Ćwiczenia 2 - 23.02.2011r.
Metody nauczania - sposoby kierowania uczeniem się, wypróbowany i systematycznie stosowany układ czynności nauczyciela i uczniów realizowany świadomie w celu spowodowania założonych zmian u uczniów.
Rodzaje metod nauczania:
Podające (asymilacji wiedzy)
Aktywność nauczyciela
Gotowa wiedza -> uczeń asymiluje
Np. wykład (nie jest to dla nauczania zintegrowanego), pogadanka, rozmowa kierowana, objaśnienie, opis, opowiadanie (ma akcję, a opis nie), praca z tekstem, pokaz, demonstracja
Problemowe (samodzielnego dochodzenia do wiedzy)
Nauczyciel stawia pewien problem
Aktywność uczniów, ale nauczyciel nie jest bierny
Np. wickość metod aktywizujących, gry dydaktyczne (element rywalizacji, w zabawie nie), zabawy dydaktyczne, zagadki, rebusy, krzyżówki, dyskusja - dzieci dochodzą do własnych wniosków
Waloryzacyjno-eksponujące (uczenie się poprzez przeżywanie)
Ważne zabarwienie afektywne uczniów
Np. zabawy muzyczne, improwizacje muzyczne, zabawy muzyczno-ruchowe, prace plastyczne, pokaz (nie ma na celu przekazania informacji, przeżywanie, odczuwanie np. muzyka), demonstracja
Metody praktycznego działania
Np. sadzenie roślinek, budowanie karmika, hodowla zwierzątek
W scenariuszu : (zapis)
*metody podające : …
Klasy 1-3, szczególnie zalecane :
Problemowe (bo ciekawość poznawcza dzieci)
Ważne jest zróżnicowanie grup metod
Waloryzacyjno-ekspnujące (zapamiętywanie, uwaga)
Metaplan
-metoda aktywizująca
-tworzenie plakatu odnoszącego się do konkretnego pytania; uczniowie dostają kartonik do zapiania i umieszczamy go na plakacie (np. kim jest prawdziwy przyjaciel?)
-zmusza ucznia do spójnego myślenia (mała przestań do zapisania)
Zasady nauczania - ogólne normy postępowania, wytyczne określające, jak należy realizować cele kształcenia.
Najważniejsze zasady nauczania : stopniowanie trudności, systematyczności, indywidualizacji, poglądowości, łączenie teorii z praktyką, jedność nauczania z wychowaniem,
Dla dzieci z dysfunkcją wzroku - po pierwsze indywidualizacja, 2 - poglądowości => na pierwszym planie (KOLOKWIUM)
Schemat scenariusza zajęć zintegrowanych dla… np. uczniów słabowidzących w kl. 1
Data (adekwatnie do wydarzeń), miejsce (rodzaj placówki)
Czas trwania (zazwyczaj w ilości jednostek lekcyjnych)
Temat tygodnia (blok tematyczny, główne zagadnienie)
Temat dnia (uszczegółowienie tematu tygodnia, co jest najważniejsze z tematu tygodnia)
(cele ogólne) - mogą, ale nie muszą
Cele operacyjne (dydaktyczne i wychowawcze)
Cele rewalidacyjne
Metody nauczania (najpierw nazwa, dopiero potem przykłady)
Formy nauczania (zawsze forma zbiorowa)
Środki dydaktyczne (przygotowane samodzielnie przez nas; wypisywanie najistotniejszych, karty pracy, ewentualne źródła z których zostało to pobrane)
Przebieg zajęć (wypunktowanie czynności uczniów i nauczyciela)
Równoważniki zdania np. objaśnienie przez nauczyciela
Wstęp, rozwinięcie, zakończenie -> 1) powitanie (charakterystyczne) 2) przedstawienie tematu dnia i zaplanowanych zajęć
Uwagi (dotyczy organizacji zadań, komentarze osoby prowadzącej -> co się udało/nie udało, przebieg, z poziomu obserwatora, wnioski na przyszłość)
OCENIANIE OPISOWE W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM
Ocenianie - polega na rozpoznawaniu przez nauczyciela poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań wynikających z programu i na formułowaniu oceny.
Jaki jest cel oceniania?
Informacja dla ucznia o poziomie jego osiągnięć
Pomoc dla ucznia w planowaniu dalszej pracy/rozwoju
Motywacja ucznia do pracy
Informacja dla rodziców/innych nauczycieli o poziomie umiejętności, postępach, trudnościach i szczególnych uzdolnieniach ucznia
Pomoc dla nauczyciela w doskonaleniu i organizacji warsztatu pracy
Oceny opisowe sporządzane są przynajmniej 2x w roku szkolnym.
Formy:
Sporządzany przez nauczyciela zwarty opis zachowania, poziomu wiedzy, umiejętności przejawianych przez ucznia w poszczególnych obszarach edukacyjnych
Arkusz zawierający wykaz kompetencji uczniowskich dla danego etapu edukacji; nauczyciel zaznacza wybrane kompetencje, ocenia ich poziom.