyżackiego.
-Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wypełniają schemat drzewa decyzyjnego .Problem brzmi ”Polsce i Litwie zagrażają Krzyżacy. Co powinni zrobić władcy tych państw?” Po ustalonym czasie odczytujemy wnioski i porównujemy je z prawda historyczna.
-Uczniowie na podstawie tekstu źródłowego wykonują ćwiczenie 3 str. 72 „Przedstaw w punktach postanowienia unii w Krewie.
4.Rekapitulacja pierwotna
-dyskusja na temat skutków zawarcia unii dla Polski i Litwy.
5.Ocena pracy uczniów na lekcji
6.Praca domowa :ćwiczenie 1 i 2 zeszyt ćwiczeń