ScenZajPlastlukasz, EDUKACJA POLONISTYCZNA, PSYCHOLOGIA, SOCJOLOGIA, EDUKACJA PLASTYCZNA


Scenariusz zajęć plastycznych

Prowadzący: Łukasz Sadlik

Grupa; 6-latki

Data zajęć: 18.10.2012

Czas trwania zajęć: 30 minut

Blok tematyczny: Barwy jesieni

Temat zajęć (wpis do dziennika):

Wydrapywanka na czarnym tle na temat „Jesienne liście”- poznanie nowej techniki plastycznej

Cel ogólny:

PP8. wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się przez sztuki plastyczne.

Cele szczegółowe (operacyjne)-uczeń:

PP 9.3 wykazuje zainteresowanie malarstwem

PP 14.1 potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru

PP 2.2 sprząta po sobie

PP 2.5 utrzymuje porządek w swoim otoczeniu

PP 9.2 umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa)w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych

PP14.3 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową


Metody:

słowna-rozmowa , instrukcje

oglądowa- pokaz, obserwacja

czynna-zadania stawiane do wykonania

aktywizująca-pobudzająca do tworzenia, działania

ekspresyjna-wyrażanie uczuć

Formy pracy:

zbiorowa-praca z całą grupą

indywidualna-praca każdego dziecka

Środki dydaktyczne:

Jarzębina
sł. A. Chodrowska, muz. A. Markiewicz


1.Już lato odeszło i kwiaty przekwitły,
a jeszcze coś w słońcu się mieni.
To w polu i w lesie czerwienią się, spójrzcie,
korale, korale jesieni.
Ref. :
Idzie lasem pani jesień,
jarzębinę w koszu niesie.
Daj korali nam troszeczkę,
nawleczemy na niteczkę.
2. Włożymy korale, korale czerwone
i biegać będziemy po lesie.
Będziemy śpiewali piosenkę jesienną,
niech echo daleko ja niesie.
Ref:
Idzie lasem pani...

Przebieg zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Spostrzeżenia,

Uwagi

1.Wita się dziećmi, zaprasza wszystkie dzieci do kręgu. Przypomina sposób powitania,

2. Zachęca do wysłuchania piosenki Jarzębina

3. Zadaje pytania:

- Kto szedł lasem?

- Na jakie kolory pomalowała liście?

- Co robiła Jesień?

- Jakie inne niż w wierszu kolory liści spotykamy w przyrodzie?

4. Zabawa integracyjno-ruchowa Nauczyciel rozdaje każdemu kolorowe liście i tłumaczy zabawę. Gra na tamburynie, robi pauzy i wskazuje na jedno z dzieci.

5. Nauczyciel tłumaczy cały przebieg pracy plastycznej

6. Powtarza razem z dziećmi etapy wykonywania pracy.

7. Zaproszenie do stolików.
Pomaga i obserwuje pracę dzieci.

8. Nauczyciel prosi, o kończenie pracy. Przypomina o pozostawieniu porządku. Wyznacza miejsce do wysuszenia prac.

9. Nauczyciel ogłasza koniec zajęcia, następuje omówienie i wyłonienie najciekawszych prac.

10. Zaprezentowanie prac na wystawce.

Nauczyciel proponuje dzieciom zabawę w sklep.
Pyta poszczególne dzieci, którą prace by kupiły i dlaczego

11. Żegna się z dziećmi i dziękuje za miłe zajęcia.

Dzieci stoją w kręgu na dywanie łapią się za ręce i na sygnał Pani posyłają sobie kolejno całusa w policzek.

Dzieci uważnie słuchają piosenki.

Dzieci włączają się w rozmowę, zabierają głos i wyrażają swoje zdanie, zgłaszają swoje pomysły.

Dzieci z listkami swobodnie biegają po sali, na przerwę w muzyce wskazane dziecko mówi kwestie:

„Mam na imię…….. , mam liść koloru …..”

Uważnie słuchają

Dzieci obserwują, słuchają

Spokojnie wykonują pracę

Dzieci starają się prace skończyć. Sprzątają a w tym czasie prace wysychają, dzieci tworzą kontury.

Dzieci spontanicznie oceniają prace i wypowiadają się na ich temat.

Sygnał:

„Promyczek uśmiechu posyłam w koło, aby w waszych serduszkach było wesoło”

Zwraca uwagę na poprawność wypowiedzi, chwali za „odwagę” w wyrażeniu swojego zdania

Na jedną pauzę można wskazać po 2, 3 osoby

Nauczyciel nie narzuca dzieciom konkretnego wzoru pracy, tłumaczy jedynie technikę wykonania. Nauczyciel udziela dzieciom wskazówek praktycznych.

Rysowaniu może towarzyszyć spokojna muzyka zgodna z tematyką wiersza.

Zwrócenie uwagi na czynności porządkowe.

Nauczyciel wysłuchuje cierpliwie, bardzo uważnie słucha interpretacji dzieci aby potem móc podsumować ich wypowiedzi

Opis techniki :

Wydrapywanka na czarnym tle- całą kartkę papieru dzieci rysują miejsce przy miejscu kredką świecową, nakładając kredkę na kredkę. Całość malujemy czarnym tuszem lub farbą. Po wyschnięciu dzieci wydrapuję dowolne kształty.

PS. Można pracę podzielić na dwa dni w pierwszym przygotować kartkę (narysować kredkami i zamalować tuszem) a w drugi wydrapywać dowolne kształty.


