Scenariusz zajęć z mikronauczania
I. Osoby prowadzące:
…………………….
…………………….
II. Adresaci:
-uczniowie klas I-III szkoły podstawowej.
III. Czas trwania :
-75 min.
IV. Temat zajęć:
Kultura regionalna w Polsce.
V. Cel ogólny:
Uczeń zna kulturę regionalną w Polsce.
VI. Cele szczegółowe:
Uczeń :
-potrafi podzielić zwyczaje ludowe według pór roku,
-opisuje wybrane zwyczaje i obrzędy ludowe,
-potrafi wskazać na mapie występowanie określonych dialektów,
- zna wybrane słowa w gwarze poznańskiej,
- posługuje się podstawowymi zwrotami w gwarze śląskiej,
-umie przyporządkować elementy stroju do danego regionu,
- potrafi wymienić charakterystyczne dla danego regionu potrawy,
-współdziała w zespole.
VII. Metody pracy:
-pogadanka,
-wykład,
-praca z pomocami dydaktycznymi,
VIII. Formy pracy:
-praca zbiorowa,
- praca grupowa.
IX. Media i materiały dydaktyczne:
-prezentacja multimedialna,
-karty pracy,
-projektor multimedialny,
-pisaki,
-kartoniki z literami A, B, C, D.
-tablica
-flamaster do pisania na tablicy,
X. Literatura pomocnicza
XI. Przebieg zajęć
A. Przygotowanie zajęć.
Ustalenie tematu zajęć.
Zebranie materiałów i wyselekcjonowanie najistotniejszych dla przebiegu zajęć.
Powielenie materiałów w odpowiedniej ilości.
Przygotowanie prezentacji multimedialnej.
B. Przebieg zajęć.
Wprowadzenie w tematykę zajęć. Uczniowie wraz z prowadzącym tworzą mapę skojarzeń na temat polskiej kultury regionalnej. Czas przeznaczony 15 minut.
Omówienie prezentacji multimedialnej pt. „ Kultura regionalna w Polsce”. Czas 25 minut.(Plik: Kultura regionalna 4)
Przedstawienie wybranych zwyczajów i obrzędów w Polsce z podziałem na pory roku.
Dyskusja na temat gwar i dialektów w Polsce.
Zaznajomienie uczniów z gwarą poznańską m. in. nazwami potraw, części garderoby.
Prezentacja uczniom wybranych strojów i potraw regionalnych w Polsce.
Każdy z prowadzących odpowiedzialny jest za inne zagadnienie, które przedstawia uczniom.
Sprawdzenie przyswojenia informacji przez uczniów. Czas 35 minut.
Prowadzący dzieli uczniów na 4 grupy. Grupy rywalizują ze sobą w zadaniach dotyczących kultury regionalnej w Polsce. W zabawie biorą udział 4 drużyny, każda z nich reprezentuje konkretny kolor: czerwony, zielony, różowy i niebieski. Na początku każda z drużyn dostaje 4 kartoniki z literami A, B, C, D i pisak w określonym kolorze. Prowadzący rozpoczyna quiz na temat zwyczajów polskich. Składa się on z 25 pytań i 4 odpowiedzi do wyboru. (Plik: Quiz dotyczący polskich obrzędów i zwyczajów ludowych) Po zadanym pytaniu każda z drużyn podnosi odpowiedni kartonik, udzielając w ten sposób poprawnej odpowiedzi. Z każdą dobrą, dostają jeden punkt, który zostaje zapisany na tablicy. Po podliczeniu punktów po pierwszej konkurencji, rozpoczyna się druga. Polega ona na sprawdzeniu znajomości gwary śląskiej. Prowadzący rozdaje karty pracy z słówkami polskimi które trzeba zapisać odpowiednikami gwarowymi i na odwrót, oraz kilka zdań do tłumaczenia (Plik:Grupa1, grupa2, grupa3, grupa4) . Przykłady pochodzą z arkusza olimpiady gwary śląskiej dla klas I-III. Drużyny kolejno czytają swoje przykłady, za każdy poprawny rozwiązany dostają jeden punkt. Maksymalnie mogą dostać 13 punktów. Na wykonanie zadnia mają 10 minut. Następne zadanie będzie sprawdzało znajomość gwary poznańskiej. Drużyny dostaną karty pracy (Plik: Zadnie1 menu, zadnie 2 garderoba). Ich zadaniem będzie pokolorowanie odpowiednich części garderoby oraz połączenia w pary gwarowych nazw potraw z polskim odpowiednikiem. Za poprawne wykonanie drużyna dostaje 5 punktów. Na to zadanie mają 5 minut. W czasie gdy prowadzący będą sprawdzać karty pracy, drużyny mają do wykonania kolejne zadnie. Polega ono na dopasowaniu strojów regionalnych do nazw regionów z jakich pochodzą. ( Plik: Stroje ludowe kolor)Drużyny za dobre dopasowanie zdobywają 5 punktów. Czas zadnia 5 minut. Po ogłoszeniu wyników poprzedniego zadania, następuje zliczenie punktów, które zapisywane były na bieżąco na tablicy. Po ogłoszeniu zwycięzców, prowadzący wręczają nagrody wszystkim uczestnikom zabawy.
C. Czynności po zakończeniu zajęć
Podziękowanie za czynny udział w zajęciach.