W czasie deszczu się nie nudzimy, Scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 12.11.2009r.

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat kompleksowy: Pada deszcz.

Temat dnia: W czasie deszczu się nie nudzimy, bo z wodą świetnie się bawimy.

Cele operacyjne: dziecko:

- potrafi uzasadnić swoją decyzję,

- posługuje się pojęciami: za, przed, pod, nad, obok,

- uważnie słucha opowiadania,

- rozwija swoje poczucie rytmu,

- przeprowadza samodzielnie doświadczenia,

- wysuwa wnioski z zaobserwowanych zjawisk,

- dzieli przedmioty na tonące i pływające po powierzchni wody.

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: słuchanie, swobodna wypowiedź, obserwacja, badanie, gra na grzechotce, kolorowanie wraz z przyklejaniem obrazków.

- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, zadawanie pytań, śpiew, gra na grzechotce, pokaz, instruktaż, nadzór nad pracą poszczególnych grup, pochwała.

Formy organizacji: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: powiększona sylweta kropli deszczu oraz parasola, opowiadanie
H. Łochockiej Jak czerwony parasolik smokiem stał się mimo woli (na CD), piosenka Dzwonią krople, miska z wodą, małe plastikowe butelki (pusta, wypełniona wodą oraz piaskiem), lekkie oraz ciężkie przedmioty, emblemat uśmiechniętej kropli i smutnej, Karta pracy C nr 15.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie kropelką deszczu.

Dzieci siedzą w kręgu, ręce mają złożone w koszyczek. Nauczyciel wręcza jednej osobie kropelkę, którą musi ona ostrożnie podać kolejnej, w następujący sposób:

Mam na imię ……. Swoją kropelkę deszczu podaruję ……, ponieważ …….

Ćwiczenie jest także pretekstem do przeprowadzenia rozmowy: czy ktoś upuścił kroplę, jeśli tak, to może zrobił to niechcąco, czy pogniewamy się na niego, kiedy ludzie gniewają się na siebie?

2. Układanie kropli deszczu w odniesieniu do parasola.

W środku koła nauczyciel kładzie sylwetę powiększonego parasola. Dzieci muszą ułożyć podawaną przez siebie kropelkę deszczu:

- za parasolem,

- przed parasolem,

- pod nim oraz nad nim,

- obok parasola (można wskazać stronę np. po prawej lub lewej).

3. Słuchanie opowiadania Jak czerwony parasolik smokiem stał się mimo woli. (CD)

Rozmowa na temat utworu:

- O czym marzył wróbelek Elemelek?

- Kogo poprosił o uszycie parasola?

- Kogo przestraszył czerwony parasol?

- Jak zakończyła się przygoda z parasolem?

4. Prezentacja piosenki Dzwonią krople.

W trakcie śpiewania nauczyciel gra na 2 grzechotkach, wykonanych z małych, plastikowych butelek. Jedna butelka napełniona jest wodą (refren), druga piaskiem (zwrotki piosenki).

  1. Człapie misiu myśląc sobie, że będzie ulewa.

Ref: Dzwonią krople po listeczkach, wiatr wesoło śpiewa.

  1. Biegną mrówki pośród kropli, wpadają pod drzewa.

Ref: Dzwonią krople po listeczkach, wiatr wesoło śpiewa.

  1. Pełznie ślimak przez kałużę i szeroko ziewa.

Ref: Dzwonią krople po listeczkach, wiatr wesoło śpiewa.

Prezentacja butelek, wraz z dołączoną trzecią pustą butelką. Rozpoznawanie materiału znajdującego się w ich wnętrzu, porównywanie ciężaru butelek i odgłosów przez nie wydawanych. Rozdanie „grzechotek” dzieciom, próba akompaniowania do piosenki Dzwonią krople.

5. Zabawy badawcze „Co pływa, a co tonie”.

Podział dzieci na 3 grupy, każda otrzymuje miskę z wodą. Zaproponowanie zabawy
w badanie właściwości wody, poprzez postawienie problemu: co pływa, a co tonie? Po każdym doświadczeniu następuje wyciągnięcie rzeczy z wody - podziała na pływające (układamy pod uśmiechniętą kropelką deszczu) i tonące (układamy pod smutną kropelką deszczu). Przeliczenie powstałych zbiorów.

Doświadczenie 1

Grupa otrzymuje: kamień, kawałek styropianu, plastikową kostkę do gry, spinacz, plastikowy żeton, monetę, drewnianą kulkę, kawałek korka, nakrętkę. Dzieci ważą przedmioty w dłoni, stwierdzają, czy są lekkie, czy ciężkie. Następnie wrzucają przedmioty do wody i sprawdzają, które utoną, a które będą pływały.

Dzieci wyciągają wnioski, że lekkie przedmioty pływają, a ciężkie toną.

Doświadczenie 2

Grupa otrzymuje prezentowane plastikowe, identyczne butelki. Jedna jest wypełniona powietrzem, a druga zostaje odkręcona. Obydwie butelki kładą na wodzie i obserwują ich zachowanie.

Zauważają, że butelka z nakrętką pływa po powierzchni, a odkręcona napełnia się wodą
i tonie. Wysuwają wniosek, iż powietrze jest lżejsze od wody.

Doświadczenie 3

Grupa otrzymuje identyczne kawałki plasteliny. Część dzieci lepi z niej łódeczkę, a druga połowa formułuje kulkę. Następnie umieszczają kawałki plasteliny na wodzie i obserwują, że łódeczki pływają, a kulki toną.

Wysuwają wniosek, że to, czy dany przedmiot pływa, zależy od jego kształtu.

6. Zabawa „Zatapianie statku”.

Celem gry jest niedopuszczenie do zatopienia statku pływającego po wodzie, dzieci muszą więc dostrzec, iż przeciążony statek tonie, potrafią odróżnić rzeczy lekkie od ciężkich. Dzielimy dzieci na 2 grupy, rozpoczyna ta, która wyrzuci największą liczę oczek na kostce. Kolejno gracze z każdej drużyny kładą na swej łódce (puszka po konserwie) po jednym
z wybranych przedmiotów, które wykorzystywaliśmy w doświadczeniach. Ten, kto położonym przez siebie przedmiotem zatopi statek przegrywa, a drużyna zwycięska otrzymuje punkt.

7. Rozwiązywanie Karty pracy C nr 15.

Kolorowanie wody na rysunku akwarium. Oglądanie obrazków we wkładce, nazywanie przedstawionych na nich przedmiotów. Naklejanie na rysunku, na powierzchni wody, obrazków przedmiotów, które nie toną w wodzie, a na dnie akwarium, obrazków przedmiotów, które toną w wodzie.


